Ev kadını nasıl emekli olur?

Annekaz
5 Aralık 2014
Yorum Yok

Emeklilik herkesin hayali çalışırken acaba sadece emeklilik için mi çalıştığımı kendime sorduğum çok zamanlar oluyor. Benim gibi çalışan kadınlar için emeklilik sonuç ama çalışmayan ev hanımları için emeklilik hayal değil ama kabul edelim çok zor. Peki çalışmayan evde ailesine çocuklarına bakan aslında ağır işçi konumunda olan ev hanımlarının emekli olması için ne yapması lazım.

Öncelikle bu şekilde emekli olmak için bazı şartlar var;

Öncelikle herhangi bir iş yerinde çalışmıyor olmanız gerek ya da düzenli olarak çalışmamanız gerek part time çalışanlar mesela isteğe bağlı emekliliğe başvurabiliyor ama ikinci bir emeklilik maaşı alayım ben derseniz isteğe bağlı emeklilik bu sistemle uygun değil.

İkincisi 18 yaşını geçmiş olmanız lazım

ve en yakın SGK’ya başvurmanız yeterli..

Bunları yaptıktan sonra isteğe bağlı sigortalılık için aylık belli bir miktar para ödenmesi gerekiyor 2014 yılının ilk 6 ayı için belirlenen brüt asgari ücret 1.071 lira. Bunun yüzde 32’si ise 342 lira 72 kuruş… Bu miktar en düşük ödenecek rakamdır. Asgari ücret değiştikçe bu rakamda da küçük değişiklik olacaktır. Bu rakama sağlık sigortası da dahil sanıyorum bu düşülebiliyor yani eşinizin sağlık sigortası var ve siz kendi adınıza bir sağlık sigortası istemiyorsanız bunu belirtin emin değilim bu konu da bunu söyleyim o kadar çok değişiyor ki..

342 lira 72 kuruş… ayrıca taban ödemedir yani bu en düşük emeklilik maaşına denk gelebilir tabi burada başka hesaplar var kaç yıl prim ödendi kaç yaşında emekli oldu vs 

Peki bu ödeme kaç yıl sürecek mevzuata göre emekli maaşı alabilmek için 3600 gün prim ödenmesi gerek bu da yaklaşık 10 yıl ediyor. 10 yıl sonra kadınlar 50 yaşını doldurduktan sonra maaş alabiliyor bunlar genel bilgiler o kadar çok artısı eksisi var ki işte eksik primler yaş hesaplamaları yıpranmalar vs derken ne zaman emekli olabileceğinizi yine en son SGK söyleyecektir.

Bunu da seversin  Beyazın Asil Duruşu Jack Jones Ayakkabılarında!

Ev hanımlarının emekli olması ile ilgili sadece isteğe bağlı emeklilik söz konusu şimdilik bir de BES var.

BES bana hep kafa karıştırıcı gelmiştir sistemi anlıyorum devlet katkı payı vs ama kafamı karıştıran emeklilik maaşı!

EV HANIMI EMEKLİLİK PLANI

Bu plana göre aylık yaşınıza göre minimum ödemeler yer alıyor eğer ayda kendinize 160 tl ayırabiliyorsanız yüzde 25 katlı payı ile beraber 56 yaşında alacağınız toplam para 138 bin lira.bunu ister toplu olarak alabilir isterseniz düzenli maaş olarak alabilirsiniz. Herkesin ödemesi farklı olduğu için alacağı maaş ya da toplu para değişiyor mesela 18 yaşında BES’e başlayan bir kadın 56 yaşında 450 bin lira kadar bir para alabiliyor.  BES’de sağlık sigortası yok ama aylık ödemeleri oldukça uygun yüzde 25 devlet katkısı da var.. yani BES’de düşünebilir emeklilik için seçenekleri değerlendirebilirsiniz..

ev hanımı emeklilik planı

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim