Bitmeyen kredi borçları

Annekaz
17 Ocak 2012
Yorum Yok

Televizyonlar kredi reklamlarından geçilmiyor, yılbaşına kredi , bayrama  kredi, tatile kredi, tüketici kredisi araba kredisi.. zaten kredi kartından pek çok ailenin canı yanmışken tüketici kredilerinin bu kadar yaygın ve kullanılabilir olması beni çok endişelendiriyor.

Çağımız tüketim çağı çılgınlar gibi para harcanıyor alış veriş merkezleri haftasonları tıklım tıklım kasalarda bile kuyrukta bekliyorsunuz bazen durup baktığımda bu insanların hepsi acaba kazandıkları parayı mı harcıyorlar yoksa kazanacakları parayı mı? diye düşünüyorum. Aradaki fark gerçekten çok önemli, kredi kartını nakit gibi kullanıyorsanız harika yani, ay boyu bin lira harcayıp gelen bin liralık ekstrenin tamamını ödüyorsanız süper, ama bin liralık bir harcama yapıp gelen minumum ödeme tutarı 56 lirayı ödeyip gerisini sallıyorsanız üzerinize doğru gelen kocaman bir çığla karşı karşıyasınız demektir.

Kredi kartı kullanma kılavuzunun bir numaralı kuralı Kazandığınızdan daha fazlasını harcamayın, işte ayağını yorganına göre uzat kredi kartı için söylenmiş bir laftır, tüketici kredileri de öyle gerçekten ihtiyacınız var mı? ödemeye garantiniz var mı? kredi çekmeden önce düşünülecek ayrıntılardan iki tanesi. Konut kredilernin durumu biraz farklı faizler yüksek ama neticede elde bir konut var yani sindirilip kanalizasyona bırakılmayacak. Fakat çekilecek miktar gerçekten çok oluyor, biz 10 yıl önce çektik hala ödüyoruz öde öde bitmiyor miktar küçüldü göze görünmüyor ama ilk zamanlarda nerdeyse maaşın 3’te ikisi konut kredisine gidiyordu. Benim en büyük korkum bankalar belki gerçekten de korkulması gerek çünkü o kadar çok kötü hikaye duyuyorum ki cidddiye almamak elde değil.

Kredi kartım yok, bir eve bir kredi kartı yeter deyip harcamaları tek elde tutmaya çalışıyoruz. Tek kredi kartı da sıkı takipte nereye ne harcanmış hangisinin taksidi bitmiş neyin taksidi başlamış sene başı gelir kredi kartı için aidat kesilir banka aranır o zaman iptal edin kardeşim denir neyyse deyip o ay çekilen aidat ertesi aya iade ettirilir. Kredi kartı kullanmak sorumluluk ister aman deyim..

Bunu da seversin  Mutfak masrafları nasıl kısılır? Evde ekonomi devri başladı

 

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim