Bebek Beşiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annekaz
11 Aralık 2015
Yorum Yok

Her anne, baba bebeğinin güvenli ve rahat bir şekilde uyuyabilmesini ister. Bunun için de dayanıklı ve konforlu bir beşiğe ihtiyacı vardır. Bebek odasının vazgeçilmezi olan bebek beşikleri, bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde uyuyabilmesine ortam hazırlar. Bebeğinize uygun olmayan bir beşik aldığınızda, bebeğiniz rahat uyuyamadığı gibi düşme, sıkışma gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Bu sorunların yaşanmaması için bebeğinizin güvenliğini tehdit etmeyecek özelliklere sahip, doğru malzemeden üretilmiş, kullanışlı ve konforlu bir beşik kullanmanız gerekir. Sizler için bebek beşiği seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç detayı bir araya getirdik.

Korunaklı olmalı

Bebek beşiklerinin güvenli ve korunaklı olması önem taşıyor. Bebeğinize beşik seçerken, bebeğinizin herhangi bir kıpırdanma veya dönme halinde kolay kolay düşmeyeceği, yükseklik ve parmaklık bakımından korunaklı bir yatak seçmeye özen gösterin. Yatağın karyolaya uygun olmaması, karyoladan daha yüksek olması veya parmaklıkların yeterli seviyede olmaması çeşitli kazalara yol açabilir. Çocuğunuzun sağlığı ve güvenliği için yatağın korunaklı olmasına dikkat edin.

Parmaklık aralığına dikkat

Bebek beşiğinde dikkat edilmesi gereken konuların başında parmaklık mesafesi geliyor. Bebeğinizin güvenli ve rahat uyuyabilmesi için parmaklık aralıkları 6 cm’den fazla olmamalı. Aksi halde çocuğunuzun kolu ya da başı parmaklıklar arasına sıkışabilir. Yatağın herhangi bir bölümünde çocuğunuzun başının sıkışabileceği bir açıklık olmamalı.

Parmaklık detayları

Beşiğin parmaklıkları dayanıklı ve kaliteli bir malzemeden olmalı. Eğer lake modelleri düşünüyorsanız , MDF ve sunta kaplı olanlar yerine doğal ahşaptan yapılma olanları tercih edin. Birinci sınıf ve kuru ağaçtan yapılmış olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzun güvenliği için parmaklık yüksekliğinin de en az 50 cm olmasına özen gösterin. Pratik ve işlevsel bir kullanım için parmaklıkları hareket edebilen modelleri tercih edin. Fakat bu mekanizmayı kullanırken dikkatli olmanız gerek. Parmaklıkların inip çıkmasına imkan tanıyan mekanizma beşiğin alt tarafında yer almalı. Böylece parmaklıkların seviyesini değiştirirken bebeğinizin olası bir kazaya uğramasını engellemiş olursunuz.

Yatak seviyesi ayarlanabilmeli

Beşiğin ayarlanabilir olması size birçok açıdan kolaylık sağlar. Bebeğiniz büyüdükçe oturma pozisyonuna başlayacak. Bu durumda yatak seviyesini aşağıya indirebileceğiniz bir kullanım özelliği olmasına dikkat etmelisiniz.

Seçiminizi ahşaptan yana kullanın

Beşiğin malzemesi en önemli kriterlerden biridir. Bebeğinizin sağlığına özen gösteriyorsanız, bebek beşiğinin ahşap olmasına özen gösterin. Ahşap modellerde ağacın doğal rengine sadık kalınıp kalınmadığı önemli bir detay.

Kullanılan boya ve cilanın da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek bir özellikte olmaması gerek. Plastik veya ahşap dışında bir malzemeden yapılan beşikler kanserojen madde içerebilir bu da bebeğinizin sağlığını tehdit eder.

Bunu da seversin  Bebek Çeyiz Setleri

Ahşap beşiklerin kenarında köşesinde herhangi bir çatlak veya kırık bir parça olmadığından emin olun.

Hangi malzemeden yapılmalı?

Beşikler, bebeğinizin sağlığını tehlikeye atacak ham maddeden yapılmamış olmalı. Özellikle beşiğin yapımında kurşun gibi zararlı bir malzeme kullanılmamış olmasına dikkat edin. Keskin ve sivri detaylı karyolalardan kaçının.

Park yataklar tercih edilebilir

Beşik modeli karyola yerine çok amaçlı park yatakları da tercih edebilirsiniz. Genelde kumaştan yapılan bu yataklar, hem oyun amaçlı, hem de yatak olarak kullanılabiliyor.

Taşınması kolay olduğundan evinizin birçok odasında rahatça kullanabiliyorsunuz. Genelde park kısmı alt tarafta, yatak kısmı ise üstte yer alıyor. Altı aylık döneme kadar yatağı üst kısımda kullanabilirsiniz. Ancak altı aydan sonraki süreçte yatağı alt kısma almanız gerek. Bu sayede yatak ve oyun alanı olarak kullanmanız mümkün hale geliyor. 3 yaşa kadar kullanılabilen bu yataklar çocuklarınız için eğlenceli olduğu kadar güvenli bir uyku alanı sağlıyor. Online alışveriş platformu Kliksa bu anlamda birbirinden güzel modellere sahip. Park yatak almayı düşünüyorsanız, kliksa.com’daki birbirinden renkli ve fonksiyonel modelleri inceleyebilirsiniz.

Büyüyen beşik kullanabilirsiniz

Büyüyen beşik adı üstünde olduğu boyutu genişleyebilen beşikleri kapsıyor. Bu beşiklerin en büyük özelliği; sadece bebeklik değil aynı zamanda çocukluk döneminde de kullanılabiliyor olması. Boyutu büyüyebildiğinden çocuk yatağı boyutuna gelebiliyor. Ayrıca çekmeceli olan modellerde çekmeceler dolaptan çıkarılıp tek kişilik bir yatak haline gelebiliyor.

Çocuğunuza yeni bir beşik almayı düşünüyorsanız, Kliksa’nın birbirinden güzel ve kaliteli beşik modellerini inceleyebilirsiniz. kliksa.com’da bebek beşiği, bebek arabası, mama sandalyesi gibi bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği birçok eşyayı uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Eğer bebeğiniz için güvenli ve konforlu bir beşik veya bebek arabası arıyorsanız, tercihinizi kliksa.com’un sunduğu benzersiz seçenekler arasından yapabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim