Çocuklara mahremiyet duygusu nasıl öğretilir?

Annekaz
10 Eylül 2015
3 Yorum

Çocuklarımızı soğuktan, belki hastalıklardan bizimle beraberken tacizcilerden bile koruyabiliriz ama yalnızken çocuklarınız kendilerini nasıl koruyacaklar? Özellikle tacizcilerden! Sapık sokaktaki bir evsiz de olabilir, koskoca profesör de!

Öncelikle çocuklarınıza bağırmayı öğretin, hayır demeyi öğretin, istemediği şeyleri yapmaya zorlamayın, büyükler ister küçükler yapar düsturu vermeyin! Kendinin eşsiz benzersiz bir birey olduğunu kimsenin istemediği bir şeyi yapmaya zorlamaya hakkı olmadığını sık sık belirtin evet buna öğretmenleri de dahil.. Peki bunları yaparken sınırları nasıl koyacağız…  O kadar ince bir çizgi ki bu..

Öncelikle çocuklarınıza yasaklı bölgeler olduğunu öğretin. Aşağıdaki video da Ünlü Hint oyuncu Aamir Khan çocuklara mahremiyet eğitimi veriyor kısa net ve anlaşılır dallandırılıp budaklandırmadan dozunda..

Bu şekilde Türkiye malesef destek videoları yok ya da ben bir anne olarak habersizim varsa bana lütfen gönderin yayınlayalım. Devlet desteği ile bu tür çalışmalar yapılması çok kolay.. neyse..

 

Bunu da seversin  Karton kutudan fırın
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (3)
 1. cemil deniz dedi ki:

  tek kelimeyle harika eğitimde ne kadar eksik olduğumuz anlamına geliyor sanırım

 2. onlinanne dedi ki:

  Bu konuda herkesin Ücretsiz ulaşabileceği Çocuk İstismarı konusunda çocuklara öğretilmesini içeren kitapçığımızı bir seneden beri yaymaya çalışıyoruz ve 70den fazla blogger da bize destek oldu (şu anda 30 okulda eğitim için kullanılıyor) Siz de duyurursanız seviniriz: http://www.onlineanne.com/2013/12/09/ola-ile-onbes-dakika-cocuk-istismari-guvenlik-aktiviteleri/

  Bunun dışında bu konudaki diğer eğitim malzemelerini de duyuruyoruz. Buradan ulaşabilirsiniz: http://www.onlineanne.com/2014/05/06/cocuklarimiza-dokundurtmayalim/

  Diğer: http://www.onlineanne.com/2014/11/20/her-cocugun-guvende-yasamaya-hakki-var/

 3. Muazzez Şahin Madsar dedi ki:

  Şahsım adına çok teşekkür ederim.Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Videoya gelince ben direkt paylaşım yapamıyorum ancak çocuk istismarı yazınca benzer videolar çıkıyor.Saygılar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim