Evde gribi atlatmanın 8 yolu

Annekaz
6 Ocak 2016
Yorum Yok

Bu aralar grip salgını var. Grip aşısı olsun olmasın hastaneler tıklım tıklım. Eğer basit bir grip geçirdiğinizden eminseniz ve hastaneye gidip daha da beter olmak istemiyorsanız işte size gribi evde atlatmanın 8 yolu.

1. Dinlenin dinlenin dinlenin.. Çalışıyorsanız okuyorsanız hastaneye gidin rapor alın mikroplarınızı kendinize saklayın. Kahraman olmanın alemi yok. Dünyayı siz de kurtarmayacaksınız.

2. Grip ve hafif ateşlerde ilaçlara sarılmayın. Ay Annekaz ilaç almayın dedi diye kendinizi de tehlikeye atmayın biliyorsunuz ki artık antibiyotikler pek masum değil hafif ateşlerde de vücut bağışıklık kazanır ve vücudun mikroplarla savaşma gücü artar. Bu ince çizgi önemli ( 34 – 37 derece ateş normaldir. 38 – 39 arası ateşli sayılır 40 ve yukarısı yüksek ateş sayılır. 38 – 39 evde ılık duş çocuğun yaşına uygun doktorun önerdiği ateş düşürücüler ile kontrol altına alınabilir ama yukarısı için hiç düşünmeden acile gidin)

3- Portakal suyu içmenin bu saatten sonra faydası yok ama ağrıyan boğazınız ve bol sıvı alımı + enerji için meyve suyu içebilirsiniz.

4- Tavuk suyu çorbası evet portakal suyun daha faydalı bol limonlu  tavuk suyuna şehriye çorbası, içebilirseniz bol tavuklu sebze çorbası hatta kelle -paça size daha iyi gelecektir.

5- Eğer evdeki hasta  2 yaşından büyükse ayaklarına vicks sürüp çorap giydirip yatırın.Ertesi gün yarım soğan ilginç ama işe yarıyor. Hem öksürük azalıyor hem de yorgunluk ve eklem ağrısı azalıyor.

6- Bitki çayları manyaklığı yapmayın içebileceğiniz şeyler ıhlamur, ada çayı, papatya çayı, okaliptus, normal çay hamileyseniz BİTKİ ÇAYI TAVSİYE ETMİYORUZ. . Ihlamur iltihap söker , ada çayı eklem ağrılarına ve iltihaba iyi gelir, papatya sakinleştirir uyku yapar. Okaliptus ıtırlı yapısı ile gribe en iyi gelen çaylardan birisidir. Bunların dışındakiler  ne yapar çok iyi bilemeyiz bir ilaç iç bitki çayı al olmaz 2 saat ara ile yapın.

7- Ah bu balgam Öksürüğün nedeni çoğu zaman balgamdır burada öksürüğe doğal çare yazısını okuyabilirsiniz. Özellikle gece öksürükleri balgamın marifeti. Zencefil bal klasik karışımı.. Ben çok küçükken oğluma viks buhar tedavisi yapardım  iki gecede balgamdan eser kalmazdı artık 2 yaşından önce kesinlikle önerilmiyor büyükse çok faydasını göreceğiniz bir balgam atma yönetimini burada yazdım.

Bunu da seversin  Liselilere Anne Kaz'da sosyal medya dersi

8- Kahve! İlginç bir şey daha kahve gribe karşı iyi bir içecek biraz sert ve ılık suda biraz balla içebilirsiniz. Enerji verici ayıltıcı etkisi yüksek..

soguk-alginligi-grip-farklari

EKLEME VE ÖNEMLİ NOT: Domuz gribi malesef ülkemizde var. Domuz gribinin belirtileri sıradan grip ya da soğuk algınlığı ile hemen hemen aynı evde grip atlatmak ilaçsız bir yana domuz gribi bir yana.. dikkatli olun.

Domuz gribi belirtileri..

Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel grip belirtilerinden farklı değildir. Ateş, burun akıntısı ya da öksürük gibi solunum yolları bulguları, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk en sık görülen yakınmalardır. Seyrek olarak ishal ve kusma da görülebilir. Altta kronik hastaliklar gibi baska hastalıklari olan kişiler, mevsimsel gripte oldugu gibi domuz gribi için de risk grubu oluşturmakta ve hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmektedir.

Çocuklarda ve yetiskinlerde domuz gribi belirtileri farklılık gösterir mi?

Genelde yoktur; ancak küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken ek belirti huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku hali olarak görülebilir.

ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ

Yetişkinlerde zor nefes almak veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, sık ve uzun süreli kusma belirtilerinde acil müdahalede bulunmak gerekir. Çocuklarda müdahale gerektiren domuz gribi belirtileri ise hızlı veya zor nefes alma vücutta solgunluk ya da morarma, beslenememe, uyarılara cevapta azalma, uykuya meyil, huzursuzluk, ateşle beraber döküntü görülmesi..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim