Evde doğal yollarla ateş düşürme yolları

Annekaz
18 Ocak 2023
Yorum Yok

Gripseniz, Alnınız ateşten yanıyorsa, ateşinizi düşürmek için asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) alabilirsiniz.

Ancak ateşiniz 38,3°C  veya altındaysa, kendi haline bırakmaktan korkmayın. Yine de rahatsızsanız ve harekete geçmek istiyorsanız, ateşi kontrol altına almaya yardımcı olabilecek ev ilaçları için bu ipuçlarını deneyin.

Ateşinizi nasıl düşürürsünüz?

Ilık suda banyo yapın. Bu sıcaklık, ateşiniz olduğunda  soğuk hissedecektir ve banyo vücut sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olacaktır. Kendinizi soğuk suya sokarak ateşinizi hızla düşürmeye çalışmayın; bu taktik kanın iç organlara hücum etmesini sağlar, böylece vücudunuz kendini soğuğa karşı korur. İçiniz  soğumak yerine ısınır.

Bir sünger banyosu yapabilirsiniz. Koltuk altlarınız ve kasıklarınız gibi çok ısınan bölgeleri soğuk suyla süngerlemek, su buharlaştıkça sıcaklığınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Banyo yapmadığınız zamanlarda alnınıza ve ensenize soğuk, nemli bezler koyun.

Çay için

Bir fincan civanperçemi çayı demleyin. Bu bitki gözeneklerinizi açar ve ateşi sona erdirdiği söylenen terlemeyi tetikler. Bir çorba kaşığı bitkiyi bir bardak taze kaynamış suda 10 dakika demleyin. Soğumaya bırakın. Terlemeye başlayana kadar bir veya iki bardak için.

Başka bir bitki olan mürver çiçeği de terlemenize yardımcı olur ve aşırı mukus üretimi gibi grip ve soğuk algınlığı ile ilişkili diğer sorunlara da iyi gelir. Mürver çiçeği çayı yapmak için, iki çay kaşığı bitkiyi bir bardak kaynamış suda karıştırın ve 15 dakika demlenmesini bekleyin. Mürver çiçeğini süzün. Ateş devam ettiği sürece günde üç kez içilir. Mürver ayrıca bağışıklık kazandıran antioksidanlarda yüksektir.

Terlemeyi de tetikleyen bir bardak sıcak zencefil çayı için. Çayı yapmak için yarım çay kaşığı kıyılmış zencefil kökünü 1 bardak yeni kaynamış suda demleyin. Süzün, sonra için.

Acılı baharatlı yiyecekler

Ateşiniz olduğunda yiyeceklerinizin üzerine acı biber serpin. Acı sizi terletir ve aynı zamanda hızlı kan dolaşımını destekler.

Bunu da seversin  Kadınların kıl tüy sorunu

Çoraplarını ıslat

Ateş için popüler bir ev ilacı olan ıslak çorap tedavisini deneyin. Önce ayaklarınızı sıcak suda ısıtın. Ardından ince bir çift pamuklu çorabı soğuk suda ıslatın, sıkın ve yatmadan hemen önce giyin. Islak olanların üzerine bir çift kuru yün çorap giyin.. Bu yaklaşım, kan dolaşımını önemli ölçüde artıran ayaklara kan çekerek ateşi hafifletmeye yardımcı olur..

Sakin olun

Ateşi tedavi etmek için kullanılan eski bir halk ilacı, bir çarşafı soğuk suya batırmak ve kendinizi içine sarmaktır. Bugün doktorlar vücut sıcaklığınızı çok hızlı düşürmemenizi tavsiye ediyor, bu nedenle bu çareyi denerseniz soğuk değil, ılık su kullanın. Islak çarşafı büyük bir plaj havlusu veya battaniyeyle örtün, ardından yaklaşık 15 dakika uzanın. Islak çarşaf ısınmaya başladığında açın.

Bol bol su

Ateşiniz olduğunda, susuz kalmak kolaydır. Günde 8 ila 12 bardak veya idrarınızı solgunlaştıracak kadar su için. 

C vitamini açısından zengin portakal suyu ve diğer meyve suları iyi seçimlerdir, çünkü C vitamini bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur.

Soğuk üzümler de hidrasyon ve yatıştırıcı bir tedavi sağlar. Evde gribi atlatmanın 8 yolu

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim