İlköğretim haftalık beslenme tablosu

Annekaz
13 Eylül 2013
Yorum Yok

Çocukları okula gidenler bilir, annelere bir beslenme tablosu verilir ve tabloda yazan beslenme listesinin koyulması istenir, ilk başlarda çok sıkı tutulan tabloya göre beslenme hazırlama işi sene sonuna doğru gevşer :)  Öğretmenler kafasına göre  beslenme tablosu hazırlamazlar genelde sağlık bakanlığının önerdiği bir beslenme listesi vardır. Genelde hep aynı şeyler ben öğrenciyken de benzer listeler vardı, şimdi de beslenme listesi eh aynı sayılır.

Ayrıca bu besinlerin beyin gelişimi açısından da önemi yüksek. Konu beyin gelişimi ve okul başarısına gelmişken, MentalUP Eğitici Zeka Oyunu‘nu da araya sıkıştırmak istiyorum. Bu uygulama pedagojik ürün sertifikalı ve çocukların okul başarısına katkı sağlıyor. MentalUP’ı incelemek için tıklayın.

Örnek Beslenme tablosu için bu sene sağlık bakanlığının önerdiği tablo aşağıdaki gibi..

Pazartesi: Börek veya poğaça, ayran, meyve (Mevsimine göre 1 küçük boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik şeklindeki seçeneklerden biri)

lunch-box

Salı: Haşlanmış yumurtalı sandviç, 5 adet zeytin, meyve suyu

Çarşamba: Peynirli tost veya sandviç, ayran, çiğ sebze (Mevsimine göre 1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta boy havuç veya 5-6 yaprak marul şeklindeki seçeneklerden biri)

Perşembe: Kek (tercihen meyveli), süt, meyve  (Mevsimine göre 1 küçük boy elma, 1 orta boy portakal, 1 büyük boy mandalina, 1 salkım üzüm veya 5 erik erik şeklindeki seçeneklerden biri)

Cuma: 1 kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin, tam buğday ekmek, süt, çiğ sebze (Mevsimine göre 1 küçük boy domates, 4-5 orta boy yeşil biber, 1 orta boy havuç veya 5-6 yaprak marul şeklindeki seçeneklerden biri)

Gördüğünüz gibi beslenme tablosu gayet güzel yeşillikler taze meyveler ağırlıkta .. ayrıca benden notlar çocuklar sıkılmasın yemeklere sandviçlere eğlenceli şekiller verebilirsiniz. Asla hazır kek koymayın, belki büyük boy ürünlerin küçüklerisatılıyor onlardan bir adet koyabilirsiniz ayrıca küçük çocuğa asla para vermeyin

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim