Çocuğunuzu kaç yaşına kadar emzirirsiniz?

Annekaz
11 Mayıs 2012
Yorum Yok

Emzirmenin faydalarını genelde hep bebeklik çağları için kabul eder onaylar ve destekleriz ama çocuk bebeklikten çıkıp okul çağına girdiği zamanda emzirmeye devam etmek..? Bu ay Time’in kapağında bu ilginç fotoğraf vardı.  Jamie  nerdeyse 4 yaşına gelmiş oğlunu emziriyor ve bir çocuğun 5 yaşına kadar annesini emmesinin gelecek hayatı için psikolojik önemi olduğunu düşünüyor..

Uzun zaman önce bu konu yine gündemdeydi işin özü şu; 5 yaşına kadar annesini emen bir çocuk sevgi olarak tam doyar, sarılmanın ötesinde anne şefkatini hisseder ve hayatı anlamaya çözmeye çalıştığı dönemde travmalardan annesini emerek korunur.. Tezi hazırlayan doktorun ve tabi annelerin dayanağı bu…

Ben her anne ve babanın çocuğunu yetiştirirken özgür olmasından yanayım istediği tedavi yöntemini seçer istediği aşıyı yaptırır ya da eğitimi için dini için istediği seçimi çocuk adına yapabilir emzirme de böyle isterse askere gidene kadar emzirir, fakat ben özellikle erkek çocuklar için bağlanma sorunu çıkarabileceğini düşünüyorum.

Erkek çocukların annelere aşırı bağlı olması,  sosyal hayatlarında çok işe yaramıyor. Annelerinin bir taneleri için için evlilik de iş hayatı da zorlaşıyor bunu Türk toplumunda sık sık görüyoruz ( kaynana) sorunu nedeniyle aile içi yaşamı zorlaşan aile çok…

İşi abartan aileler de yok değil çocuklarıyla beraber uyuyan anneler var, o kadar durum sıradan hale gelmiş ki adam başka odada karısı başka odada.. Çocuklara kendi özgür iradesiyle yetişmeli 1,5 yaşından sonra karakter yerleşmeye başlıyor okul çağına kadar devam ediyor, bu süreç çok önemli belki geniş bir araştırma lazım okul çağına kadar meme emen çocukların durumu işte 2 yaşına kadar meme emen çocuklardan farklı mı?

Bir anne çocuğunun sevgisini yüzde yüz hissetmek ve bu açıdan kendini tatmin etmek için mi 5 yaşına kadar evladını emzirir, yoksa çocuğun ihtiyaçları için mi? Sonuç ne olursa olsun anneler bu konuda özgür.. ama babaların 5 yaşına kadar emzirmeye sıcak baktıklarını hiç sanmıyorum.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim