Yüz Dolgusu Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Annekaz
1 Eylül 2022
Yorum Yok

Yüz dolgusu en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Yüz dolgusu sonrasında belirli bir süre ödem devam ediyor. Yüz dolgusu sonrası ödem nasıl geçer, ne kadar sürede gider gibi soruları Op. Dr. Candan Mezili cevaplıyor.

Enflamasyon ve şişlik, yüz dolgu maddelerinin yaygın yan etkileridir. Yüz dolguları kırışıklık karşıtı, yaşlanma karşıtı, kollajen stimülasyonu ve yüzün belirli bölgelerine hacim eklemek için kullanılır. Tedavi yaygın ve güvenli olsa da dermal dolgu maddelerinin cilde enjekte edilmesinin ödeme neden olması muhtemeldir. Stres yapmayın, bu durum çok normaldir. Çoğunlukla, şişlik bir sorun oluşturmaz ve enjekte edilebilir dolgu maddelerinin tipik bir yan etkisi olarak görülmelidir. Tedaviyle hemen ortaya çıkabilir ve birkaç haftaya kadar sürebilir. Ayrıca tedaviden sonra ortaya çıkabilir. Tedaviyi aldıktan bir ay sonra şişlik yaşarsanız doktorunuzu aramak ve bir inceleme yapmasını istemek doğru olacaktır. Yüz dolgusu sonrası ödem bazı uygulamalar ile daha hızlı şekilde iyileşebilir.

Yüz dolgusu sonrası hemen buz uygulayın. buzlanma, herhangi bir ortamda iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle tedaviden hemen sonra denemek için harika bir uygulamadır. Potansiyel şişliği yenmek için yaklaşık 10 dakikalık aralıklarla buz uygulanabilir. Bu uygulama tedaviden sonra ve herhangi bir iltihap başlamadan önce yapılabilir. Tedaviden sonra eve geldiğinizde kullanıma hazır bir soğuk kompres yapabilir ya da uygulamadan sonra eve dönerken bölgeye karşı uygulayabilirsiniz.

Soğuk-Sıcak Kompresler Anahtardır

Sıcak ve soğuk arasında uygulamalar yapmak şişlik ve iltihabı etkili ve rahat bir şekilde azaltmanın en iyi bilinen yollarından biridir. Sıcak ve soğuk kompresler arasında her 10 veya 20 dakikada bir geçiş yaparak vücudunuzu tekrar dengeye getirebilirsiniz.

Saunadan Kaçının

Tedaviden sonra aşırı sıcak ortamdan uzak durun. Çünkü iltihap sadece aşırı sıcağa uzun süre maruz kaldığında artacaktır. Saunaya gitmek istiyorsanız lütfen aktiviteden uzak durmak için birkaç gününüzü ayırın. Böylece herhangi bir şişlik azalabilir. Şişlikler azaldıktan sonra saunaya tekrar gidebilirsiniz. 

Bunu da seversin  Sarışın mı Kumral mı?

Yogaya Bir Süre Ara Verin

Daha önce de belirtildiği gibi aşırı sıcaktan uzak durun. Genellikle yoga derslerine giderseniz, birkaç günlüğüne yoga derslerinize ara verin. 

Arnika ile İltihabı Azaltın

Arnika, iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu bilinen doğal bir bitkidir. Arnikanız safsa, merhemi tropikal olarak uygulayabilirsiniz.  Faydalarını ve emilimini en üst düzeye çıkarmak için jojoba veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Arnika’yı önleyici bir önlem olarak da kullanabilirsiniz. Mevcut şişlik olmadan uygulamak size bir şey kaybettirmez.

Kendinize Karşı Nazik Olun

Tedavi sonrası rahatlatıcı etkinleri birkaç gün boyunca gerçekleştirin. Bu süreçte kendinize karşı ekstra nazik olun ve şişliğin inmesi için önlemler alın. Doktorunuzla inflamasyon hakkında konuşarak ve potansiyel şişlik önleyici önlemlere hazırlanarak şişlik eğrisinin önüne geçin.

  • Arnica kullanımını deneyin.
  • Şişmeden önce buz uygulayın.
  • İş, egzersiz ve sosyal programınıza uyacak şekilde tedaviyi planlayın.
  • İlerlemeyi ve alevlenmeleri izlemek için günlük fotoğraflar çekin.
  • Tedaviden önce kan inceltici ilaçlardan kaçının.
  • Enjeksiyonlardan önce E vitamini kullanımını bırakın.

Bazı Ödemler Tehlikeli Olabilir

Birkaç şişlik belirtisi, daha büyük bir sorununuzun olduğunun göstergeleridir. Aşağıdaki belirtilere dikkat edin ve doktorunuzu bilgilendirin veya hemen bir sağlık kuruluşuna görünün;

  • Ağrı tedavi sonrası bir haftadan uzun sürerse
  • Tedaviden sonra bir aydan daha uzun süren iltihap devam ederse
  • Ağrı aşırı şekilde dayanılmaz hale gelirse
  • Kızarıklık alışılmadık derecede yaygın hale gelirse yapmanız gereken hemen gerekli önlemleri almak olmalıdır.
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim