Çocuklara girişimcilikle para kazanma yeteneği nasıl kazandırılır?

Annekaz
18 Şubat 2018
Yorum Yok

Eğer Amerika’da yaşasaydık size çocuklara limonata sattırmanın tezgah kurdurmanın onlar için ne kadar etkili bir para kazanma ve yönetme dersi olabileceğini anlatırdım ama Türkiye’deyiz. Peki ülkemizde Çocuklara para yönetme yeteneği nasıl kazandırılır?

Çocuklara girişimcilikle para kazanma yeteneği

Çocuklar para kavramını ne kadar erken öğrenirse o kadar iyidir. Bebeklik çağından itibaren ki 2 yaşında anlamaya başlıyorlar. Beraber çarşıya pazara çıkın kartla ödeme yapmak yerine küçük şeylere nakit verin para üstü alın, hatta şöyle yaş 3 – 4 oldu mu market rafından istediğin bir şeyi seçmesini söyleyin ve parasını ona verip kasada ödeme yapmasını para üstü almasını aldığını poşete koymasını fiş almasını öğretin. Markette bir şey isteyen çocuğunuza neden onu istiyorsun diye sorun tartışın..

limonata sattır

Bunlar basit zaten bizim yaptığımız şeyler ama biraz girişimcilik ruhu diyorsanız işte burada konu derinleşiyor. Yeni bir oyuncak istiyor diyelim para kavramını da öğrettiniz yani o oyuncağın bir bedeli olduğunu biliyor,  yeni bir oyuncak için artık kullanmadığı bir oyuncağı satması gerektiğini söyleyin. Önce biraz şaşıracak sonra hangisini gözden çıkarması gerektiğini uzun uzun düşünecek sonra da size bunu satalım diyecektir. Bu para ile ilgili hiç kullanmadığı sinir uçlarını bile uyarır :) İnternet çağındayız, pek çok ikinci  el satış yapan site var anlayabilecek seviyede ise oyuncağı ikinci el satış sitesine koyabilir ya da ikinci el bir mağazaya beraber gidip satabilirsiniz ki bu oldukça farklı bir yolculuk olacaktır.

Çocuklarda beyin öyle bir şey ki siz bir damla su veriyorsunuz çocuk onu denize çeviriyor bu sadece minik bir örnek maksat  onlara hayal edebilecekleri ortamlar sunmak. Oğlum 9 yaş civarındaydı iki sokak altta ana yolda bir çalışma yapılmış ve çok yoğun olan ana yolu kapatmak yerine bizim evin önünden geçirmişler ağustos sıcağı trafik kilit ve yollar arabalarla dolu oğlum marketten tanesi 25 kuruştan su alıp 50 kuruşa satmıştı, ve neredeyse o kısa sürede  2 haftalık okul harçlığını kazanmıştı.

Bunu da seversin  Çocuklar için sonbahar aktiviteleri

Burada öğretmenlere çok işi düşüyor özellikle 1. sınıfta satış tezgahları kurulabilir gerçek para ve gerçek ürünlerle çocuklar sınıf için de hatta okulda minik kermeslerde görev yapabilir. Girişimciliği bir şekilde tadan bir çocuk sadece iş dünyasında değil özel hayatında da fırsatları kullanmasını bilir. Evet çocuklara para biriktirmeyi öğretmek güzel, harçlığını kendisinin kontrol edebilmesi  muhteşem  ama para kazanmayı öğretebilmek ekonomiye katkı :)

 

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.