Elmalı açma

elmalı açma,elmalı çörek
Annekaz
3 Mayıs 2011
1 Yorum

elmalı açma,elmalı çörek

Yapıp da yiyemedeğim tariflerden birisi daha Elmalı açma, pişerken o kadar güzel kokuyordu ki buradan anlatmanın imkanı yok ama çizgi filmlerdeki gibi kokunun burunumdan sürükleyerek tepsinin yanına götürmesine rağmen yemedim.

Tadına bakmadım ama evde çabucak bitti. güzel olsa gerek :)  Aslında hem klasik hemde uyduruk bir tarif çünkü evde bir sürü elma vardı, diyetten önce alınan koca poşet elmaya kızlar yetişemeyinde yavaş yavaş çürümeye başladılar akıbetleri pek iyi değildi bende ayıklayıp rendeleyip karşınızda gördüğünüz güzelliğin içine kattım. Benim çok zor tariflerle işim olmaz yine el yordamı göz ayarı ile hazırlanmış basit mayalı açma tarifinin elmalı çabuk şekli de denebilir.. ()

 

1 yumurtayı genişçe bir kasenin içinde 1,5 bardak şeker ile betaber çırptım. Üzerine 1 bardak süt ve yine bir bardak kadar yoğurt ekledim yine çırptım mikrodalgada hafif yumuşattığım yarım paketen biraz fazla margarini ekledim ve elenmiş un ile beraber yoğurdum bu sırada bir paket kabartma tozunu içine attım. Yumuşak hafif de ele yapışan bir hamur oldu. Mermer tezgahımı unlayıp (mermer hamur için her zaman iyidir tahta da olur tabi) yumruk kadar hazırladığım bezeleri çok ince olmadan çay tepsisi büyüklüğünde açtım, içine yine mikrodalgada yumuşattığım margarini şöyle eparlamlarımın ucucyla sürüp katlarını yine yağlayarak gözleme gibi kapattım hepsini bu şekilde yapıp buzdıolabında soğuttum çıkarıp katladığım bezeleri merdane ile yine tepsi büyüjküğünde açtım dörde kesip içine önceden şeker ve çok az margarinle pişirdiğim tarçınlı cevizli elma rendesini koydum dümdüz rulo yapıp ya uçlarına düğüm yaptım yada kendi etrafında sardım yağlanmış tepside yüksek ısıda altı üstü çok kızarmayacak şekilde pişirdim.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. şükran ünal dedi ki:

    canım elmalı hamurişlerini bizde ailece çok severiz uydur-uk olsun zaten her tarifin bir uyduruk tarafı var neticede sen sonucuna bak.. resimler de çok güzel görünüyor alasım geldi adeta.. güzel paylaşımlarda görüşmek üzere kocaman sevgiler bırakıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 30 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.