Dikkat arabada anne var!

anne araba
Annekaz
19 Temmuz 2011
1 Yorum

anne arabaKadınların araç kullanması ile ilgili yargılar geride kaldı. Artık kadınların araba kullanması trafiğe çıkması lüks değil ihtiyaç hele o kadın bir anneyse. Kreşe bırakılacak hastaneye kursa götürülecek anneanneye babanneye gidecek çocuklarla dolu bir araba kullanması çok zor. Güvenli sürüş için anneler çifte dikkatli ve sabırlı olmalı..

Öncelikle size olmazsa olmaz lazım olan şey çocuklar için araba koltuğu. Çocuğun yaşına ihtiyacına göre koltuk edinin. Mutlaka.

Sürücü anneye ikinci şart sabır. Zaten sürekli araç kulanıyorsanız sabırın önemini biliyorsunuzdur ama arabada çığlık çığlığa aylayan bir çocukla kaplumbağa hızıyla giden trafik gerçekten peygamber sabrı gerektiriyor.

Giyim kuşam: kollardan sarkan kıyafetler toplanmamış saçlar topuklu bir ayakkabı yada flip flop terlikler size araç kullanırken zorluk çıkartacaktır.

Ayna: Arkada oturan çocuk anne ile yüz yüze temas istiyor bunu ekstra bir ayna ile sağlayabilirsiniz. Ayna vasıtası ile arada bir çocuğunuzla konuşur şarkılar söyleyebilirsiniz.

Masal Cd’leri: Arabada çocuğunuz çok beğendiği şarkılardan derlenmiş ya da masallardan hoşlanıyorsa benzer kayıtlar bulundurabilirsiniz. Hatta reklam müziklerinden oluşan bir cd bile yapabilirsiniz. Bazı çocuklar sürekli tekrarlanan melodileri seviyor. Gerçi bu sizin siniriniz bozacaktır ama en azından çocuğunuz sakin bir yolculuk yapacaktır.

Atıştırmalıklar. Biraz uzun bir yolsa ufak tefek atıştırmalıklar kırılmaz kaplarda arka koltukta hazır bulundurulabilir.

Boyama kitapları: Boyama kitapları, kitaplar, kağıtlar  ve kalemler yolculuk sırasında en faydalı yardımcılardan birisi ince kalemler yerine kalın pasteller tercih etmelisiniz. Bazı çocuklar katalogları seviyor bu tür renkli baskılı şeyler de olabilir tabi..

Koltuk cepliği: Koltuk arkasına dikebileceğiniz ya da hazır alabileceğiniz bir koltuk cepliği ufak tefek kalabalıkları toplar. Çocuğunuz da uzanabilecek yaştaysa istediğini alır ve yerine tekrar koyar

Sepet: Koltuk cepliğine benzer bir uygulama bir karton kutu ya da hasır bir sepete hemen yanına yumuşak oyuncaklarını koyabilirsiniz.

Bunu da seversin  Fırsat sitelerinden gelen mailleri tek seferde silin

Oyun konsolu: Artık son çaredir.. tabi uygun yaştaysa iPhone kullanıyorsanız burada çocuklar için oyalayıcı uygulamalar bulabilirsiniz.

Ve.. Aracın arkasına yapıştırılan dikkat bebek var yazısı bence insanların davranışını etkiliyor. Bulundurunuz.

Not: Son çare sürekli ağlayan çocuk için araç güveni bir yere mümkünse bir benzinliğe yada dinlenme noktasına çekilip bir süre çocukla ilgilenmektir.

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. Pratik Anne dedi ki:

    Bebek koltugundaki bebekle goz temasi kurmak icin fazladan konulan aynalara dikkat etmek gerekiyor. Tam bebegin suratinin karsisina koymak, tehlike olusturuyormush. Cunku ani bir fren veya darbe aninda o ayna cikip bebegin suratina gelebiliyormush. Bunu bize arabamiza koltuklari dogru takip takmadigimizi kontrol eden polis soylemisti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim