Sayılarla resim çizimi 6-9 yaş dikkat dağınıklığı

Annekaz
23 Kasım 2015
Yorum Yok

Bu yöntem eskiden uygulanırdı hatta minik alıştırma kitapları vardı. Sadece sayılar ve yönler verilir ortaya çıkan çizim heyecanla beklenirdi. Bu çalışma hem sağ sol kavramını hem de dikkat toplamayı öğreten bir çalışma.

Matematiği çocuklara ne kadar sevdirdiği aslında sayılarla uğraşmanın ( en azından ilk zamanlarda) eğlenceli olduğunu gösteren bir çalışma sistemi. Şimdilerde bu işleri mobil uygulamalar yapıyor. Mesela çocukların dikkatini geliştiren, matematiksel işlem pratiği yaptıran ve matematiği sevdiren MentalUP Eğitici Zeka Oyunu uygulamasını da inceleyin. Sayfa sonunda MentalUP’dan 2 oyun paylaştım. Seviyeleri zor ama üye olduğunuzda en basit seviyeden başlıyor. 6-9 yaş çocuklar için ideal bir oyun; göz atarsınız.

Aşağıda gördüğünüz kareli defter üzerinde matematik çalışmaları. Siz evde basit çizimleri oklar ve ilerlemesi gereken kare kadar kodlar halinde yazıp çocuğunuza verip yapmasını isteyebilirsiniz. mesela;

MATEMATİK-RESİMLERİ

Bu gördüğünüz adam çizimi: Başlangıç noktasını görüyorsunuz alttaki kodlamayı da 1 → işareti bir adet sağ tarafa çizgi çizecek demektir. 1 ↑ işareti bir adet çizgiyi yukarı doğru çizecek demektir. Bu şekilde sadece kodlarla ortaya resim çıkınca çocuklar heyecanla ikinci üçüncüyü yapıyor. İlk çalışma zor gelebiliyor ama ortaya yeni yeni resimler çıkıp boyayınca onlar da bu kodlamalı matematik çalışmasını çok seviyor.  Aşağıda örnekleri var hem kodlu hem kodsuz 6 yaşından itibaren sayılarla daha öncesinde sayısız olarak bakarak kareli defter üzerine bu resim çalışmalarını yapabilirler. Dikkat dağınıklığı varsa tıpkı etamin işlemek gibi tam konsantre gerektiği için bu çalışma faydalı olur. Çocukların matematik sevgisi için her şey çocuklarınıza vakit ayırın beraber yapın ve sabırlı olun. Sonra zaten sadece kodlarla öyle resimler çıkartacaktır ki sizleri bile şaşkına uğratacaktır.

MENTALUP’IN MATEMATİKSEL İŞLEM OYUNLARINI DA DENEYİN

Bunu da seversin  Matematik problemi çözen uygulama; Photomath!

toplama çıkarma çarpma bölme oyunu çarpım tablosu oyunu

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim