Hacamat yaptırdım!

Annekaz
17 Kasım 2015
2 Yorum

Hacamat 5000 yıldır uygulanan bir tedavi biçimi. Sadece Osmanlı değil pek çok kültürde var. Hacamat yaptırmamın nedeni kendimi çok yorgun hissetmem, sabahları dayak yemiş gibi uyanmam, stresli iş  ve günlük yaşamım diyebilirim. Stresle baş ediliyor da şu sabahları yataktan yorgun uyanmak güne sizi 2-0 yenik başlatıyor. Bu sohbetlerin birinde arkadaşlarım tavsiye etti.  Hacamat benim çok yabacı olduğum bir tedavi yöntemi değil. Neden olmasın dedim ve Ankara’da özel bir klinikte yaptırdım.

Hacamatın bir takvimi var en doğrusu buna uymak adetli olmamanız, hacamattan iki gün önce vejeteryan beslenmeniz lazım. Abdestli olmanız da önemli. İlk hacamatta 6 sünnet noktasına uygulanıyor. Oturup sırtınız açıyorsunuz önce bardaklara bölgelere vuruluyor. Sonra bardakları çıkartılıp antiseptik bir solüsyanla sırt silinip bardak çekilen noktalara çizikler atılıyor tekrar bardaklar vurulup yüz üstü yatmanız isteniyor. Bu sürede rahatlamanız ayetel Kürsi okumanız tavsiye ediliyor. Bu şekilde kan bardak kupaların içine doluyor ve pıhtılaşıyor.

hacamat takvimi

Tedaviden sonra yine o noktalar silinip bandajlanıyor.

Hacamat acıtır mı?

Hayır aslında bu kişiye göre değişir ben bu konuda rahat bir insanım. Hatta kesikler atılırken değil bardakla ilk pompa çekilirken daha fazla rahatsız oldum diyebilirim.

Hacamat sonra şikayetlerim gitti mi?

Hacamat sonrası büyük bir hafiflik hissettim. İlk 10 – 15  gün çok rahat uyudum ve uyandım. Sabahları yorgun uyanmadım şimdi yavaş yavaş şikayetlerim yeniden başladı..  Alternatif tedavilerde hatta modern tıpta her insana her tedavi nasıl uygun değilse bana da o çok istediğim etkiyi yapmaması ya da daha doğrusu çabuk etkisinin geçmesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Bir kaç seansa daha belki gerek vardı tam bilemiyorum. Tekrar yaptırır mıyım neden olmasın :)

Gittiğim yer hijyen kurallarına uyan uzman kişilerin çalıştığı özel klinikti, hacamat sırasında aklımda soru işareti oluşmadı. Memnun ayrıldım tabi beraber gittiğim arkadaşlarım da aynı şekilde. Hacamat ile ilgili  görüştüğüm pek çok kişi yaptırmaktan memnun. Bazıları aynı tedavinin Kızılay’a kan verilerek de yapılabileceğini söylüyor. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

Bunu da seversin  Flormar pratik 9'lu fırça seti

Not:Fotoğraf bana ait değildir, kaynakça üzerinde yazıyor..

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. Rabia Betül dedi ki:

    Hacamatta bağ dokuda birikmiş kirli kan alınıyor.Kan vererek aynı etki sağlanmaz.İkinci seferde baş bölgesine yaptırırsanız daha fazla rahatlarsınız..

  2. mblc dedi ki:

    Ben de hacamat yaptırdım. Çok da faydasını gördüm. Ancak bildiğim kadarıyla Peygamber Efendimiz (sav) her yıl bir yada iki kez yaptırırmış. Yani bizlerin bu yaşa kadar hiç yaptırmadığımız düşünülürse, başlangıç da biraz daha fazla, farklı bölgelere yaptırmak lazım olabilir. Ben de ilk kez 6 ay önce yaptırdım. Ondan sonra da 2 kez daha gittim. Başıma da yaptırdım, kafanın tam tepesinde bir yere yapıyorlar. Başıma yaptırdığım da çok rahatlattı beni. Eğer bir hastalık- rahatsızlık varsa bir tedavi yöntemi olarak iyileşene kadar düzenli, kontrollü ve ilgili vücut bölgesine yaptırmak lazım. Ben yine yaptıracağım, size de tekrarlamanızı tavsiye ederim. Yalnız yapan kişinin niyeti, ustalığı, temizliğe gösterdiği itina elbette çok önemli. Aslında incelikleri çok olan bir mevzu, yaptırmadan önce araştırmak bilgi sahibi olmak lazım. Mesela hacamat sonrası bir kaç saat kesinlikle uyumamak lazım, oruçluyken daha da etkili oluyormuş vb.
    Selam ve dua ile. Allah şifa versin, hepimize inşaAllah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim