Evde ilaçsız doğal yollarla ateş düşürme

Annekaz
8 Eylül 2021
Yorum Yok

Ateş vücudun bir şeylerle savaşması sonucu oluşan etkidir. Ufak rahatsızlıklarda evde  ilaçsız doğal yollarla ateş düşürülebilir. Çocukları büyütürken bazen ateşle onları baş başa bıraktığım oldu. Tabi kronik rahatsızlık olmayınca kontrol ede ede ilaç yerine doğal ateş düşürme yöntemlerini çok kullanmışımdır.

İLAÇSIZ DOĞAL YÖNTEMLERLE ATEŞ  DÜŞÜRME

Çocuklar  ya da yetişkinlerde doğal yöntemlerle ateş düşürmek için uygulanabilecek pek çok yöntem var ben buraya genel olarak yazıyorum hangi yöntem hangi yaşa uygunsa siz ona göre deneyebilirsiniz.

ILIK SU BANYOSU

Ilık suda banyo yapmak  ateşiniz olduğunda sizi serin hissettirecek ve banyo vücut sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olacaktır. Kendinizi soğuk suya sokarak ateşinizi hızla düşürmeye çalışmayın; Bu taktik, kanın iç organlara hücum etmesine neden olur, böylece vücudunuz kendini soğuktan korur. İçiniz aslında soğumak yerine ısınır bu da sizi şoka sokabilir.

Sünger  banyosu da yapabilirsiniz.  Koltuk altlarınız ve kasıklarınız gibi çok ısınan bölgeleri soğuk suyla süngerlemek, su buharlaştıkça sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olabilir.

Banyo yapamadığınız zaman, alnınıza ve ensenize soğuk, nemli bezler koyabilirsiniz..

Bitkisel ateş düşüren çaylar

Bir fincan civanperçemi çayı demleyebilirsiniz. Bu bitki çayı  gözeneklerinizi açar ve  terlemeyi tetikler. Bir yemek kaşığı otu bir bardak taze kaynamış suda 10 dakika demleyin. Soğumaya bırakın. Terlemeye başlayana kadar bir veya iki bardak için.

Başka bir bitki olan mürver çiçeği de terlemenize yardımcı olur. Aşırı balgam sümük  üretimi gibi grip ve soğuk algınlığı ile ilişkili diğer sorunlara da iyi gelir. Mürver çiçeği çayı yapmak için iki çay kaşığı bitkiyi bir bardak kaynamış suda karıştırın ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Mürver çiçeğini süzün. Ateş devam ettiği sürece günde üç kez için.  Mürver ayrıca bağışıklık geliştirici antioksidanlarda yüksektir.

Terlemeye neden olan bir fincan sıcak zencefil çayı da içebilirsiniz. Çayı yapmak için 1 çay kaşığı kıyılmış zencefil kökünü 1 bardak kaynamış suda demleyin. Süzün, sonra ılıtın için.

Bunu da seversin  Yumurta 2 yıl boyunca bozulmadan nasıl saklanır?

Acılı  baharatlı yemekler

Ateşiniz olduğunda yemeklerinize acı biber serpin. Ana bileşenlerinden biri olan  kapsaisin sizi terletir ve ayrıca hızlı kan dolaşımını teşvik eder. Kış aylarında acı kuru biber kızartması sarımsaklı yoğurtla beraber tam bir grip yemeğidir.

Çoraplarınızı ıslatın

Ateş için popüler bir ev ilacı olan ıslak çorap tedavisini deneyin. İlk önce ayaklarınızı sıcak suda ısıtın. Ardından ince bir çift pamuklu çorabı soğuk suya batırın, sıkın ve yatmadan hemen önce giyin. Islak olanların üzerine bir çift kuru yün çorap koyun. Bu yaklaşım, kan dolaşımını önemli ölçüde artıran ayaklara kan çekerek ateşi hafifletmeye yardımcı olur.

Soğuk çarşaf yöntemi

Ateşi tedavi etmek için eski bir ‘koca karı’  ilacı, bir çarşafı soğuk suya batırmak ve kendinizi ona sarmaktır. Soğuk değil, biraz soğuk su kullanın ılığa yakın. Islak çarşafa sarının büyük bir plaj havlusu veya battaniye ile örtün, ardından yaklaşık 15 dakika uzanın. Islak çarşaf ısınmaya başladığında üzerinizden atın gerekirse tekrar edin.

Bol Bol su için

Ateşiniz olduğunda bol bol su içmelisiniz. Günde 8 ila 12 bardak veya idrarınızı rengini açacak kadar su için. Gatorade gibi bir spor içeceği de yardımcı olabilir.  C vitamini açısından zengin portakal suyu ve diğer meyve suları iyi seçimlerdir, çünkü C vitamini enfeksiyonla savaşmada bağışıklık sisteminize yardımcı olur.

Soğuk üzüm, ateşli iken yatıştırıcı bir tedavi sağlar.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim