Adaletin bu mu dünya!

Annekaz
9 Nisan 2009
11 Yorum


Adaletsizlik dünyanın dört bir yanında en zengin ülkesinden en fakirine, en medenisinden en vahşisine bazen sistem böyle gerektiriyor birileri çalışıp birileri kazanıyor bazıları ise zaten olan parasından haksızca kazanıyor.

Bunlar dünyalık haller biliyoruz ama son günlerde gözüme takılan başka türlü bir adaletsizlik var o da gıda fiyatları, otomobile, beyaz eşyaya mobilyaya gelen indirimler gıdaya yansımadı yansıması gerekiyormuydu bunu uzmanlarına sormak lazım ama şöyle basit bir hesap yapmak gerekirse mesela piyasada iyi kötü iş görür bir çamaşır makinasını 350 liradan alabilirsiniz. Fakat 5 kişilik bir ailenin sadece mutfak masrafları dahi bu para ile karşılanmaz. Kendimden bir örnek vereyim; geçen ay Colin’s marka sezon sonu bir kaban aldım 25 lira, altına da 10 liraya bir pantalon ne etti? 35 lira peki bu 35 liraya 2 kilo et alıp yenebiliyor mu? hayır ..Örnekleri çoğaltmak mümkün gıdada büyük bir adaletsizlik var. Üretici ağlıyor tüketici ağlıyor bu paraları kim götürüyor acaba yüksek vergi oranları ile devlet mi tamahkar aracılar mı? Bu konuda hükümetin bir düzenleme yapması lazım! 
Alışverişe çıktığım zamanlar bazen gözlerime inanamıyorum. Hadi biz iki kişi çalışıp kira ödemeyen kendi yağı ile kavrulan varsa yiyen yoksa idare eden bir aileyiz diyelim, ya tek maaşla ev geçindirenler ya o tek maaşından da olanlar…!! Birde şu Amerikan filmlerinde gördüğümüz kupon uygulaması bizde başlasa :)) Kessek gazeteden dergiden biriktirsek kasiyer “220 lira efenim” demesinin ardından biz de “20 liralık kuponum var”  cevabını lafın arkasına ekleyiversek…  Bahar ayındayız umarım sebze meyve ucuzlayacak. En azından sağlıklı besleniriz..
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (11)
 1. iffetin günlüğü dedi ki:

  bende son günlerde sürekli söylenen indirimin nerde yapıldığını merak ediyorum kardeşim buzdolabı bozulunca yenisini almak zorunda kaldı.fiyatı duyunca şaşırdım bana hiç indirim yapılmış gibi gelmedi bence bu indirim milleti alışverişe yönlendirmek için bi düzen..indirim kelimesini duyunca ihtiyacımız olmasa bile alıyoruz çünkü..

 2. Tuğba dedi ki:

  Ya evet tek maaşla geçinen guruba uyuyoruz:(malesef.

  Okul öncesi yardımcı öğretmenim ve bunun yanında birçeok iş yapmışlığım var.Ama hala iş bulamadım.Eşim çalışıyor allah şükür ama oda maaşı alamıyor:((Cepten ye nereye kadar bakalım.

  Oğluşa bazen yetemiyorum.En çok o beni üzüyor.En son ne zaman çıkıp delice alışceriş yaptım hatırlamıyorum.

  Ama bunada şükür Allah beterinden saklasın.

  Sevgiler.

 3. hülya kenar dedi ki:

  Adalet sadece isimlerde var başka hiçbir yerde yok aramaya başladığında bulduğun da sadece keder oluyor bence.

 4. Anne ve kızları dedi ki:

  Kesinlikle çok doğru yazmışsınız!Katılmamak elde değil!Ülkemizde gelir dağılımı konusunda insanlar arasında o kadar büyük farklar var ki…Bu duruma çözüm üretilmesi gerekirken,başka şeylerle uğraşılıyor malesef!Umarım en kısa sürede insanların geçimlerini biraz daha kolaylaştırmak için çalışmalar başlar…

 5. dishekuş dedi ki:

  canım benim çok güzel ifade etmişsin Allah sonumuzu hayır eylesin.

 6. HobiCafe dedi ki:

  Vallahi ben de işletmeciyim güya ama iş bulabilirsem tabii.Küçük bir ilçede oturuyoruz ve hem iş imkanı sınırlı hem de personel alımında daha çok sabit kişiler tercih ediliyor.Biz göçmen memurlarız çünkü…Şu an yapılan indirimler bizi pek ilgilendirmiyor,çünkü biz karnımızı doyurma derdindeyiz.Özellikle oğlumun ihtiyaçlarını karşılamak bizim için herşeyden önemli..Umarım bir gün senin,benim ve birçok insanın isteği gerçek olur ve gıda indirimi gerçekleşir!

 7. GeCe dedi ki:

  öyle valla eskiden ev kurmak da zor du şimdi eşyalar ne kadar ucuz ama eşyayı koyacak ev ve içinde insanların yaşamsı için yemek PAHALI

 8. DÜN BUGÜN dedi ki:

  OFOF öyle bir yaraya parmak bastın ki,neredeyse her evde maddi yangın var.Sevgiler.

 9. kubra zeynep kara dedi ki:

  Allah yardım etsin bu devirde insanlar ne kadar zorlanıyor yaşamak için

 10. lemanice dedi ki:

  çok haklısın cancağazım ben de bazen şu altı yedi nufuslu ve tek maaşlı insanları düşünüyorum vede kira veren napıyolar bilmem allah yardımcısı olsun herkesin.

 11. Anonymous dedi ki:

  Selamlar Annekaz,
  Ahanda bu yazdıklarında biz toplumun kabahati büyük.Zerre kadar kamuoyu oluşturmayı bırakın, herşeyi devletten bekler olduk…

  Oturursun televizyon karşısına herşey seni “tüketmeye” zorlar…Onu al bunu al şunu al al al al al al..

  Alan koşuyor alıyor alamayan fütursuzca kredi kartına yüklenip batağa gidiyor yine devletten aman diliyor…

  Devletin her yerindeki başıbozukluk, serbest piyasa hikayesi ile kazık sokan, yada yolmak için kaz arayan insanımsılarla tamamlıyor kendini.Ticarette ahlak, Allah korkusu, kul hakkı insana yakışan hareketleri uygulayanlar elbette vardır ama PARA artıkın herşeyin “al”ıcısı olmuş.

  Eeee durum bu kadar vahim mi? çözüm mözüm yokmu bu merete diye ağlaşıp duracakmıyız diye ben hep kendi kendime sorarken aklıma hep şu gelir..

  “HANİ HER SOFRAYA OTURDUĞUMUZDA ÜÇ DÖRT ÇEŞİT YERKEN, ARDINDAN ÇAY İÇERKEN, KESMEDİ HANIM KURUYEMİŞ DE GETİR DERKEN “O AN”LARIN BİRİNDE AKLIMIZA HİÇ AÇ BİRİ GELİR Mİ? MESELA AFRİKADA BİR AVUÇ “LAPA” ALMAK İÇİN SIRA BEKLEYEN, YÜRÜMEYE ZORLANAN BEBELERİ…

  Buna rağmen hala o keyfi sürüyorsan şikayet etmeye hakkın yok derim..

  Saygılar

  Ediz Hun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.