Kışlık menemen

Annekaz
29 Eylül 2012
2 Yorum

Kışlık menemen hazırlamak domates saklamanın en kolay yöntemlerden birisi.Kışlık menemen denildiğine bakmayan çorbadan yemeğe soslardan kahvaltıya kadar her şekilde kullanılabiliyor. Kışlık menemeni çok çeşitli şekillerde hazırlayabilirsiniz acılı olabilir mesela biraz sarımsaklı ya da soğanlı fena olmaz …

Her ev hanımının kışlık menemen hazırlayışı farklı mesela kışlık menemeni robotttan geçirirseniz biraz daha sulu olur ama bu eksi bir durum mu bana göre değil ama sevmeyenler var. Kışlık menemenin kabukları soyulur mu ben soyarım :) ama soyulmadan da neden olmasın.

Peki ben nasıl yaptım? Benim kışlık menemen tarifim çok kolay. Malzemesi domates biber kavanozlar ve tabi ki lastikli sağlam hatta yeni kapaklar…Domatesleri yıkayıp üzerine bir çizik atıp kaynayan suda bir iki dakika tuttum böylece kabukları çabucak soyuldu sonra acı tatlı yarım kilo kadar biberi ince ince doğradım, sonra domatesleri doğrayıp koca tencerenin içinde biraz ölene kadar kaynattım tuz atıp ocaktan indirdim ve kaynar haldeyken kavanozlara kepçeyle doldurup ters çevirdim ( burada hızlı ve pratik olmak lazım)  soğuyana kadar ters şekilde beklettim 1 litrelik 15 adet kavanoz çıktı bir tanesi açıp yedik test amaçlı :P Ben kışlık menemeni bu şekilde hazırlıyorum. Kışlık hazırlıklar için tecrübe önemlidir hiç yapmamışsanız 2 kavanoz yapıp deneyin sonra 15 – 20 kavanoza geçersiniz:)

Annem de biberi az yağda kavurup domatesleri üzerine ekler ve aynı işlemi yapıp bir gece üstü örtülü olarak bekletir.. ben her sene bu şekilde hazırlıyordum bu sene böyle oldu bakalım nasıl duracak şimdiye kadar sızdıran patlayan kavanozum olmadı :) Bir de kışlık hazırlanan menemen dediğim gibi tabi ki menemen olarak kullanılmıyor bakınız yavan bir patates tavuk haşlamasına bile harika tat verir ..

Bunu da seversin  Kışlık menemen hazırlığı - Video

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. zeynep dedi ki:

    günaydın aannekaz, ben domatesle biber oranını öğrenmek istiyorum.ben 5 kg domates almayı düşünüyorum mesela ne kadar biber alayım ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim