5:2 diyeti nedir nasıl yapılır?

Annekaz
14 Nisan 2014
2 Yorum

Dukan diyetinden sonra çıkan diyetlerde bu haftalık mola günleri çok popüler oldu. Biliyorsunuz Dukan diyeti seyir evresinde 1 gün saf protein, 1 gün saf protein attı sebze yiyorsunuz. Kiloları verip normal hayatınıza döndüğünüzde ise haftada bir gün saf protein tüketip diğer günler istediğinizi yiyebiliyorsunuz.

diyet1

Pek çok diyette böyle bir sistem başladı diyetisyenler de bunun farkında kibrit kutusu kadar peynire hapsolan kahvaltılar, makarnaya elveda demeler künefeyi rüyanda bile görme diyen diyet programları artık hem daha gevşek hem daha kuralcı hem de daha disiplinli nasıl mı?

Deniz Seki’yi zayıflatan diyetin sırrı!

Deniz Seki diyetini anlatırken Dukan Diyeti yapıyorum demiyor ama protein ağırlıklı besleniyorum haftada bir günde sadece sırf protein tüketiyorum diyor yani bir Dukan’ın adını vermediği kalıyor zaten. Hoş çok azimli zayıflamak da kendisine çok yakışmış orası ayrı ama ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

5/2 diyeti nedir nasıl yapılır?

Haftada iki gün sadece 500 kalori ile besleniyor, diğer beş gün dilediğinizi yiyorsunuz bu şekilde beslenerek diyet haftada yarım kilo verdirmeyi vaad  ediyor

Aslında özelliği şu bu gün canınız börek istedi yiyebiliyorsunuz ama haftada iki gün 500 kalori ile besleniyorsunuz. Yani o çok istediğini böreği ya da makarnayı yiyebileceğinizi biliyorsunuz sadece bir gün erteliyorsunuz.

İngiliz doktor Michael Mosley’nin ortaya çıkardığı “The Fast Diet” haftada yarım kilo verdirmeyi vaad ediyor. . The Fast Diet İngiltere’de en çok satanlar listesinde sanıyorum henüz Türkçe’ye çevrilmedi.

Yöntemin ana fikri şu; 5 gün dilediğini ye. 2 gün boyunca ise günlük kalorini üçte bire indir. Bu rakam kadınlar için 500. erkekler içinse 600 kaloriye denk geliyor. Kitapta sınırlı beslenilecek iki günün art arda getirilmemesi öneriliyor. Dr. Mosley de kendi deneyiminde pazartesi ve perşembe günlerini tercih ettiğini belirtiyor

Bu iki günde hem çok aç kalmamak hem de belirlenen kaloriyi aşmamak için ne yenilmesi gerektiğine dikkat etmek gerekiyor. Eğer bu diyete başlamaya karar verdiyseniz ilk günler kendinizi biraz kötü hissetmeniz normal. Dukan diyeti ile karşılaştırmasını yaparsak aynı şey dukan için de geçerli.. İlk günlerde Diyet zor gelecektir hele çok ekmek ve unlu gıdalar hatta ve hatta şeker çok fazla tüketiyorsanız biraz zor geçer ama size garanti veriyorum 3 gün sonra diyete alışacak 20 gün sonra şekeri unutacaksınız hoş bu diyette 5 gün boyunca yasak yok ama.. ben Dukan la karşılaştırınca diyeti böyle bir fikir ortaya çıkıyor..

Bunu da seversin  Pazar günü spor programı

Bu duruma zamanla alışacağınızı unutmamanız ve kendinizi kötü hissettiğinizde ertesi gün dilediğiniz gibi besleneceğinizi kendinize hatırlatmanız öneriliyor. 500 kalori alacağınız günler ne yiyeceğiniz kadar bunları günün hangi saatlerinde yiyeceğiniz de önemli…

Diyette gün içinde azar azar sık sık beslenmeyi değil, bir ya da iki ana öğün ile  bitirmeyi tavsiye ediyor. Eğer sabahları kahvaltı yapmayı sevmeyen biriyseniz ilk öğününüzü daha geç saatlere atabilirsiniz. Ya da geç bir kahvaltı ile erken bir akşam yemeği kombinasyonu oluşturabilirsiniz, örneğin  haftada iki gün sabah 11.00’de bir “caffe latte” ile güne başlıyor ve akşam 19.00’da akşam yemeği yiyor ve böylece toplam 16 saat tamamen aç kalıyor yani diyetin diliyle konuşursak ‘oruç’ tutuyor.

peki 5 gün boyunca istedğiniz yediniz diyelimki salı ve perşembe günü  Fast günü ilan ettiniz neler yiyebilirsiniz. Günlük 500 kalori ile beslenmek kolay değil o yüzden yiyecekleri önceden hazırlayın.. Haftada iki gün kalori hesabı 500 ü geçmeyecek.. o hesaptan istediğiniz yemekleri aşağıdaki, tablolardan derleyebilirsiniz..

 

kalori cetveli 1

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. nihal karaca akkoc dedi ki:

    merhabalar ben haftada 2 gun paazartesı ve perşembe gunlerı 5 2 dıyetı yapıyorum dıger 5 günde abartmadan yıyorum 2 yıldır devam edıyorum her hafta yarı kılo gıbı verıyorum arada alıyorum fakat öylesıne alıstımkı hem mutlu oluyorum hemde hıc kılo almıyorum tavsıye ederım uzun yıllat denemedıgım dıyet kalmadı ama sonunda hep kılo alıyorsunuz bu benım yasam tarzım oldu artık tabıkı hergun en az yarım saat yürümek ıyı oluyor

  2. Seher dedi ki:

    Bende yeni başladım.benim ki küçük farkla.bir gün serbest bir gün 500 kalori alıyorum bakalım sonuç ne olacak. Şimdilik bir kilo verdim. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.