Dukan Diyeti için saf protein

Annekaz
20 Mart 2012
2 Yorum

Dukan Diyeti yapanlar için saf protein almak olmazsa olmazlardan. Dukan Diyeti nin felsefesi protein besinlerinin sindirilmesi sırasında tüketilen enerjiye dayanır.

Saf Protein Nerede Bulunur?

Dukan Diyeti için saf proteinler ister hayvansal ister bitkisel olsun canlıların yapıtaşlarıdır. Aslında bilinen gıdaların büyük bölümünde bulunur. Dukan Diyeti içinse protein yönünden zengin gıdaların seçilmesi önemlidir. Saf protein ise doğada yalnızca yumurta akında bulunur.Bunun dışında kalan protein zengini gıdalar Dukan Diyeti için çok önemlidir.Peki protein zengini gıdalar hangileri;

1- Türk damak tadına uygun sığır eti,

2- Izgaralık dana eti,

3- Kaz ve ördek dışında kalan kümes hayvanlarının eti,

4- Yağlı yağsız ayrımı yapılmadan tüm balık türleri,

5-Denizden babam çıksa yerim doğru terim diğer deniz ürünleri,

6-Yumurta beyazı yüzde yüz protein ama sarısının da fazla zararı yok

7- Yağ içermeyen  ve protein yönünden zengin süt ürünleri (yoğurt, ayran,süt, peynir)

Proteinlerin sindirilmesi işlemi çok kalori yakar

Doktor Dukan’ın verdiği bilgilere göre 100 kalori değerinde beyaz şeker tükettiğinizde, vücut aldığı karbonhidratları doğrudan kana geçirir ve bu süreçte organizma 7 kalori harcar. Geri kalan 93 kalori ne olacak, ne olabilir daha sonra kullanılmak üzere depolanır.

100 kalorilik tereyağı ya da sıvı yağ tüketildiğinde vücut bu kez 12 kalori harcar ve 88 kalori depolanır.

100 kalorilik protein tüketildiğinde ise protein yapı taşları uzun molekül zincirlerinden oluştuğu için organizma sindirim için daha fazla kalori harcar.Peki ne kadar? Vücut karbonhidratların sindirimi için 7, yağların sindirimi için 12 kalori harcar iken proteinlerin sindirimi için tam 30 kalori harcar.

İşte işin sırrı burada. Vücut proteinleri sindirmek için daha fazla kalori harcar. Doktor Dukan önemli ipuçlarını ve daha fazlasını Dukan Diyeti kitabında fazlası ile anlatıyor.

Bunu da seversin  İnstagram canlı yayın nasıl yapılır?

Yaz girerken kilo vermek isteyenlere uyarı..

Dukan Diyeti Dr Pierre Dukan tarafından yaratılmıştır, annekaz.com’da yazılan Dukan ile ilgili yazılar hem kitaptan hem de tecrübelerden yola çıkılarak yazılmıştır. Kilo verme kişiye göre değişen sağlığı direkt etkileyen bir durumdur, hangi diyeti yaparsanız yapın lütfen doktorunuza danışın.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. ayşegül dedi ki:

    BEN BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM BEN SEYİR EVRESİNDEYİM BUGÜN 2 ADET CEVİZ YEDİM BOZULMUŞMUDUR DİYETİM MORALİM ÇOK BOZUK KEŞKE YEMESEYDİM

    • annekaz dedi ki:

      bu tür şeyler için kendinizi üzmeyin, iki ceviz önemli değil. Diyetinizi bozmayın, başarılar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim