Bedeniniz size ne diyor bu uyarılara dikkat!

Annekaz
6 Şubat 2019
1 Yorum

Sağlık dünyadaki en önemli hazine. Erken teşhis ve tedavi çok önemli ama daha önemlisi hasta olmamak kendimize iyi bakıp bize Allah ın emaneti olan bedenimize dikkat etmek gerek.

Bazı hastalıklar küçük sinyaller verir mesela göz altlarınız morarıyorsa karaciğer ya da böbrek sıkıntılarınız olabilir, ağzınız kuruyorsa şeker hastalığı işareti olabilir. Bedenimizin verdiği bu küçük sinyaller erken teşhis ve tedavide oldukça önemli.

Tabi her bedenin dili farklı ama genel olarak bilinen bazı sağlık sinyallerini sizin için derledim.

Ellerinizi fotoğraftaki gibi birleştirin. Tırnakların olduğu noktaya dikkat edin.

Normalde elinizi bu şekilde birleştirip kalp işareti yapınca tırnakların üstünde bir boşluk olmalı. Bu kanınızdaki oksijen seviyesinin gayeti iyi olduğunun işaretidir. Kandaki oksijen seviyesi düşünde tırnaklar kalınlaşır. Kandaki oksijen tüm vücut için çok önemlidir tırnak kalınlaşmanız varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Kalçanız yere paralel olacak şekilde bir bacağınızı kaldırın. Eğer 20 saniye ya da daha uzun süre durabiliyorsanız dengenizde bir problem yoktur.

Ancak tek bacak üzerinde dururken dengenizi sağlamakta zorluk yaşıyorsanız …

İnme ya da bunaklığa neden olabilen beyin damarlarınızda bir sorun olabilir.

Ellerinizi kollarınızın ön kısımı yüzünüze paralel olacak şekilde kaldırın.

Parmak uçlarınızla el ayanıza ulaşmaya çalışın.

Eğer 1-2 dakika boyunca o şekilde durabiliyorsanız sorun yok demektir. Yaparken bileklerinizde ya da parmaklarınızda karıncalanma, uyuşma ya da acı hissediyorsanız bu elinizdeki komşu dokuların median sinire baskı yaptığı anlamına gelir. Bunun sonucunda karpal tünel sendromu oluşur.

Kolunuzu kaldırın ve elinizi kulağınızdan olabildiğince uzakta tutarak parmaklarınızı birbirine sürtün. Sesi duyabiliyorsanız sorun yoktur.

Aynı işlemi diğer elinizle de deneyin. Ses duyamıyorsanız duyma becerinizde bir sorun olabilir. Bu test duyma becerilerinizi test eder.

Bunu da seversin  Ramazanda ağız kokusunu önlemek için bunları yapın

Hafifçe saçınızdan bir tutam çekin.

Eğer elinize 2-3 saç teli geldiyse bu normaldir. Ancak 3’ten fazla saç teli geldiyse bir sorununuz var demektir. Saç hormonal bozukluklar, besin yetersizliği ve stres nedeniyle incelir.

Yere yatın ve birkaç dakikalığına bacaklarınızı 45 derece açıyla yukarıda tutun.

Eğer ayağınızın rengi aynı kaldıysa ya da hafif soluklaştıysa bu normaldir. Ancak tek ayağınız ya da iki ayağınız beyaza yakın renkteyse bu tıkanmış arter damarları nedeniyle olan bozuk kan dolaşımının habercisi olabilir. Kan dolaşımının bozuk olması uyuşukluğa ve acıya neden olur.

Şarkı söylerken 8-12 basamak çıkın. Kendinizi iyi hissediyorsanız sorun yoktur.

Kalbiniz hızlı atmaya başlarsa ve rahat nefes alamazsanız bu kardiyovasküler sisteminizin ve akciğerlerinizin fiziksel aktiviteyi kaldıramadığını gösterebilir.

Tabi ki bu minik testler hiç bir şekilde doktorun yaptığı testlerle bir tutulamaz. Kendi bedeninizi tanıyın bu testler de size yol göstersin.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Fransali Gelin dedi ki:

    Tutututu masallah hiç birseyim yokmus hepsini yaptim :D

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim