Evi daha temiz göstermenin pratik yolları / 3 dakikada ev temizliği

Annekaz
2 Ocak 2023
Yorum Yok

Yaşam alanı olan evimizi sürekli temiz tutmak hiç kolay değil. Adeta yaşayan bir organizma olan evi daha temiz göstermenin pek çok yolu var ama bugün size  iki senaryo üzerinden çözüm önereceğim.

  1. Uzun vadeli temizlik

  2. Eve aniden gelen görümce temizliği..

2. maddeyi siz elti kaynana, anne, falan olarak değiştirebilirsiniz. Nasıl olsa yüzeysel yapılmış temizliği anında fark edeceklerdir ama olsun..

TUVALET AYNASI, TELEVİZYON, PARLAK YÜZEYLER

Acele çözüm: Temizlemek için yalnızca bir dakikanız varsa, bu üç yüzeydeki tozu ve görünür kiri temizlemek bile fark yaratacaktır. Hemen bi sprey ve kuru bez alıp yüzeyleri silin.

Günlük Temizlik: Tozu aldıktan sonra, mutfak ve banyo tezgahı ile tuvalete yine güzel kokan bir koku sıkın. Varsa önlerinde kalabalıkları yerlerine koyun.

BANYO TEMİZLİĞİ

Acele çözüm: açık dolap kirli sepeti vs varsa kapatın. Kirli havlu bornoz çamaşır varsa kirli sepetine doldurun.  Bir şişeye  biraz çamaşır suyu koyup üzerini su ile doldurun ve kuru bezle önce çeşmeler sonra evye ve en son tuvaleti spreyleyip silin.  Arap sabunu ile ev temizliği

Günlük Temizlik: Çöpleri boşaltın, Banyoda halı varsa kaldırın ve çırpın. Kirli çamaşırları makineye atın.  Duşa kabin tuvalet ve evyeleri temizleyip yıkayın.  Yerleri süpürüp silin ve güzel kokular sıkın.

DAĞINIKLIĞI ORTADAN KALDIRIN:

Acele Çözüm: Misafirlerin gireceği yerdeki ıvırı zıvırı sepetlere doldurup girmeyecekleri bi odaya atın.

Günlük Temizlik: Aldığınızı yerine koyun, her şeyin bi yeri olsun. Evi fazla ıvır zıvırdan uzak tutun oyuncakları vs için her zaman kutularınız olsun.

MUTFAĞI TEMİZLEYİN:

Acil Çözüm: Bulaşık makinesi doluysa ve hala ortada  bulaşık varsa önce makineyi çalıştırın sonra bulaşıkları fırına ya da pek de açılmayacak bir dolaba koyun. Tezgahı silin ve koku sıkın.

Bunu da seversin  Bidondan saraylar

Günlük Temizlik :Önce tezgahı toparlayın bulaşıkları yerlerine yerleştirin. Bulaşık makinesini boşaltın bulaşık makinesinde asla temiz bulaşıkları fazla bekletmeyin. Tezgahı silin ve yerleri süpürüp silin çöpü atın.

EVİNİZ GÜZEL KOKSUN:

Acil Çözüm:  Evde koku çok önemlidir acil görümce elti baskınlarında nadir  olarak kullanacağınız oda kokusunu her zaman el altında bulundurun. Mesela her zaman  lavanta kullanıyorsanız bu sefer beyaz sabun kullanın. Hava güzelse camları açık tutun.

Günlük Temizlik: Kötü kokunun kaynağı dolu çöpler , kirli sepeti, geç değiştirilen çarşaflar ve havalandırılmayan bir evdir. Evde kedi köpek varsa her gün koku ile mücadele gerekir. Çöpleri boşaltın, ev havalandırın, kedi kumunu değiştirin. Yediğiniz meyve kabuklarını kaynatın ve kaliteli ev parfümleri kullanın.

HAYVAN TÜYLERİ:

Acil çözüm: Minderler uygunsa ters çevirin, değilse üstüne bi şal falan atın.

Günlük Temizlik: Kedi köpek tüylerini en aza indirmek için; Koltukları çırpıştırın. Hayvan tüyleri için özel tasarlanmış tüy temizleyicileri rulolar ya da plastik eldivenler kullanın.  Evi elektrik süpürgeyle süpürün. Halıların üzerini sert bir fırçayla hızlıca fırçalayın.

SON ÖNERİ: 

Baktınız olmuyor eve gelenlerin geçiş noktalarından başlayarak hızlıca süpürmeye çalışın koridoroturma odası vs elektrik süpürgesini ortada bırakın ve ay beni temizlikte yakaladın falan deyin :)

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim