Çocuklarda gece ağlama nöbetleri

Annekaz
21 Mayıs 2010
1 Yorum

Bugün bir arkadaşımla telefonda konuştum 4 yaşındaki oğlunun bir kaç gündür gece uyanıp sebepsiz yere ağladığını ve bir türlü sakinleştiremediklerini bu durumun kendisini korkuttuğunu söyledi aynı şeyleri benim de yaşayıp yaşamadığımı sordu, konuştukça tıpa tıp aynı şeyleri yaşadığımızı anladım ve anlattım şimdi oğlum 16 yaşında kocaman delikanlı ama o günleri unutmak mümkün değil.

Çocukların psikolojisi biraz farklı ortada elle tutulan bir sorun halinde bile oyuncakları ile oynayıp gülüp oynuyorken hasar derinlere kadar inip  bir yerde bu tür nöbetlerle ortaya çıkabiliyor. Çocuk psikoloğu değilim ama bu tür nöbetler bizde taşınma sonrasında meydana geldi, 4-5 yaşındaki çocuk doğup büyüdüğü evden taşınmanın bile anlamını bilmezken başka bir odada başka mekanda uyumaya uyanmaya başlayınca oldu diye düşünmüştüm.

Arkadaşımınki de benzer durum,  çocuk gece ağlama ile uyanıyor gözleri kapalı belki de uyur şekilde ne bir şey istiyor ne de susuyor. Ben bu ağlama krizlerini yumuşak bir ses tonu ile konuşarak ve onu daha çok korkutacak yüksek ses ve ışığa maruz bırakmayarak şekilde aşmaya çalıştım. Sarılarak yatakta oturup ki yatmaya zorlamak ya da devamlı çocuğun ismini söyleyerek susturmaya çalışmanın hiç bir faydası olmuyor. Sevdiği hoşlandığı şeylerden bahsettim ağlamaya devam etse de parka gitmekten beraber bulaşık yıkamaktan ya da resim yapmaktan bahsetmek faydalı olabilir. Böyle bir ağlama krizi sırasında evdeki değişiklikler ya da memeden kesme sevdiği bir şeyi terk etme durumları var mı bunları düşünün, uzun sürerse profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin. Biz de durum azalarak devam etti sonra da kesildi işin tuhaf kısmı bu sıralarda gece uyanıp tuvalete gideceği zaman uzun süre uyku halinde tuvalet yerine mutfak dolapları ya da buzdolabına çiş yapma çalışmaları görülmeye değerdi biz gülmekten kırılırken o şaşkınlık içinde olanlara anlam vermeye çalışıyordu..

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Azura dedi ki:

    Amerika'da yaşayan 3 buçuk yaşında erkek kuzenim var o da böyle bazen gece ağlardı falan. Yengem şişesine süt verince susardı ama ertesi gün gece olduğunda korktuğunu söylerdi nedenini sorunca rüyasında hayaletler gördüğünü söylerdi. Çocuk işte uyumamak için bahane yaratıyor diye düşünüyoruz ama yine de olumlu bir şekilde konuşmaya çalışıyoruz. Yatmaya razı oluyor ama bazı günler yine hayaletlerden bahsediyor..Bu çocuk hayaleti nerden duymuş ki böyle şeyler söylüyor diye düşünmeden edemiyoruz gerçekte..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim