Başımıza gelenler! Trafik kazası ve yaşadıklarımız

Annekaz
18 Mayıs 2016
9 Yorum

Trafik kazaları maalesef her an başımıza gelecek felaketlerden birisi biz de korkmuyorduk değil eşim şehir dışında çalıştığı için dikkatli ol yavaş git emniyet kemerini bağlamayı unutma diye diye uğurluyordum eşimi.

Yine böyle bir konuşmadan sonra eşim 6 mayıs Cuma günü Konya Seydişehir’den Ankara ya gelmek için yola çıktı, yanında oğlum da vardı Yunak mevkisine gelince tek şeritli yolda şerit ihlali yapan başka bir sürücü ile kafa kafaya çarpışmışlar. Eşimin sonradan anlattığına göre saniyelik bir olay karşı tarafın ışığı ve hiç bir şey yapamadık diyor.

Emniyet kemerleri takılı olduğu için, ölümle sonuçlanabilecek muhtemel bir kazayı atlatmış sayılırlar, oğlumun oturtuğu yolcu tarafındaki hava yastığı açıldığı için sadece kolunu kırmış ki ağır bir kırık ameliyatla vida ve platin takıldı 6 gün hastanede yattı, eşimin durumu ise maalesef bu kadar hafif değildi..

annekaz-kaza

 

Öncesine gelelim, eşim ‘çıktık hayatım’ diye telefon etti aman ne güzel 3 saat kadar yol sürüyor, 15 gündür ayrıyız üstüme başıma çeki düzen verdim yoldan gelince ağır şeyler yemez hafif bir şeyler yaptım bir önceki gün doğum günümdü pasta yaptım gelmesine yarım saat kala çayı ocağa koydum.

Oğlum telefon etti anne biz kaza yaptık ama telaş yapma benim kolum kırık ama babam iyi .. Tamam sen iyisin anladım babanı ver bana sesini duymak istiyorum dedim babam ayağa kalktı başka ambulansa bindirdiler Akşehir de bir hastaneye götürüyorlarmış dedi. Ben mesaideyim hemen Soner’in yeğenini aradım durum bu bu Konya’ya gidiyoruz neyse yengem, ben, yeğen yola çıktık yolda telefon trafiği devam etti. Kaan’ı ve Soner’i önce Yunak ilçe hastanesine götürmüşler ambulansın kapısını açıp burada yapılacak bir şey yok deyip Akşehir’e göndermişler Akşehir’de Kaan’ın kırığı kötü olduğu için Beyhekim Devlet hastanesine yönlendirmişler o orada ilk tedavisi yapılmış. Soner’in Akşehir devlet hastanesine kabul etmişler tomografi çekmişler ve iç organlarında hasar olduğu görülmüş yoğun bakımda yer olmadığı ve müdahale edecek uzmanlıkta doktor olmadığı için Medicana hastanesine yönlendirmişler. Biz bu zaman içinde Soner’i bulamadık. Konya’ya girdik ama hangi hastane! açıkcası durumunun bu kadar ağır olduğunu da bilmiyorduk kazaya neden olan karşı taraftan birisinin yakını Soner’in bindiği ambulansın şoförünün telefonunu alel acele verdi. Medicana’da olduğunu öğrenince bir de ambulansı görünce peşine düştük yetişemedik ama hastaneye vardık.

anne-kaz-kaza-1

Soner’i yoğun bakıma almışlar uzun süre bekledik, bu arada saat sabahın 3 ü oldu. Yüzüne dikiş atılıyor vs denildi ve oyalandık neyse görmemize izin verildi. Eşimi görmeye girdim adamı yatırmışlar hiç bir müdahale yok yüzünü dikmişler, ama durumu çok ağır 1 dakika dahi duramadım çıktım. Yeğenime yengeme durumunun çok ağır olduğunu ifade ettim, doktor da durumun kritik olduğunu ama müdahale edecek uzman doktor olmadığını söyledi saat 4 oldu bu arada. Biz deli gibi göğüs cerrahisi uzmanı aramaya başladık 112 bir yandan işte uyandırabildiğimiz kadar eş dost tanıdık diğer yandan yok yok.. !!

Bunu da seversin  Şişliğe morarmaya margarin!

Doktorla konuşuyorum ameliyat edilmesi gerek iç organlarında hasar var işte ciğer miğer diyor ben açamam diyor ben bunları anlamıyorum ama çaresizim. Artık 112 ile konuşmalarımız şu şekilde gönderin bir özel ambulans helikopter neyse ne parasında pulunda değilim Ankara’ya götürelim yok o da olmuyor. Sabahı ettik 7 civarı Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde Öğretim görevlisi Mine hanım telefon etti bir kişilik yerleri olduğunu uzman doktorlarının bulunduğunu söyleyip Soner’i istedi. Doktor eşliğinde ambulansla 5 dakika uzaklıktaki hastaneye getirdik, hemen acil serviste ilk muayenesi yapıldı ki durumu daha da ağırlaşmıştı yoğun bakıma kaldırıldı ve uzman doktorların gelmesi beklendi 3 cerrahla ameliyata girdi. Kalın bağırsak emniyet kemeri yüzünden büyük zarar görmüş gerekli tedaviler yapıldı yine yoğun bakım 3 gün boyunca yoğun bakımda kaldı. Tabi bizim aile komple hastanede ağlayanlar, odasına girip umutsuzca çıkanlar, sinirleri bozulanlar vs vs.. Herkesi evlerine gönderdik yapacak bir şey yok zaten çok az kişiye gösterildi babamla beraber hastanede kaldık. Yoğun bakımdan çıkartıldıktan sonra Soner hızla iyileşti. Konya Başkent Üniversitesi Hastanesi doktor ve çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek az. 11 günlük tedaviden sonra evimize geldik.

Soner’in bu kadar ağır yaralanmasının sebebi başta kuralları hiçe sayan ve hatalı sollama yapan karşı taraf, daha sonra hayatını elbette kurtarsa da emniyet kemeri, ve hava yastığının açılmaması. Oğlum da öndeydi onun kolunu da hava yastığı kırmış tabi ama hayatını da yine kurtarmış. Yani daha neler neler korkunç bir kaza ucuz bile atlatılmış oldu ben bir o hastane bir Soner in hastane derken neye uğradığımı şaşırdım. Bilmediğim bir şehir, bir tişört bir kot gelmiş bir insan Allah’tan dostlar akrabalar arkadaşlar yalnız bırakmadı.

Tabi hala tedaviler devam ediyor bugün hiç ilgi gösteremediğim oğlumu tekrar kontroline götürdüm çünkü içim hiç rahat değildi tekrar film çektirdik dikişlerini aldırdık sargısını yeniledik vs yarın da benzer işlemleri eşimle beraber yapacağız..

Gideceği yere bir kaç dakika erken varmak için olmayacak yerde hatalı sollama yapan kişi yüzünden bu hallerdeyiz. Kurallara uymak, yolunda gitmek de kazaları önlemiyor herkesin kurallara uyması lazım. Eşim ve oğlum ölebilir,sakat kalabilir ya da çok daha kötü yaralanabilirlerdi. Gerekli hukuki takip ve soruşturmalar başlatıldı bakalım neler olacak.

 

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (9)
 1. Esra dedi ki:

  Çok geçmiş olsun. Herşey bir yana böyle ağır bir hastanın bekletilmesi kabul edilecek bir konu değil. Allah korusun.

 2. Hızlı Adam dedi ki:

  Çok geçmiş olsun. Büük bir faciadan atlatılmış ve Mevlam korumuş çok şükür. Emniyet kemeri hava yastığı, ABS ve diğer tüm teknolojik güvenlik donanımlarından çok daha önemlidir. Çarpmanın etkisiyle iç kabini daralan araçta bazen hava yastığı da para etmez ancak emniyet kemeri insan kalınlığında bir alan kalana kadar sizi korumaya devam eder.

  6 Yıl önce kendi aracımla takla atmış ve emniyet kemeri olmadığı için kendimi diğer koltukta kafa üstü bulmuştum. Neyse ki burnum dahi kanamamıştı ama emniyet kemerini ara sokaklarda dahi takmak gerektiğini öğrenmiştim. Arabama binen herkese emniyet kemerini taktırıyorum ve çocuğum için araç koltuğunu asla eksik etmiyorum. Yetişkin olmayan çocuklar için araç koltuğu çok önemlidir çünkü standart emniyet kemeri yüksekliği ve tutuş alanı çocuklar için uygun değildir. Çocuk araç koltuğu konusuna da önem vermek gerektiğini buradan hatırlatmış olalım.

  Tekrar geçmiş olsun, Allah (C.C) beterinden korusun…

 3. ÖZLEM dedi ki:

  ÇOK GEÇMİŞ OLSUN..ALLAH BETERİNDEN SAKLASIN :(

 4. bahar dedi ki:

  çok üzücü .. allah eşinizi ve oğlunuzu size bağışlamış .. şu sabaha kadar doktor bulunamama durumu da ayrı bır trajedi bence bu konuyla da ilgili şikayette bulunmalısınız .. tekrar çok gecmıs olsun allah bır daha yasatmasın ..

 5. Bilişimci Anne dedi ki:

  Burda geçen sene bir kazada bir anne emniyet kemeri yüzünden öldü denildi. Emniyet kemeri takılı olmasa kurtulabilirmis çünkü iç organları parçalanmış. Takmayınca da arabadan fırlama ihtimali var. Bilemedim ki. Kader ve mukadderat mi ki biraz da… Cok Geçmiş olsun. Allah kimseye yaşatmasın…

  • HızlıAdam dedi ki:

   @BILISIMCIANNE emniyet kemeri değil aşırı hız öldürür. Emniyet kemerinin iç organları parçalaması için çok yüksek hızda çarpışmak lazım. Siz yine de kemerinizi takın derim. Mesela bu kazada karşı yönden gelen araç ile bu araç kafa kafaya çarpıştığı için 70 km hız varsa 140 km hızla çarpma etkisi yarattı. Ona rağmen arkadaşlarımız hayatta (Allah’a şükür)

   Kemerlerimizi her zaman takalım

 6. Bilişimci Anne dedi ki:

  Bir de doktor nasıl bulunamıyor anlamak zor. Koskoca Konya… Demek ki buralar gibi küçük yerde bisey gelse başımıza hepten gidiciyiz. Zira çocuk doktoru bile yok burda :( Allah’a emanet yaşıyoruz…

 7. MERDİYE dedi ki:

  Geçmiş olsun. Allah şifa versin. Çok üzücü bir olay yaşamışsınız, ama hayırlı tarafı da böyle büyük bir kazadan sağ olarak kurtulmuş olmları heralde. Rabbim bizi cehalet ve gafletten korusun da böyle kötü olayların vesilesi olmayalım inşaAllah.

 8. serpil dedi ki:

  çok çok geçmiş olsun, Allah sağlıklar versin inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim