Yumurta beyazı haşlaması

Annekaz
16 Mayıs 2011
1 Yorum

sade yumurta beyazı

Gıda olarak en saf protein yumurta beyazıdır Dukan için oldukça uygun hatta olmazsa olmaz bir yiyecek. Ben sarısını pek sevmiyorum o yüzden bu şekilde sadece beyazını haşlamayı tercih ediyorum oldukça pratik sadece Dukan da yumurta haşlamasının girdiği her sofrada kullanılabilir. Yapımı oldukça kolaydır..

Tarif için tıklayın

Uygun büyüklükte bir serastrech film veya şu ince buzdolabı poşetlerinden birisinin köşesi ya da içi bir damla yağla yağlanır parmak uçlarıyla poşetin yüzyi birbirine sürtülür ki yağ her tarafına bulaşsın yağladağımız poşetin köşesi veya strech film küçük bir kasenin içine konulur içine bir yumurtanın akı kırılıp ağzı sımsıkı düğümlenir.

Kaynayan suyun içine bu poşet atılır ve 5 dakika pişirilir. Pişen yumurta sudan alınır poşetle düğüm kesilir ve böyle top olmuş yumurta servis edilir..

Not: Yumurta akının içine baharat koyabilirsiniz hata yeşil soğan vs  de eklenebilir lakin tuz atmayın pişerken tuz yumurta akında fazla dağılmıyor, yapısını bozuyor :)

 

Kalan yumurta sarısını isterseniz bu şekilde de pişirebilirsiniz ama yumurta sarısı kolay dağılır yada mayonez olmadı kavanoza koyup ertesi gün tavada tüketebilirsiniz hadi olmadı çocuklara arap kurabiye yapın sevinsinler :) Arap Kurabiye benim de yaptığım lakin nedense bir türlü bloga yazmadığım bir kurabiye yakında..

Bunu da seversin  Leopar Kek
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim