Çarpım Tablosu nasıl öğretilir?

Annekaz
15 Eylül 2008
26 Yorum

Çarpım tablosu ezberleme deyince çocukların tüyleri diken diken oluyor,ama kurtuluşu yok.Çarpım tablosu olmadan çarpma bölme yapamaz problemlerin içinden çıkamazlar bunun için şart :)

Ben çarpım tablosunu çocuklarıma öğretirken zorlanmadım.Öncelikle buradaki kartı hazırlamanızı tavsiye ederim.Sağlam bir karton üzerine yapıştırın ve çocuğunuz eline tutuşturun gördüğünüz gibi bu bir periyodik cetvel gibi bir şey.9 kere 7 diye çocuğunuza sorduğunuz zaman iki sayının buluştuğu nokta sonuçtur.(örnek yıldızla işaretledim)Bu şekilde bula bula elinde kartla bir kaç gün geçirince öğrenir.Zorlamayın sıkmayın ama bol bol sorun bırakın sayıları kendisi elindeki kartla bulsun bir süre sonra artık sonuçları ezberlemiş olacaktır.Bunun yanı sıra her gün 1 kere ayrı bi matematik defterine tabloyu yazdırın.Yazarken hem göz hem el hemde beyin öğrenir. Kısa zaman sonra tabloyu zorlamadan adı gibi ezberlemiş olur :)

 ÇOCUĞUNUZUN MATEMATİKSEL İŞLEM BECERİSİNİ DESTEKLEMEK İÇİN ŞUNU DA DENEYİN ?


İşlem yapabilme, hızlı karar verme, mantık kurabilme gibi becerilerini geliştirecek takviye egzersizler yaptırın. MentalUP’ın oyun şeklinde hazırlanan matematiksel egzersizleri bu konuda biçilmiş kaftan diyebilirim. Aşağıda 2 adet örnek oyun paylaştım. Tıklayıp hemen oynayabilirsiniz.

toplama çıkarma çarpma bölme oyunu çarpım tablosu oyunu

Bunu da seversin  Playhouse Nedir? Oyun Evlerinin Çocuk Gelişimindeki Önemi
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (26)
 1. Anonymous dedi ki:

  ama ben ezberleyince unutuyorum bunun çözümü nedir

 2. Anne Kaz dedi ki:

  tekrar.. yolda yürürken plakaları çarpabilirsin, levhaları, gördüğün rakamları bi süe sonra ezberden öteye geçip gerçekten adın gibi aklına gelecektir..

 3. Anonymous dedi ki:

  ANNE GAZ SENİN TAVSİYENLE ÇARPIM TABLOSUNU EZBERLEDİM

 4. Anonymous dedi ki:

  Anne Kaz ben bir türlü çarpım cetvelini ezberleyemiyorum!…Nedeni de sıkılmak.Bunun bir çağresi olması,ama neeee!..Ben 5. sınıfa gidiorum ve kardeşim Çağla 2.sınıfa gidiyor.Herkes beni ayıplıyor.Utanıyorum:(Kardeşim bile küçücükkken ezberliyor ben ise koca kız hala ezberleyemiyorum sıkıcı gelior!..Bunun çözümü nedir?

 5. Anonymous dedi ki:

  5. sınıftayım hala bılmıorumm

 6. Anonymous dedi ki:

  tavsiyeler için teşekkürler çünkü ben liseye giden bir öğrenci olarak kardeşime öğretmekte zorluk çekiyorum umarım işe yarar :)…

 7. Anonymous dedi ki:

  3. sınıftayım hala bilmiyorum

 8. Anonymous dedi ki:

  hiç bişi anlamadım yaaa

 9. Anonymous dedi ki:

  anne kaz afedersin ama bende anlamadım 5. sınıftayım ezberleğemiyorum ama şu sitede adam çok güzel anlatıyor izleyin

  http://harunbaris.blogspot.com/2008/11/arpm-tablosu-parmaklarnn-ucunda.html
  bunu internete yapıştırın adres yerine

 10. Anonymous dedi ki:

  benn herzaman 10 kadar ezberlerim

 11. Anonymous dedi ki:

  liseye gidiyorumm ezberlerimi çabuk unutuyorumm bunun bir ilacı yokmudurr çoook unutkanım

 12. ilgenur dedi ki:

  3. sınıfa gidiom ama hala bilmiom bu site daha güzel anlatıo valla

  http://harunbaris.blogspot.com/2008/11/arpm-tablosu-parmaklarnn-ucunda.html

 13. Anonymous dedi ki:

  BEN 7. SINIFA GEÇTİM HALA ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRENEMEDİM BUNUN EN HIZLI VE ÇABUK BİR YÖNTEMİ VAR MI?? VARSA LÜTFEN BANA SÖYLEYİN!!!

 14. Anonymous dedi ki:

  gerçekten çok güzel olmuş tşk ederim

 15. Anonymous dedi ki:

  bende 8 sınıdayım hala iyi bilmiyorum

 16. Anonymous dedi ki:

  bende 5. sınıfa gidiyorum daha bilmiyorum ya çözümü nedir bunun anne kaz!!!

 17. Anonymous dedi ki:

  ya ben 4.sınıfa geçtim hala bilmiyorum öğretmenimiz çok kızdı bana nolur yardım edin hemen cevap acil 24 saat içinde cevap bekliyorum(herkez çok kolay dio bense ya bide sorun bölme işlemini bilmiom)24 saat nolur(birde yorumlardan harun marun anlattı ama bişy anlamadım)

 18. Anne Kaz dedi ki:

  Bölme işlemini yapamaman çarpmayı bilmediğinden kaynaklanıyor olabilir. Çarpma işlemin tersi bölmedir ve ikisi de çarpım tablosu olmadan çok zor yapılır. Tabiki 24 saatte bu işi halletmen çok zor . Ama sana tavsiyem yukarıda linkini verdiğim tabloyu yazdır ve ya kareli bir kağıda bakarak çiz. 3 lerden başlayarak her gün ezberlemeden 3 tablo öğrenebilirsin.

  Elindeki kağıda bakarak kendi kendine sorular sor veya kardeşinden ailenden yardım iste onlar sana sorsunlar ama elindeki kağıtla cevapla bu şekilde onlarca yüzlerce kez kağıda bak ve istenilen cevabı bul eminim ezberlemeden öğreneceksin. Hergün çarpım tablosunu öğrensen bile 1 kere yaz bu şekilde hem pekiştirir hem unutmazsın. Allah yardımcın olsun..

 19. Anonymous dedi ki:

  ya ben 4. sınıfa gidiyorum hala çarpım tablosunu bilmiyorum.yarın matematik yazılımız var anne kaz nolurrr yardım ett bana acil yardımların gerek.eğer ezberleyemezsem yazılıdan 0 alırım nolur yardım et.şimdiden teşekkürler.

 20. misafir33 dedi ki:

  sahibinden .com yada gitti gidiyor.comdan çarpım tablosu oyunu diye arama yaptırıp çarpım tablosu ezberleticisini satın alabilirsiniz

 21. misafir33 dedi ki:

  ÇARPIM TABLOSU ÖĞRETİCİ ÜRÜN HAKKINDA
  (www.carpimtablosuoyunu.com)

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim okullarında birçok sınıfın müfredatında (özellikle 2-3-4-5.sınıflarda ) yer alan, doğal sayılarla ve tamsayılarla çarpma ve bölme işlemlerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için temel şart olan, çarpım tablosunun ezberlenmesi ile ilgili olarak “Çarpım Tablosu Ezberletici” bir oyun geliştirmiş bulunmaktayım. Esasen 8 yıldır öğrencilerime kullandığım ve çok verim aldığım genellikle de birkaç saat içinde çarpım tablosunun ezberlenmesini sağlayan bir buluştur. Bunu bir ürün haline getirip resmi işlemlerini tamamladım. Noter onayı, Türk Patent enstitüsüne patent başvurusunu yaptım. Dünyada ve Türkiye'de bir benzeri yoktur. Bu buluş, bir çarpım tablosu ezberleme materyali ve bu materyal kullanılarak yapılan ezberleme yöntemi ile ilgilidir.
  Çarpım tablosunu ezberlenmeden çarpma ve bölme işlemleri hızlı bir şekilde yapılamaz dolayısı ile çarpım tablosunu ezbere bilmeyen bir öğrenci matematik dersinde başarılı olamaz ve ileriki eğitim hayatında çok zorlanır ve genellikle belli bir sınıftan sonra eğitim hayatına başarılı bir şekilde devam edemez.
  Çevrenizde çarpım tablosunu ezberde zorlanan öğrenciler var ise ya da bu ürünü inceleyip satmak isteyen kırtasiye kitapevi yetkilileri varsa http://www.carpimtablosuoyunu.com adresinden ürünü inceleyip siparişte bulunabilirler.

  Saygılarımla,

  Matematik öğretmeni
  Ömer KARAMAN

 22. es dedi ki:

  Çarpım tablosu öğretmek için bu yöntemler artık çok uzaklarda kaldı. çarpım tablosu çocuklara ritmik sayma yaptırılarak öğretilir.
  2’şer 20’ye kadar, 3’er 30 ‘a kadar, 4’er 40’a kadar …. saymayı bilen öğrenci zaten çarpım tablosunu biliyordur.
  soru da şu şekilde sorulur?
  5’er ritmik sayarken 3. sırada söylediğimiz sayı hangisidir?
  çocuk bunu yapmaya 1.sınıfın 2. döneminde başlar ve 2. sınıfta da bu pratikleşir ve çocuk çarpım tablosunu öğrenir.

  • ömer karaman dedi ki:

   Çarpım tablosunun ezberlenmesi ile ilgili temel sıkıntılardan birisi de bunun ezber değilde ritmik sayma ile öğrenilmesi hakkındadır.Peki öyle ise ritmik sayma ile öğretme taraftarı olan kişilere bende şu soruyu soruyorum,

   Tüm ulusal sınavlarda(S.B.S. , Ö.S.S. ,…) zaman sınırlaması yok mudur? Ayrıca tüm okul sınavlarında yine zaman sınırlaması yok mudur?

   Bir öğrencinin bir sınavda yaklaşık 50-60 adet çarpma ve bölme işlemi yapacağını hesaplarsak ,her bir çarpma ve bölme işleminin sonucunu ritmik sayma ile bulmaya çalışan bir öğrencinin, bu sınavları zamanında bitirmesi ve başarılı olması mümkün değildir.

   Ritmik sayma sistemi ve sınavlardaki zaman sınırlaması birbiri ile çelişmekte ve öğrenciler çarpma ve bölme işlemlerini zamanında ve doğru olarak yapabilmek için çarpım tablosunu ezbere bilmek zorundadırlar.

 23. annekaz dedi ki:

  Ne varsa eskilerde var bu da etkili bir yöntemdir diğeri de, eğitimde tek model üzerinden gidilemez zira çocukların hepsi aynı değil tavsiyem çarpım tablosu öğrenmekte zorluk çocuklar için alternatifleri denemek en doğrusu :)

 24. mal dedi ki:

  hiç
  de güzel öğretmediniz :(

 25. tas dedi ki:

  saol anne kaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.