Kışlık menemen tarifi

Annekaz
5 Eylül 2013
Yorum Yok

menemen-hazırlanmasıKışlık menemen herhalde kışa girerken bu aylarda yapılacak en kolay kışlık hazırlıklardan birisi. Kışlık menemen tarifi aslında çok kolay önemli olan konserve şişelerini sağlıklı bir şekilde kış sonuna kadar saklayabilmek. Tabi ki kışlık menemen hazırlarken dikkat edeceğiniz noktalar var.

Kışlık menemen için alışveriş yaparken lezzetli domatesleri seçin ucuza kaçıp tadı tuzu olmayan domateslerden almayın bulabilirseniz ayaş domatesi koku ve tat açısından oldukça güzeldir.

Menemen yapacağız ama siz yine de ezik domateslere kaçmayın yumuşak olabilir ama çok ezik domateslerin tatları farklı olabiliyor bir kaç domates konservenin tadını da bozabilir.

Konserve şişeleriniz eski olabilir ama kapaklarınızı yeni olmalı

Konserve şişeleri ve kapakları temiz  ve kuru olmalı konserve piştiği zaman yanınızda seri alabileceğiniz şekilde hazır olmalı hatta yanınızda bir kişi olursa çok iyi olur..

Gelelim Kışlık menemenin tarifine aslında herkesin bir menemen yapışı var ama en azından temeli bu..

50 kilo domates 3 kilo kadar biber   40 – 45 adet yarım litrelik kavanozlardan çıkartır, yani en az 40 şişe menemen için 50 kilo domates gerekli biz 5 kişilik bir aileyiz geçen sene 1 litrelik kavanozlardan 14 tane hazırlamıştık yetmemişti bu sene yetecek diye umuyorum :D

Domatesi ve biberi yıkayın ayıklayın domatesin kabuklarını soymak size kalmış ama genelde soyulur 50 kilo domatesin kabuğu nasıl soyulur? derseniz çok kolay . Büyük tencerede su kaynatın içine üzerine bir çizik attığınız domatesleri atın bir dakika kadar kaynayan suda kalsın, kabuğunun kolayca ayrıldığını göreceksiniz..

Kışlık menemen için Taze biberleri robottan geçirebilir ya da nice dicer gibi bir aletle doğrayabilirsiniz. Yalnız püre yapmayın :) Büyük bir tencerereye 1 bardak kadar sıvı yağ koyun, doğradığınız yeşil biberleri içine atın hafif kızartın üzerine doğradığınız domatesleri ekleyin tabi domatesleri yeni elde doğrayabilir ya da robottan geçirebilirsiniz ama dediğim gibi robot hemen püre haline getirir , elde doğranmış ayarında olsun lütfen. Pişirmeye başlayın kaynadıktan sonra sık sık karıştırın biraz tuz ekleyin ve domatesler yavaş yavaş yumuşayıp menemen kıvamına geldiği zaman konserve kavanozlarını yanına alın büyük bir kepçeyle kaynayan menemenden içine koyup hemen kapağını sıkıca kapatın ters çevirin. Bu şekilde tüm kavanoz şişelerini bitirin. üzerine bir bez örtüp soğuyana kadar bu şekilde dinlendirin.

Bunu da seversin  Elmadağ Tiridi nasıl yapılır?

Soğuyan kışlık menemenleri serin ve güneş almayan bir yerde bekletebilirsiniz. Kışlık menemenlerde Kapakları bombe yapan içinden ses gelen menemenleri kullanmayın :) bu tür hazırlıklarda bir kaç tane fire çıkabilir..

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim