Cep telefonu ve tabletler çocukları eğitiyor mu?

Annekaz
10 Temmuz 2014
Yorum Yok

Çocuklarda cep telefonu ve tablet kullanımı inanılmaz boyutta, peki bu doğru mu? yani 3 yaşındaki çocuğun eline tablet verip sözde eğitici oyunlarla oyalanması ileride nasıl artılarla ya da eksilerle dönecek. 5 yaşındaki bir çocuğun 10 parmak klavye kullanıp bilgisayar oyunlarında yarışlarda hep birincilik kazanması ona ileride ne sağlayacak..

Ben size cevabı vereyim hiç bir şey koca bir hiç..

Zeka seviyesi düşük hatta bu konuda engelli sayılabilecek çocuklar bile bilgisayar kullanabiliyor tablette oyunlar oynayabiliyor o yüzden çocukların uygulamalarla  kazandıkları ya da oynaya tekrarladıkları artık uzmanlaştıkları bölümleri çabucak geçmeleri övünülecek bir şey değil. Google’in Appel’in zengin sahipleri mühendisleri yazılımcıları yani çocuklarınız için o oyunların programların yapılmasına yardımcı olan kişilerin çocukları nasıl okullara gidiyor? Dört bir tarafı dokunmatik ekranlara kaplı fiber masalar falan.. tam aksine çocukların gittikleri okulda akıllı tahta bile yok.

Hiç unutmuyorum oğlum yeni okula başladığı zaman sınıfa zor şer bir tepegöz alınmış belki on kere bile kullanılmamıştı çünkü zordu tepegöz kullanması ama şimdi öyle değil peki iyi mi oldu? Sınıfta televizyonun ne işi var bir sorun kendinize? Ya da Fatih projesi ile dağıtılan tabletleri kullanan öğrencilerin başarı derecesi artmış mı? açıkcası sanmıyorum hem bilgisayar hem de tabletler ve cep telefonları çocukların zekasını köreltiyor.

Google ve Apple yöneticilerinin ve çalışanlarının gittiği okulda çocuklar 7 yaşına kadar teknolojiden uzak tutuluyor çünkü 7 yaşına kadar verilecek çanak çömlek yapma dikiş dikme dışarıda oyun oynama kitap okuma hikaye anlatma gibi verilen eğitimlerin 7 yaşından sonra zekaya dönüştüğüne inanılıyor. Tam olarak olmasa da katılıyorum Çocuklarımız fanus içinde büyüyor biz çocuklarımıza sabredemiyoruz biraz işimiz olsun nefes alalım diye açıyoruz bir oyun veriyoruz çocuğun eline.

Bunu da seversin  Sevimli şapka modelleri

Kendimden yola çıkayım 12 yıldır klavye kullanıyorum ve el yazısını neredeyse unuttum bunu ilk fark ettiğimde biraz ürktüm elbette yazı yazmayı unutmadım ama hani sol elinizle yemek yemeye çalışırsınız ya öyle.. Çocuklarda onlara verilmiş olan kapasiteleri kullanmadan geleceğe hazırlanıyor.

Çok yakında Türkiye’de sıfır teknolojili okullar açılırsa hiç şaşırman

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim