Bebek beşiğini kendiniz yapın

Annekaz
18 Haziran 2014
Yorum Yok

Bebek beşiği denildiğinde orta yaşta olanlar ve daha büyükler için akıllara değişik hatıralar gelir.Artık minyatürleşen ve ahşaptan yapılan ayakları yarım oval ve rangarenk boyanmış beşikler gelir. Yada ustasının eline göre sade ahşap ya da eskitme usulü beşikler…

Tabi bu beşikler sağlam olduklarından ve asla malzemeden çalma olayı olmadığından ailenin doğan bütün çocuklarını büyütür ve yinede kırılmazlardı.Belli ki bu beşiklerde zamanının lüksü idi ve herkesin evinde bulunmazdı.Ama her toplum gibi Türk toplumu da ebelerimiz dedelerimiz beşik konusunda pratik buluşlar ortaya çıkarmışlardı.

Evlerinin tavanı betonla tanışmadan önce ahşaptan yapılırdı. Evlerin tavanları beşe/on, ona/on denilen kalın ağaçlar kullanılırdı.

3333

 

Tavana asılı beşikleri de duymuşsunuzdur. Yaklaşık boyları birbuçuk metre boyunda olan iki sopanın uç taraflarına ip bağlanıldığında kaymasın diye beş santim içeriden kertikler açılır. Sopalar paralel şekilde tutulur ve yere serilen sağlamlığına inandığınız çarşaf, battaniye gibi kumaşın üzerine bırakılır ve kenarda kalan taraflar içeri katlanır. Gerek görülürse çatal iğne ile tutturulur ve bebeğin yatacağı yatak üzerine yerleştirilir.

Kertik taraflarından bağlanan iplerle tavana bağladığınız kancalara bağlanır ve sallamak içinde kenarından bir ip çıkarılır.Biz üç kardeştik ve üçümüzde bu şekilde büyüdük. Hatta sağlamlığına güvendiğimiz için babamlar  şeker çuvalı kullanmışlardı beşik yaparken. Beynime mıh gibi çakılmış o şeker çuvalının logosunu hiç unutmadım.


Ama artık teknoloji değişti, bakış açıları,hayaller ve kullanıla malzemeler çoğaldı. Siz de bebeğiniz için tavana asılı bir beşik yapabilir hatta burada hazırladığım galeriden esinlenebilirsiniz. Bazen modern beşikler bebeğinizin huysuzluğunu gidermeye ve onu uyutmaya yetmeyebilir..

BEŞİK GALERİSİNİ GÖRMEK İÇİN  TIKLAYIN

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim