Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annekaz
21 Mart 2021
Yorum Yok

Kullanışlı modelleri ile birçok ihtiyacınızı karşılayan bebek arabaları, çocuğunuzun 3 – 4 yaşlarına kadar sıkça kullanacağı, bebek alışverişinin en önemli elemanlarından biridir. Tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecek ve uzun yıllar güvenle kullanacağınız bir bebek arabası seçmek için dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Bebek Arabası Çeşitleri

Bebek arabası seçmeden önce ihtiyacınızı karşılayacak temel araba çeşitlerini incelemekte fayda var. Ardından seçmiş olduğunuz bebek arabası türünde nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylı olarak anlatacağız.

 • Standart bebek arabası modelleri

Listenin bir numarasında standart bebek arabaları var. Genellikle tercih edilen bu araba modelleri bir bebek arabasından azami olarak tüm beklentilerinizi karşılar. Açılır kapanır tentesi, emniyet kemeri, manevra sistemi gibi temel özellikleri bulunur.

 • Baston bebek arabası

Hafif olması, tek elle kontrol edilebilme özelliği ve kolay açılıp kapanabilmesi ile ön plana çıkan baston bebek arabaları az yer kapladıkları için sıkça tercih edilir. Tenteli ve tentesiz modelleri bulunur.

 • İkiz bebek arabası

İkiz bebekler veya aralarında çok az yaş farkı bulunan kardeşler için tercih edilen ikiz bebek arabaları yan yana, arka arkaya veya birbirlerine dönük halde bulunan iki bebek arabası koltuğunun bir arada bulunduğu formdur. Bu bebek arabaları haliyle daha büyüktür ve çok daha fazla alan kaplarlar. Ancak buna ek olarak iki bebeği birden kontrol altına alabilmenin en pratik olduğu araba modeli olduğunu da söylemek gerek.

 • Travel sistem bebek arabası

Çok tercih edilen pusetli bebek arabası modellerinden olan Travel sistem bebek arabalarının en büyük avantajı çıkarılabilir koltuğunun aynı zamanda ana kucağı, oto koltuğu ve portbebe olarak da kullanılabilir olması ve çok amaçlı bir kullanım imkanı sağlaması.

 • Jogger tipi (3 tekerlekli) bebek arabası

Diğer bebek arabası modellerine göre daha büyük formda olsa da kolay kullanıma sahip olan bu bebek arabalarının önde bir arkada iki adet tekerleği bulunur. Özellikle bebeği ile birlikte bol hareket halinde olan anneler için sıkça tercih sebebidir. 

En İyi Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

 • Bebek arabası seçerken ilk dikkat edilmesi gereken nokta güvenlik olmalı. Arabanın yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olması, sağlam ve bebeğinizin açamayacağı beş noktadan bağlanabilen bir güvenlik kemerinin bulunması son derece önemli. Aracın arka tekerleklerinde fren mekanizmasının olması, 360 derece dönebilen tekerlekler ve güvenlik kilitlerinin kalitesi bebek arabası seçerken olmazsa olmazlarınız arasında yer almalı. 

 

 • Bir diğer ve en az ilki kadar önemli olan nokta ise konfor. Bebeğinizin rahat bir şekilde oturabileceği, uyuduğu zamanlar için tam yatma özelliği bulunan, yaslanma ve sırt bölgelerinin ayarlanabilir olduğu bir araba olması hem sizin hem de bebeğinizin konforunu etkileyecek özelliklerdir. Bunun yanında farklı hava koşullarına uygun olarak tente ve yağmurluğunun bulunması, terletmeyen kaplamaya sahip olması ve kumaşın yıkanabilirlik özelliği de özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında bulunuyor.
 • Tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir bebek arabası seçmelisiniz. Bu sebeple önce bebek arabasından beklentilerinizi net olarak belirlemelisiniz. Bu beklentileriniz kapsamında geniş alt sepet hacmi, katlandıktan sonra araba bagajına sığabilme durumu, çift taraflı sürüş özelliği yani pusetin yönünü değiştirebilme özelliği, 360 derece dönen tekerlekler gibi birçok açıdan aracı değerlendirmeniz gerekiyor.
 • Çoğu zaman tek başınıza bebeğinizle birlikte dışarı çıkıyorsanız bebek arabasının hafif yapıda, tek elle kolayca açılan ve tek hamlede kapatılabilen bir model olması birçok açıdan fayda sağlar. Anne bebek ürünleri içerisinde bulunan bebek arabaları, bebeğinizi tek elinizle tutarken diğer elinizle bebek arabasını açıp kapatabiliyor olmak hem kendi aracınızla seyahat ederken hem de toplu taşıma kullanırken kolaylık sağlayacaktır.
 • Bebek arabasını seçerken aracı ağırlıklı olarak kullanacağınız yere, yaşam alanınıza uygun olarak seçmelisiniz. Yaşadığınız bölgenin zemin yapısına uygun tekerlekleri olan bebek arabaları hem sizin sürüşünüzü kolaylaştırır hem de bebeğinizin sürüş esnasında sarsılmasına engel olur.
 • Bebek arabası fiyatları ve fiyat performans ilişkisi de aracı seçerken dikkat edilen noktalardan. Farklı özellikler ve farklı fiyatlar ile sunulan bebek arabaları içerisinden bütçenize en uygun olan ve önemli beklentilerinizi de karşılayabilecek olan ürünü tercih etmelisiniz. 
 • Bebek arabanızın garanti kapsamında olması ve yaşayabileceğiniz olası sorunlarda destek alabileceğiniz geniş servis ağı olması da bebek arabası seçerken değerlendirilen tercih sebepleri arasında yer alıyor.
Bunu da seversin  Bebeklerde Büyüme Atakları Nedir?

Bu bilgiler ışığında siz de bebek arabası modelleri içerisinden kendinize ve bebeğinize en uygun olanı seçebilir, severek kullanabilirsiniz. ÇiçekSepeti’nde yer alan yüzlerce bebek arabası çeşidine göz atarak kararınızı verebilirsiniz

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim