Dolapta çürütmeyin değerlendirin..

Annekaz
23 Ağustos 2008
1 Yorum

Alıpda tüketemediğimiz sebzeler malesef çürüyor.Hepimizin başına gelmiştir.Aldık kullanamadık yada bitiremedik ne yapmamız lazım.En güzeli alışverişin günlük olması mesela bir marul koparıldıktan sonra vitamin değerini ancak 1 gün koruyabiliyor birde dolapta bekleyince…
Eğer domatesiniz kendinden geçip çürümeye başlamışsa soğuk suyun altında yıkayıp kabuklarını soyup (domatesin kabuklarını soymanın en kolay yolu hafif hafif kaynayan suyun içine atıp 2 dk haşlamaktır Kabukları kolayca soyulur)doğrayıp menemen gibi pişirmektir.Kaynarlığı gidince kavanozlara doldurup metal contalı kapakla kapatıp ters çevirip soğutabilirsiniz..Açılmadan uzun süre tazeliğini korur.Kullanacağınız zaman biraz kaynatıp içine yumurta kırmanız yeterli olur ayrıca sos ve yemeklerde kullanılır kavanozların kapağı açılmadığı sürece serin ve karanlık bir yerde uzun süre bekletilebilir.Açtıktan sonra çabucak tüketilmelidir.
Maydonozu kullanamayacasanız yıkayın ve bir süzgeçde kurumasını bekleyin daha sonra doğrayıp minik su şişelerine yada kilitli poşetlere koyup buzluğa kaldırın.Ben pet şişelere koyuyorum.Yemek yada börek yaparken tuzluk gibi maydonozları döküp tekrar dolaba kaldırıyorum çok pratik bir uygulama..Ayrıca kışın maydonoz pahalı olabiliyor.Ucuzken alıp bol bol dolaba koyabilirsiniz.
Yeşil soğanda solacak gibiyse aynı uygulamayı yapıp şişeye koyabilirsiniz ama buzluğa koymayı hiç denemedim.
Patlıcanı fazla almışsanız karnıyarık yada oturtma gibi kızartıp yine dolaba kaldırabilirsiniz.
Taze fasülyeniz çokfazla geldiyse gözünüze yarıp pişmiş halde susuz olarak buzdolabına kaldırabilirsiniz.
Eriği fazla almışsanız yada fazla yumuşamışsa metal bir elekte ellerinizle ezip kabuğunu çekirdeğini ayırıp tencerede çok az şekerle kaynatıp çok kolay değişik bir marmelat yapabilirsiniz.Yada erikleri yıkayıp kurulayıp poşete koyup dolaba atabilirsiniz erik uzun süre dondurulmuş olarak saklanabiliyor.
Artan yemeklerde buzdolabının buzluk kısmında saklanabilir
Haşlayıp yada hazırlayıp pişirmedeğiniz haşlanmış fasülye yada nohut veya buğday gibi yemek yapım malzemeri de dolapta saklanabiliyor.Yada haşlayıp , şişirip hazır hazır kullanmak için porsiyonlar halinde dolaba konulabilir.
Dolaptaki hemen hemen herşey bu şekilde değerlendirilebilir.Bunun için kilitli poşetleriniz ve mini saklama kaplarınızın olmasında fayda var.
Bir öneri daha buzdolabının kapağına deep freze attığınız her şeyi yazın Ben bazen unutuyorum bazen :) bir misafir yada dar bir zamanda yemek yapacağınız zaman kapaktaki nottan uygun bir şey var mı okuyabilirsiniz..Böylece zamandan kazanırsınız..
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. zerrin - misss dedi ki:

    Çok güzel ve pratik bilgiler…

    Çok hoş bir site..

    Ellerinize, aklınıza sağlık.

    sıcacık sevgiler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.