Bentonit Kil ile sağlıklı hayat

Annekaz
8 Kasım 2019
Yorum Yok

Bentonit kil ve hatta bentonit çoğumuzun aşina olduğu, duyduğu bir kelime değil. Ama konuya yakın olanlar için popüler bir maden ya da killli toprak türü.

Bentonit alüminyum ve mağnezyum bakımından zengin bir kil çeşidi. Öyle her yerde de bulunmuyor. Çünkü bentonit volkanik sahalarda küllerin ve lavların ayrışması ile oluşuyor.

Kil ve killi torak denildiğinde aklıma çok şeyler geliyor. Örneğin pekmez yapılırken asit dengesini korumak için kullanılan ve yöresel adlarından biri olan “kelce” de bir bentonit çeşidi. Sodyum bentonitler kendi ağırlığının 7-8 katı su emebildiği için özellikle sondaj çalışmalarında kullanıldığını duymuştum.

Şimdilerde kilin adının bentonit olduğunu öğrenince birden eskiler canlandı gözümde. Başkili olarak adlandırılan ve ebelerimin analarımızin banyo yaparken kullandığı, saçları yumuşacık yapan ve asla kepek, kuruma, kaşıntı yapmayan kil geldi aklıma. Öyle ya kimyasal katkı maddelerinden geçilmeyen tamamen kimyasallardan yapılmış şampuanlar yerine baş kili kullananlar, doğal sabun kullanan ninelerimiz herhalde kepek problemi yaşamamıştır.

Kalsiyum bentonit yada bildiğimiz adı ile ağartma toprağı. Yağ sanayinin bir numaralı filtre malzemesi. Sanayide olmazsa olmaz malzemelerden biri.Ama bentonit konusunda ne bilgilendiren yayınlar var ne de uzmanlık alanı bentonit olan insanlar var.

Bu kadar doğal bu kadar yararlı dünyada pek fazla bilinen ama ülkemizde fazlaca bilinmeyen bentonit için şimdi tam araştırma, kullanma zamanı. Market raf ürünlerinin tamamına yakınının katkılı ve sağlıksız olduğu bir ortamda vücudumuz için gereken doğal bir malzeme.Sıvı solüsyonarı temin edebileceğiniz gibi toz halinde alarak da kullanabilirsiniz. İnternette konu ile ilgili yeterince kaynak var.

Annekaz olarak bu konuya ilgimiz sürecek.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.