Kışlık hazırlıklar: Kırmızı ve yeşil közlenmiş biber

Annekaz
11 Eylül 2013
Yorum Yok

kışlık-köz-biber

Kışlık közlenmiş biber  ne kadar yapsam da bize yetmiyor çocuklar da eşim de çok seviyor. Kışlık közlenmiş biber yapılışının pek çok yolu var, konserve şeklinde yapanlar var, buzlukta saklayanlar var benim kışlık közlenmiş biber tarifim konserve değil ben sirkeli kışlık köz biberleri sevmiyorum sirke közlenmiş biberin tadını bozuyor ki aslında kışa kadar korumak için sirke şart ama birazı bile tadını bozduğu için ben kışlık köz biberimi böyle bir kaç kavanoz hazırlayıp buzdolabında tutuyorum. Geri kalanı ise dondurucuya atıyorum.

köz-yeşil-biber

Ayrıca gördüğünüz gibi kışlık köz biberim kırmızı ve yeşil bunun nedeni kırmızı biberleri aslında yeşilken satın almam yeşil köz biberlerin tadı bana kalırsa çok daha güzel, ne yazık ki çok fazla bulunmuyor bulduğum zamanda niye bu kadar az aldım diye çok hayıflandım.

Yeşil köz biberlerin kabukları da eti de daha ince çok fazla közlemeye gerek yok kırmızı köz biber, yeşil köz biber ve sarımsakla cam kavanozlarda harika bir görüntü oluyor. Bulabilirseniz sarı renk biberleri de közleyip içine atabilirsiniz sarı kırmızı közlenmiş biber kavanozlarınız olur :D

Közlenmiş kışlık köz biber tarifi için.. 5 kilo kadar karışık renkte közlemelik biber  (yeşil ve kırmızı) 3 baş sarımsak, 2 bardak zeytin yağı, 2 çay bardağı  bardak kadar kalın tuz deniz tuzu da olur..

kışlık-biber-közleme

Biberleri yıkayın ve ayıklayın sap ve çekirdeklerini çıkarın bir tepsiye koyup kabukları kararana kadar fırınlayın. Kabuklarını soyun ortadan ikiye bölün iyice közlenirse kabuklar kolayca ayıklanacaktır. Bir kenarda sarımsakları ayıklayın bakınz ( kolayca sarımsak nasıl soyulur )  ve doğrayın 4-5 tanesini ezin, sarımsakların içine zeytinyağı ve tuzu ekleyin karıştırın. Şimdi közlenmiş ayıklanmış biberleri önce bu karışıma bulayıp temiz cam kavanoza sıra sıra dizin.

Bunu da seversin  Kapama çömlek kebabı

Arada bir sarımsaklardan ekleyin ya da kavanozlara biberleri dizerken biberin içine sarımsak koyup şöyle bir sarın, ve kavanoza bu şekilde dizin. Bu şekilde tuz yağ karışımını bitirin yağ az gelirse üzerine ekleyebilirsiniz. Ağzına kadar doldurun ve kapağını kapatın etrafını yıkayıp kurulayıp dolaba kaldırın. Unutmayın bu bir konserve değil bu havalarda tuzlu da olsa bu köz biber bozulabilir bu dolapta saklamak için sirkesiz bir tariftir.

not:  tarifteki tuz miktarı revize edilmiştir..herkes ouvv tuzlu olmuş bu dedi.. :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim