Pankreas Kanseri !

Annekaz
10 Aralık 2010
2 Yorum

Ceyla Gölcüklü’nün pankreas kanseri nedeniyle beyin ölümünün gerçekleşip medyada daha çok yer alması bütün ilgiyi bu kansere yönlendirdi. Ama bu kanserden ölen ünlü sayısı hiç de az değil, Ufuk Güldemir, Osman Yağmurdereli, Arif Mardin, Pavarotti ve Patrick Swayze hepsinin ölümü pek çok kansere göre ani oldu diyebilirim. Çünkü teşhisten sonra ameliyat edilse bile 5 yıl yaşayanların oranı ancak yüzde 20. İstatistiklere bakınca gördüğümüz bu kansere erkeklerin daha çok yakalanıyor olması.

Durum bu kadar umutsuz ve çaresiz görünürken bu illetten uzak durmanın yolları araştırılmıyor değil. Pankreas kanserinin en bilinen nedeni alkol olarak gösteriliyor fakat biliyorum ki içki içmemiş insanlarda bile pankreas kanseri görülebiliyor ama alkol alanlar risk altında, bunun dışında her kanser türünde olduğu gibi hazır beslenme fast foodlar hayvansal yağlar şişmanlık da pankreas kanserine neden olacak sebeplerden bir kaç tanesi. Okuduğum makalelere göre birdenbire ortaya çıkan diyabet hastalığı ya da var olan diyabette bu tür hastalıklara neden olabilecek etkenlerden birisi olarak gösteriliyor.


Bunların dışında görülen belirtileri ciltte sarılık karın ve sırt ağrısı , kilo kaybı gibi genel belirtiler olarak sıralanmış bu belirtilerle hastaneye gidilse bile teşhis olarak zor bir hastalık olduğu söyleniyor sıradan bir ultrason ya da dıştan bir muayene ile hastalığın gidişatını takip etmek zor. Mesela kadınların en sık yakalandığı hastalık meme kanseri her hafta banyoda bile yapılacak ufak muayenelerle erken teşhis yapılabiliyor ama  Pankreas kanserinde bu mümkün değil.


Bir kaç yıl önce bir arkadaşımı Akciğer Kanserinden aniden kaybettik, geç başlayan tedavilerde kanserde fayda etmiyor.  Geriye insanın kendini tanıması ve sağlığına dikkat etmesi gerekiyor sanıyorum, en büyük zenginlik sağlık, sigaradan alkolden uzak durmak tencere yemekleri ile beslenmek “slow food” tercih etmek bir yere kadar koruyucu olabilir. Ama yaşadığımız dönemde tarımsal ilaçlar GDO su değiştirilmiş sebzeler antibiyotikli etlerle nereye kadar..Allah herkese bol sağlık versin ve bu tür illetlerden uzak tutsun.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. mine dedi ki:

    + yıl önce pankreas kanseri tanısıyla bir ay hastanede yattım. Pankreasımda 5 cm büyüklüğünde bir tümörden süphe edildi. Ameliyata alındım. Bu arada son anda anlasıldıki pankreasa sarılmıs elden büyük bir lenf bezi varmış. O günlerde bana bu haber müjde olarak verildi. pankreas kanserinin bir insanın basına gelebilecek en kötü sey oldugu söylendi profösör tarafından. allah kimseye göstermesin yasatmasın öyle bişey.

  2. Hale Yiğit dedi ki:

    Dediğiniz gibi bel ağrısı şikayetiyle hastaneye gidince size bir mesleğinizi soruyorlar iki hemen size fizik tedavi yazalım diyorlar. Aynı şeyler bizim de başımıza geldi. Babamın senelerce süren bel ağrısı vardı. Yaşı 60’dı ve doktorlar test üstüne test yapıp ”bişiyciğiniz yok ama size bir fizik tedavi yazalım” diyorlardı. Ya the ”oo Behram bey sizin işiniz de çok zor strestendir stresten” diyip ”size bir anti depresan yazalım” diyorlardı. Bense google’dan arama yapıyordum ama çıkan sonuçlar genelde yatak ve sandalye muhabbetinden ileri gitmiyordu. Bu süreç 5 yıl sürdü taa ki babam sarılık olana kadar. Babam deli gibi kaşınıyordu ve rengi hafif sararmıştı. Doktorlardan bıkan babamı doktora götüremez olmuştuk. Birgün dayanamadı ve acile gittik. Acildeki doktor”balık zehirlenmesi” dedi ve serum verdi. Biz masrafları ödemey…e giderken annemin dahiliye doktoruyla karşılaştık. Cep telefonunu odasında unuttuğu için geri dönmüş. ”hayrola ne oldu?” diye sorunca durumu anlattık ve kadın ”ne balığı safra yoludur o. çabuk hastayı bana getirin” diye haykırdı. Korkulan ama aklımıza hiç gelmeyen şey başımıza gelmişti. Babam pankreas kanseriydi. Her sene düzenli tetkiklerini yaptıran babam pankreas kanseriydi ve üstüne üstlük kalp damarlarından biri tıkalıydı. Ve buyüzden de whipple ameliyatı 2 ay gecikmeli olarak yapıldı. Çok kolay bir test olan Ca 19 testini yapmak yerine bin bir türlü testlerle bizi oyaladılar. Teşhis 5 sene önce konabilecekken biz a vitamibi b vitamini eksiklikleriyle oyalandık. Burada iş en çok hasta yakınlarına düşüyor. Bazen paranoyak olmak hayat kurtarıyor. Biz babamı paranoyaklığımızla, doktorların ağzından girip burnundan çıkarak yaşatıyoruz babamı. Allah ona uzun ömür versin inşallah. Evet dediğiniz gibi Allah herkese bol sağlıklı ömür versin. Kimse de ”aman boşver Bel ağrısı” diye de bu tip belirtileri geçiştirmesin. Dediğim gibi bzen paranoyaklık hayat kurtarır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim