Çocuklara saat nasıl öğretilir?

Annekaz
14 Ocak 2013
9 Yorum

Çocukların saat okuması aslında çok zor değil, okumaya başladığından itibaren rakamlarla beraber çeyrek, buçuk gibi kavramları da öğrenecektir ama iş 5 geçe  10 kalayı anlamaya gelince çocuklar için saat okuma karmaşık hale geliyor.Peki en kolay çocuklara saat nasıl öğretilir

Yukarıdaki saat okul duvarlarında yada evlere basitçe yapılabilir. Matematik işlemi bilmeyen bir çocuk için 10 kala 20 kala demesi zordur ama 4’ü 50 geçiyor diyebilir mesela. İlk günlerde dakika işaretlerini sayacaktır sabırlı olun zaman tanıyın, sık sık saati sorun hata yapıyorsa nerede hata yaptığını inceleyip yanlış anladığı yeri düzeltmeyi çalışın

saat dakika

. Bir de tabi çocuklara saati öğretirken 24 saatlik dilimden değil de 12 saatlik düzenden gidin zamanla gündüz 10 gece 10 kavramını fark edip zaten 24 saatlik dilimi kavrayacaktır. 

Çiçek saatin yaprakları ise akrep ve yelkovanı temsil ediyor çocukların en çok karıştırdığı konulardan birisi, kısa olan akrep uzun olan ise yelkovandır akrep saati yelkovan dakikayı gösterir kısa ve uzun yaprakla akrep ve yelkovanı ayırt etmesi daha kolay olacaktır. Buna tür yöntemlere “oyunlaştırma” deniliyor. Oyunlaştırmanın bir de teknolojik ayağı var. Oyunlaştırılmış egzersizlerle çocukların düşünme ve öğrenme becerilerini geliştiren MentalUP‘ın saat/zaman kavramını öğreten oyunundan da destek alın. Çocuğunuz çok sevecek. Aşağıdaki görsele tıkladığınızda oyun başlıyor.

Saati öğrenme sadece saati öğrenmek değildir çocuklar için zaman kavramı yok onun için derslerini çok ağır yapıyor uzun süre oyun oynayabiliyorlar çünkü zaman görecelidir ayrıca saati öğrenen çocuk basit toplama işlemlerini de kolayca yapar anne saat 6:10 da “baban saat 19’da gelecek söyle bakalım kaç dakika var” diye sorarsa çocuk ister istemez  kendini sevdiği bir preoblemde bulacaktır..

Yani saat önemlidir :) bir de çocuğunuza ilk saatini dijital değil analog seçerseniz tabi çok daha iyi olur..

Bunu da seversin  Basit etek yapımı

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (9)
 1. Seyma dedi ki:

  Cok guzel saatler var ama cok basit

 2. oyku dedi ki:

  4. Sinifa gidiyorum ama sinif toplumu olarak ogrenemiyoruz :(

 3. emre dedi ki:

  bende bi türlü kavrayamadım 8 e geçtim

 4. gunay dedi ki:

  Selamlar

 5. Gülizar dedi ki:

  Ben 9 yaşındayım saati bilemiyorum çok zor.

 6. arda dedi ki:

  4 sınıfım ama çok zor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.