Zahmetsiz kışlık hazırlıklar

Annekaz
1 Temmuz 2010
2 Yorum

Yazın sıcağı iliklerimizi ısıtmadan kışlık hazırlıklara başlıyoruz. Bezelyeden başladık  tabi bu daha başlangıç gerçi bu fotoğraf iki haftalık bezelyenin de mevsimi geçmek üzere :P Bezelye işlem gerektirmeden dolaba konulan bir sebze sadece kabuklarını ayıklayıp dondurucuya poşetlerle konuluyor hepsi bu.

Bezelyenin yanı sıra zahmetsiz ısıtmadan pişirmeden koyacağınız ve tam mevsiminde olan başka bir sebze de mısır yine kabukları soyulup koçanları ile birlikte dondurabilirsiniz kışın öylece haşlamak yeterli oluyor. Tabi sadece sebze değil meyveler de yavaş yavaş dolaplarda yerlerini almaya başladı. Mesela Vişne yıkayıp ayıklamak yeterli hoşaflar pastalar dondurulmuş kiraz ve vişne ile kolayca yapılıyor. Tam da mevsimi.

Kilolarca kirazın vişneninçekirdeğini çıkartmak sizi düşündürüyorsa bu pratik yöntemi okumanızı tavsiye ederim, bu yöntemle kirazlara zarar vermeden kolayca çekirdekleri çıkıyor. Ben henüz vişne ve kiraz hazırlamadım fiyatları biraz daha düşsün diye bekliyorum. Sırası geldikçe kurutmalık ve dolaplık sebzeleri birer birer hazırlayacağım..Bu konuda tavsiyeleriniz ve yöntemleriniz varsa lütfen paylaşın.

Bunu da seversin  Kurutulmuş taze fasulye kavurması!
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. ilal dedi ki:

    ben bezelyeleri kilitli poşetlerde koyup birde pipetle iyice havasını çekiyorum…az yer kaplıyor ve muntazam duruyor…vişnelerin çekirdeklerini çıkarmadan koydum…zira donmuş halde çıkarması daha kolay…hatta bazen rendeleyerek kullanıyorum (tartlarda)barbunya da zahetsiz kışlıklardan taze fasülye yide domates ile soteleyip koyuyorum…hatta domatesi kabuklarını soyup porsiyonluk olarak poşetleyeceğim…kışın menemene yada yemeklere iyi oluyor…

  2. Hadiye dedi ki:

    Anne kaz………….Ah Anne kaz…. ,

    Bakın kaç seferdir yazıyorum. Bu kadar değişik konuda yazmak zorundamısınız? Sayfalarının arasında kayboluyorum her seferinde. İşim gücüm var benim.

    Sevgiler*

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim