Bakır nasıl parlatılır?

Annekaz
30 Mayıs 2013
2 Yorum

bakır parlatmaBakır bakımı zor bir mutfak eşyası, aslında mutfakta pek bakır kaldığı söylenemez. Benim mutfakta bakır olarak kullandığım tek eşya cezve..süs eşyaları var fakat bakır kullanılsa da kullanılmasa da kararıyor.  Bakır kapları temizlemek ve parlatmak için ben ketçap kullanıyorum. Ketçapla temizlenen bakırlar pırıl pırıl parlar.

Ketçapla bakır temizliği yapmak için tabi ki biraz ketçap ve yumuşak bir beze ihtiyacınız var.. eğer bakırınız çok kirliyse üzerinde kalıntılar varsa daha sert bir sünger ya da bezle ovabilirsiniz ama unutmayın bakır yumuşaktır ve kolay çizilir..

Ketçabı kuru bakırın dışına krem gibi sürün ve yumuşak bir bezle hafif hafif ovarak temizleyin. Ketçabın bittiği noktada tekrar alın ve devam edin. Bakır kabınız ışıldayacaktır suyla durulayıp kurulayıp kullanabilirsiniz..

Bu arada fotoğraf instagram hesabımdan, Ankara’nın suyu oldukça kireçli biz çeşme suyu içiyoruz o yüzden günlük kullanımda alüminyum çaydanlık kullanıyorum bana göre kireç tutmuş bir alüminyum çaydanlığın çayı oldukça lezzetli oluyor tabi günlük kullanımda kirleniyor yağlanıyor ocakta unutuluyor.. e bulaşık makinesine de atılmıyor zamanla kararıyor üstünde lekeler kalıyor ama arada bir telle ovunca da parlıyor. Alüminyum parlatmanın ve temizlemenin en güzel yolu arap sabunu ve ince telle ovmaktır .. =)

Bunu da seversin  Oyuncak bebek saçı nasıl açılır? Bebek saçı tamiri
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. briket makinası dedi ki:

    çok ilginç şeyler ilk defa okudum ve öğrendim

  2. prefabrik ev dedi ki:

    deneyeceğim paylaşım için çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim