Diyanet ve Diyanetteki kadınlar

Annekaz
27 Aralık 2010
6 Yorum

Bugün Diyanet işleri başkanlığında görevli Kadın Merkezi Faaliyetleri Yönetimi toptan istifa etti. Olaylar Diyanet işler Başkanının değişmesine kadar gidiyor yıllardır hizmet veren Diyanet içinde kadınlar adına güzel işler yapmış 20 kişiyle kurduğu ekibi binlerce üyeli bir kuruluş haline getirmiş bir kadın iddialara  göre başını örtme şekli ve “türban İslam’ın ön şartı değildir” ifadesi hoşa gitmediği için görevine son verilmiş.

Diyanetten yapılan açıklama ile tabi ki yalanlandı ama Diyanet işlerindeki yönetim değişir değişmez böyle bir törpülenmeye gidilmesi yıllardır ılıman olan havayı bir anda buz gibi yaptı üzerine facebook açıklaması da tuz biber oldu. Artık acemilikten mi yoksa iş bilmemezlikten mi bilmiyorum ben şimdiden Bardakoğu’nu özlemeye başladım.

Günümüzde dini konularda erkeklerin devamlı önde olması yönetici yönlendirici pozisyonlarda yer alması zaten bir kadın olarak  hoş bir durum değilken birde var olan Kadın çalışanlara bu şekilde göz göre göre yol verilmesi olacak iş değil, ben açıklamadan tatmin olmadım. Türban özgürlüğü derken  bir resim çizilip türban budur şöyle bağlanır burası böyle kıvrılır, saçın tek teli görünmeyecek gerisi bize uymaz diye kısıtlamalar mı yapılıyor? Yoksa Türban dinin ön şartı değildir sözü siyasi çevreler tarafından rahatsız edici bulunup, hadi bakalım yönetim değişmişken şu dikenleri de ayıklayalım mı denildi? Bir şeyler olduğu kesin.

Bırakın Diyanet’in kadın çalışanları görevden alması bağrına basması lazım, vakıf olarak kadınlara dini ahlaki eğitim vermeli bütçe ayırmalı, sadece dini eğitimlerde değil aile komşu ilişkileri sevgi saygı kısaca huzurlu bir toplum için din eksenli sosyal programlar çıkartılmalı sanal ortam da dahil insanlara ulaşabileceği her alana girmeli, bunları yaparken de kesinlikle Allah Rızası için yapmalı  :)

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (6)
 1. ev günlüğü dedi ki:

  allah rızasımı odane ? insanlar bunu unutalı okadar çok olduki siyasetin kirli elleri dinimize dokundu dokunalı yada daha çok konuşulalı bu kelime unutuldu yüzde doksandokuzu müslüman olan bir ülkede siyasal olarak bir yerleremi gelmek istiyorsun baş örtüsünü kullan bakınız refah partisi ve akp bu iki parti gelinceye kadar kimse kimsenin baş örtüsüne nasıl bağladığına giyimine kuşamına karışmıyordu hele kamusal alanmıdır nedir o lügatlarımızda bile yoktu ve işin en vahim tarafıda bu siyaseti kadınlar üzerinden yapıyorlar bu işi buraya getiren siyasetçiler utansın hoşçakal

 2. celebi74 dedi ki:

  her seferinde diyorlar kadınlar saf dışı edilmeye çalışılıyor diye! ama kimse inanmıyor! daha referandum da kadın hakları veriyorlar diye kandırmadılar mı biz kadınları? o zamanda diretmiştim erkenden çıkacaksın hayattan diye kimse inanmadı! şimdi ordakilerin kimisini 3 çocuk kimisini menapoz kimisinide bilmem ne den emekli etmişlerdir belkide! yasal bir çıkarma olmuştur muhtemelen! neden olmasın ki?
  gazetelerde yazdılar sayfa sayfa bugün topuklu ayakkabılarla lüks ciplerde geziyorsunuz ama yarınınız garanti değil diye ama onuda anlamadılar çünkü marka ve mağaza peşinde koşuyorlar artık! ne kazandık ne kaybettikle alakaları yok!

 3. Vatansever dedi ki:

  siz ucu size dokunmayan şeylerden bahsediyorsunuz. Bu ülke kuruldu kurulalı, hademe örtülü olur, müdür olamaz mantığla yönetildi. Bende iyi dereceli, iki üniversite diploması varken işe alınmadım. Yüzüme karşı örtülüsün dendi, okuman varmı dendi, daha neler anlatsam ki…
  Amacım birilerini aklamak yada yargılamak değil asla, müslüman olmanın şartı 5, ilk şart örtü değildir ama rol model olan insanların saçma sapan kılıkta da olmamaları gerekir diye düşünüyorum.

 4. Anonymous dedi ki:

  dıyanettekı hareketlılık neden sızı sasırttı anlamadım sızıngıbıler referanduma evet dedıkce daha cok seyler degısecek bu ulkede sızın gıbıler yuzunden yaslarda yanıyor maalesef sımdıde kalkmıs sıkayet edıyorsunuz ne yuzle!

 5. Anne Kaz dedi ki:

  Referandumla bunun ne alakası var, referandumda kadınlar diyanetten çıkarılacak diye bir madde vardı da ona destek mi verdim, bugün olsa yine evet derim armutla almayı birbirine karıştırmayın. Benim en azından evetimi hayırımı diyanete olan tepkimi adımla kişiliğimle yazma eleştirmeye cesaretim var, ya siz de..

 6. Anonymous dedi ki:

  Ben bir diyanet bayan çalışanı olarak söylüyorum ki kadınların rolü daha da arttı diyanette.Bugün müftü yardımcısı bayanlar da var.Giderek de artıyor.Ancak bir kurumda yenilenme olması gerekebilir.Bunun bir sakıncası yok.Nedense bu değişiklik Diyanette olunca kıyamet kopuyor.Lütfen dışardan karar vermeyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim