Devletin dağıttığı kitaplar yetersiz mi?

Annekaz
24 Eylül 2008
5 Yorum

3 çocuğumda aynı okula gidiyor takip edenler bilir. 8. sınıf, 5.sınıf ve 3. sınıf.Şimdi bir yardımcı kitap trafiğidir gidiyor.Parasında pulunda değilim devlet dağıtsın dağıtmasın her aile gibi gerekirse boğazımızdan kısıp kitapları alırdık.Öyle de yapıyoruz.Devlet kitapları dağıtılmaya başlandığından beri hep aynı terane

-kitaplar yetersiz

-e napcaz ?

-ek kitap almak zorundasınız

-tmm alalım nekadar?

-20 YTL

ne hikmetse aynı yayın evi, işte 4. sınıf kitabı serisi ,5. sınıf serisi..Sanırım hangi kitapların nasıl alınacağı zümre toplantılarında karar veriliyor.Kitaplara diyecek sözüm yok fakat madem alacağız devlet bu kadar bütçe ayırıp o kadar da ağaç katledip bu kitabı bastırmasınlar.Yok bastıracaksa sistem test üzerine kurulu o sisteme göre bastırsın.Devletin dağıttığı kitapların kapağı çok az açılıyor, bazı kitaplar hiç kullanılmıyor.Şu cümleyi MEB’ın kurdutturmaması lazım ‘kitaplar ye ter siz’

Önce dergiler ünitelere göre bilen bilir taşıması kullanması kolaydı şimdi kızım okula bir kitapla gidiyor inanırmısınız çanta yerinden kalmıyor.Yazık bu çocuklara devletin dağıttığı kitaplar da, bize zorla satılan kitaplar da çok ağır. Kullanması zor .Buna bir çözüm bulunması lazım.Özellikle 5. sınıfa kadar olan çocuklar için özel kitaplar üretilmeli.Daha okuldaki televizyon ,projeksiyon yok tepegöz gibi saçma sapan teknoloji kalabalığı devlet okullarında kullanması – kullanılması zor aygıtlar için dünya para toplanıyor velilerden.Birilerinin cebi okul açılınca para görüyor e yalan dünyanın çarkı böyle dönecek ama bu aletler için devletin belli bir programı var mı yok asetatları cd leri gerekli zımbırtıları öğretmenlere dağıtılan görsellerde var mı ..yok pek çok öğretmen bu aletleri kullanacak kapasite de bile değil..Yani anlayacağınız aynı tas aynı hamam ..yolmalık kaz..:)
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (5)
 1. FİGEN KARAVAŞ dedi ki:

  Benimde oğlum bu sene ilkokula basladı.Ben de okul hayatı ile ilgili konuları paylasmak için bir yahoo grubu kurdum burda arakadslarla payalsımda bulunuyoruz.
  İlk hafta herkesin yazdıgı tek konu buydu.
  Okuldaki kaynak kitaplar. Uc asagı hepsi aynı setlerdi.
  Devletin kitapları yetersiz ?
  Katılıyorum yazına sonuna kadar madem yetersiz basmasın devlet yaa, bastıgı kitapların % de kacı acaba gercekten ihtiyacı olana gidiyor ? İhtiyacı olan okullara dagıtsınlar ya da bilmeiyorum ki ?

  Kolay gelsin 3 cocukla:)
  sevgiler,

  Figen

 2. esr@ dedi ki:

  çok haklısınız. Devlet kitap parası verdirmiyoruz diye övünüyor. Ama nerde aldığı aidatlar, istediği gereçler yetiyor. Benim bir çocuğum yok ama ablamın oğlu geçen yıl başladı ondan duyuyorum. Şimdi birde sınıf anneleri çıkmış. Öğretmenler ne işe yarıyorsa. Yok yılbaşı, yok anneler günü, efendim öğretmenler günü para toplayıp öğretmene bilezikmiş, kolyeymiş bir şeyler alıyorlar. Ablama söledim verme efendim nedemek siz nasıl zor şartlarda okutuyorsunuz bu çocuğu. Ne duysam kim ne kadar para vermişse liste yapılıyor. Öğretmene hediye ile birlikte veriliyor. Çocuğum zor durumda kalmasın diye ne yapsın. nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamıyorum.

 3. Pratik Anne dedi ki:

  Okullarin yetersiz olup dersaneye gidilmesi gereken bir sistemde tabiki ogretmeni de yetersiz olur kitabi da yetersiz olur.

  Esr@,
  Hediye ile beraber katki listesinin verilmesi inanilmaz. Bu kadar ayan beyan ayrimcilik olabilir mi?

 4. SERPİLLE HER TELDEN dedi ki:

  Diğer illeri bilmiyorum ama, İstanbul'da bu yardımcı kitap olayı çok komedi oldu. Bu sene ilkokula başlayan kızımın kitaplarına baktım onları öğrence zaten yeter dediğim bir safhata bir tomarda yardımcı kitap alınması öğretmenler tarafından önerildi. Ve de 30 tlye verildi.. Siz ne savunursanız savunun öğretmenler düzenin bir parçası olursa yapacak bir şey kalmıyor.. Madem yetersiz yazık devlete onlar basmasın bari.. Bunu da devlete anlatacak olanlar öğretmenler…

 5. önce çocuklar dedi ki:

  kaynak kitap almak istemeyen birkaç velinin şikayeti üzerine biz de bu sene ek kitap alımı iptal oldu ders kitapları ve fotokopilere devam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.