Cennet hurması nasıl kurutulur?

Annekaz
16 Kasım 2019
Yorum Yok

Cennet hurması nasıl kurutulur? Trabzon hurması, Japon elması, fuyu gibi isimlerle de anılan bu meyvenin kurusu da oldukça seviliyor. Yaz sonu toplanan cennet hurmalarını kışlık hazırlıklar listemizde hızla yerini aldı aslında  kurutmak kolay değil kuru cennet hurmaları kışın sağlıklı atıştırmalık olarak afiyetle tüketilir.

Cennet hurması nasıl kurutulur?

Cennet hurması kurutmanın bir kaç yolu var. Yaşadığınız bölgenin nemine sıcaklığına göre değişebilen kurutma süresini siz kendi ikliminize göre ayarlayacaksanız. Cennet hurması kurutmak için güneşe, havadar bir yere, bol bol ipe ve tabi ki cennet hurmasına ihtiyacınız var.

Öncelikle cennet hurmaları çok olgun olmamalı rengi turuncuya dönmeye başlamış ama tam olarak yumuşamamış meyveleri seçin. Meyvelerin kabuklarını soyun saplarını asla koparmayın , kaynayan  çok az limonlu suya daldırıp çıkarın ipe bağlayın ve birbirlerine değmeyecek şekilde asın. Bu şekilde yaşadığınız iklime göre 1 hafta 10 günde içinde meyveler kurur, kuruyan meyveleri poşetler koyup derin dondurucuya ya da buzdolabının alt raflarında saklayabilirsiniz.  Dolapta saklanmasının nedeni böceklenmelerden korumak içindir.

CENNET HURMASI CİPSİ NASIL YAPILIR?

Cennet hurmaları tam olgunlaşmadan soyulur. Keskin bir bıçakla ince ince doğranır güneş altında birbirine değmeyecek şekilde yağlı kağıt üzerinde 3 gün kurutun. Kuruyan cennet hurmaları cipslerini bez trbada ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Pek çok asya ülkesinde hem yaşı hem de kurusu sevilen cennet hurmalarının değişik değişik kurutma yöntemleri var ben sadece iki adet yazdım. Görseller: Facebook

 

 


Bunu da seversin  5 dakikada kestane kebap
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim