Evi temiz tutmanın pratik yolları- günlük haftalık temizlik programı

Annekaz
14 Mart 2018
Yorum Yok

Biliyorum ev işleri kadınları çok yoruyor neden bu ev işleri kadının omuzlarında  pek sevmiyoruz itiraf edelim o yüzden Evi temiz tutmanın pratik yolları bizim için altın değerinde bilgiler. Keşke kirlenmeyen bir ev olsa ya da şu işlerin hepsini yapacak bir robot neden teknoloji bu kadar ilerlemedi..

Evi temiz tutmanın pratik yolları

Madem temizlik yapmak eziyet bari şu işin pratik yollarını bulalım da sürekli ağır işlerle ve o kadar  ev işine rağmen dağınık ve kirli bir evimiz olmasın. Öncelikle işleri ertelemeyin, erteleme en kötüsü, günlük bir programınız olsun evet bu ilk zamanlarda şart eğer o planı 1 ay boyunca yapabilirseniz alışkanlık haline getirmesi çok daha kolay olur..

HER GÜN YAPILACAKLAR SIRASI İLE;

Yatakları toplayın, süslü yatak örtüleri ve toplaması zor  tasarımlardan uzak durun, sade şık bir pike takımı en güzeli..

Tuvalet ve evdeki lavaboları ovun , tuvaletlere temizleyici döküp fırçalayın onlar beklerken lavabolara özel renkteki mikrofiber bez ile ovalayın. Çok kirli değilse benim yöntemim şu; kuru veya hafif mikrofiber bez ile tozunu alıp  muslukla beraber parlatıyorum temiz görünüyor kuru ama temiz :)

Bulaşık makinesi doldur boşalt: Bunu her gün yapmak lazım bazen günde iki kere bile oluyor az bile olsa bazen makineyi çalıştırmak en doğrusu içine salataya çorbaya sıktığınız limonu koyun..

Çamaşırları yıkayın: Kirlileri ortadan kaldırırken renklileri mesela makineye atın üstüne renkli kirli çamaşırlar eklendikçe makine dolana kadar atmaya devam edin. Deterjanı da ekleyin ki sadece geriye düğmeye basmak kalsın.

Kurutma makinesini çalıştırın: Çamaşır kurutma makinesi her evde olmalı kullanırken  çamaşıra göre ayar yaın ve içinde çamaşırları bekletmeyin bitirir bitirmez çıkarıp katlarsanız ütüden de tasarruf sağlamış olursunuz.

Evi hızlıca toplayın: Sürekli yerlerde gezen ıvır zıvırlar varsa çamaşır sepetleri çok iş görür, elinize çamaşır sepetini alın ve tüm odaları gezip kalabalıkları doldurun vaktiniz kalırsa yerlerine yerleştirebilirsiniz. Yoksa sepeti bir kenara koyun.

Bunu da seversin  Bulaşık makinesi deterjanları karşılaştırması!

Hızlıca Evi süpürün: Şarjlı süpürge ya da küçük el süpürgesi ile kırıntı döküntü varsa çekin.. Pratik küçük süpürge yazımı okumayı unutmayın http://www.annekaz.com/islak-mendille-pratik-ev-supurme.html

Evi temiz tutmanın pratik yolları

Evi temiz tutmanın pratik yolları

Haftalık temizlik programı:

Pazartesi: Mutfağı toplayın, dolaplarda dağınıklık varsa düzene sokun, Mutfak dolaplarını ve kapısını mikrofiber bez ile silin, buzdolabını elden geçirin, eksik listesi hazırlayın, mümkünse haftalık yemek programı hazırlayıp ona göre alışveriş  listesi hazırlayın, en son mutfak yerlerini silip işlerinizi bitirin.

Salı: Banyo ve tuvalet  temizleyin küvet duş kabinini uygun temizleyiciler ile silin.

Çarşamba: Yatak odalarına girin nevresimleri değiştirin  makineye atın, yerlerini silip süpürüp toz alın.

Perşembe: Oturma odası ve salonu toplayın, yerlerini süpürün ve toz alın.

Cuma – Cumartesi Kendinize ayırın.. seviyorsanız bir kaç günlük yemek yapıp dolaba koyabilirsiniz..

Pazar günü genel bir toplama işi yapın ve camları silin. Ütü yapın..

Temizlik konusunda eşinizle iş birliği yapın, onun sevdiği işler mutlaka vardır, paylaşın.. Temizlik konusu kendinize dert etmeyin lakin düzenli kalmak temizlik yapmaktan daha kolaydır bunu unutmayın. Evi temiz tutmanın pratik yolları her zaman var Günün tadını çıkartın ?

Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim