Yüz Makyajının Olmazsa Olmazı: Pudra

Annekaz
1 Aralık 2023
Yorum Yok
Yüz makyajı, birçok makyaj rutinin en çok vakit alan ve özen gerektiren kısmıdır. Yüzü makyaja hazırlamak, fondöten ile yüzdeki renk eşitsizliklerini gidermek ve kapatıcı ile göz altlarını ve lekeleri kapatmak yüz makyajı adımlarından birkaç tanesidir. Fakat çok fazla vakit harcasanız da yüz makyajınız her zaman istediğiniz mükemmelliğe ulaşamayabilir.

Yüz makyajı doğru yapılmadığında kullanılan ürünler çizgilere ve kırışıklıklara dolabilir. Ya da cildin fondöten ve kapatıcıyı kusmasıyla pütür pütür bir görüntü ortaya çıkabilir. T bölgesi gibi yüzün bazı bölümlerinin yağlanması sonucu da makyajınız suratınızda ‘kirli’ bir görünüme sebep olabilir.

Note Puda Çeşitleri

Bu tür makyaj aksaklıklarının önlenebilmesi için doğru adımların doğru ürünler ile uygulanması gerekir. Yüz makyajınızı bir üst seviyeye taşıyabilecek ürünlerden bir tanesi pudradır. Pudralama sayesinde makyajın yüzde sabit bir şekilde durması sağlanır. Note Shop online mağazasında bulabileceğiniz pudra çeşitlerini ve bu ürünleri nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Pudra Renk Seçimi ve Doğru Uygulama Teknikleri

Doğru pudra rengi seçimi yapmak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Fakat birkaç ipucu sayesinde size en çok yakışacak ve yüzünüzde en doğal duracak pudra ürününü seçmeniz mümkündür. Bazı cilt makyajı ürünlerinde renk seçimi yaparken kendi tonunuzdan bir ton açık bir renk tercih etmeniz gerekir. Örneğin, göz altı kapatıcılarında yüz renginden bir tık açık bir renk, daha canlı bir etki yaratır. Fakat pudra renk seçimine böyle bir durum söz konusu değildir.

Pudra renginiz daima kendi cilt tonunuzla aynı renkte olmalıdır. Bunun için pudra tonunuz ile fondöten tonunuzu karşılaştırabilirsiniz. Böylece fondöten renginize en yakın seçenekleri daha net bir şekilde görebilirsiniz. Pudranızı makyaj sabitlemek için kullanacaksanız fazla turuncu veya fazla pembe renklerden kaçınmanız gerekir.

Sabitleme pudrası uygularken fazla veya az ürün kullanmak makyajın parça parça durmasına sebep olabilir. Bu durumu önlemenin en iyi yolu pudra ürününüzün kapağına bir miktar pudra eklemektir. Ardından geniş bir pudra fırçasını kapağın içinde gezdirip silkeleyebilirsiniz. Böylece fırçanın üzerinde tam olarak ihtiyacınız olduğu kadar ürün kalmasını sağlamış olursunuz.

Fırça ile uygulama yaparken yuvarlak hareketler kullanmaya özen gösterin. Sabitleme pudraları, uygulama konusunda diğer makyaj ürünlerinden biraz farklıdır. Çünkü çoğu makyaj ürünü parmaklar ile yüze uygulanabilir. Fakat pudra uygulaması yapmak için kesinlikle bir fırçaya ihtiyaç vardır.

Pudra Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diğer tüm makyaj ürünlerinde olduğu gibi, pudra satın alırken de dikkat edilmesi gereken birtakım faktörler bulunur. Bu faktörlerden biri cildinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanızdır. Bir pudra ürünü belirli bir cilt tipinde mükemmel durabilir. Fakat bu, aynı ürünün herkeste aynı sonuçları vereceği anlamına gelmez.

Pudra satın alırken beklentilerinizi belirlemeniz de oldukça önemlidir. Örneğin, alacağınız üründen beklentiniz yalnızca fondöteninizi sabitlemek olabilir. Ya da fondöten ve kapatıcınızın çizgilerinize dolmasını engellemek isteyebilirsiniz. Bu durumda ‘sabitleyici’ pudra ürünlerini tercih etmeniz gerekir.

Pudra satın almadan önce ürünün özellikleri hakkına bilgi edinmeniz de size yardımcı olabilir. Note Shop websitesinde tüm ürünlerin özelliklerine bir tık ile erişim sağlayabilirsiniz. Böylece satın almayı planladığınız ürünler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilir ve ürünün özelliklerinin sizin cilt tipinize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bunu da seversin  Koton Beauty Kozmetik ürünleri

Pudra ve Matlaştırma: Yağlı Ciltler İçin Etkili Çözümler

Yağlı bir cilde sahip olmak, kusursuz makyaj –+sahip olmayı zorlaştırabilir. Makyaj öncesinde yüzünüzü yağdan iyice arındırsanız bile, gün içerisinde cildinizin daha fazla yağ üretmesi engelleyebileceğiniz bir durum değildir. Fakat makyaj rutininize doğru ürünleri ekleyerek makyajınızın ilk yaptığınızdaki gibi gözükmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yağlı cilde sahip kişilerin makyaj çantasında kesinlikle yer alması gereken ürünlerden bir tanesi pudradır. Ancak yanlış ürün seçimi, yüzünüzün olduğundan da yağlı gözükmesine sebep olabilir. Eğer gün içerisinde oldukça yağlanan bir cilde sahipseniz, ışıltılı bitişli pudralardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bu tür pudralar yüzünüzdeki yağ ile birleşerek kirli bir görüntü ortaya çıkarır.

Yağlı ciltlerin ihtiyacı olan pudra çeşidi, mat bitişli bir sabitleme pudrasıdır. Mat bitişli pudralar yüzdeki yağ oranını kontrol altında tutar. Böylece makyajınız gün içerisinde daha uzun süreler boyunca dayanır. Eğer yüzünüzdeki bazı bölgeler daha çok yağlanma eğilimi gösteriyorsa, bu bölgelere ekstra ürün uygulamayı tercih edebilirsiniz. T bölgenize ve çenenize iki kere uygulama yapabilirsiniz.

Pudra ve Aydınlatma: Parıltılı Pudraların Kullanımı

Yağlı ciltlerin tam aksine, kuru ciltlerde mat bitişli pudra tercih etmek pek doğru değildir. Mat bitişli pudralar, kuru ciltlerin daha da kuru gözükmesine yol açabilir. Kuru cilt problemine sahip kişiler ışıltılı bitişli pudraları tercih etmelidir. Böylece yüz makyajının son adımı olan pudralama işleminde, yüzünüze ışıltılı bir dokunuş yapabilirsiniz.

Pudra uygulamadan önce fondöteninizi kat kat sürmemeye özen göstermelisiniz. Kuru cilt üzerinde çok fazla ürün uygulamak iyi bir fikir değildir. Ayrıca ışıltılı bitişli pudranızın daha da iyi gözükmesini istiyorsanız makyajınıza başlamadan önce yüzünüzü çok iyi bir şekilde nemlendirmelisiniz.

Yine yağlı ciltlerdeki uygulamanın aksine, yüzünüzde daha fazla kuruyan bölgeleri pudralamaktan kaçınmalısınız. Kuru ciltlerde burun kenarları ve elmacık bölgesi diğer bölgelere kıyasla daha kuru olabilir. Cildinizi gözlemeyerek ve ihtiyaçlarınızı anlayarak pudralamaktan kaçınmanız gereken bölgeleri belirleyebilirsiniz.

Note Shop Pudra ile Kusursuz Cilt Görünümü Elde Edin

Note Shop websitesinde hem kuru hem de yağlı ciltler için uygun pudra ürünlerine ulaşmak son derece kolaydır. Toz, baked ve diğer pudra çeşitlerini inceleyebilir, beğendiğiniz ürünleri kolayca sepetinize ekleyebilirsiniz. Mat bitişli ve ışıltılı bitişli Note Shop pudra seçeneklerine göz atabilir ve makyaj çantanıza uzun ömürlü bir ürün ekleyebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim