Eviniz depreme karşı dayanıklı mı? Deprem çantası işe yarar mı?

Annekaz
12 Şubat 2023
Yorum Yok

Deprem Türkiye’nin gerçeği ve korkunç şekilde unutup unutup hatırlıyoruz. 6 Şubat 2023 Hem Türkiye hem dünya tarihi için malesef korkunç bir gün oldu.

Depremden etkilenen 10 ilde binlerce insan öldü. Kaybedilen vatandaş, yıkılan ev, yaralı sayısını yazamıyorum çünkü şu anda 12.02.2023 de hala belli değil. Hala şu anda enkazların altından canlı bedenler çıkarılıyor. Çaresiz evden izliyoruz.

Unutmamak için de yazıyorum her şey korkunç hiç bir düzen yok, devlet özellikle ilk günlerde yetersiz kaldı. Yardımlar geç ulaştı, insanlar kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldı. Hukuki durumlara düşmemek için tabi ki fikirlerimizi özgürce yazamıyoruz. Açın arşivleri bakın.

Neyse.. Ankara’da sağlam olduğunu bildiğim bir evde yaşıyorum. Şu korkunç depremi ve sonucunu görünce aklıma ilk gelen yer İstanbul oluyor. 99 depreminden sonra yaklaşık 20 sonra bir deprem olacağı söylendi şimdi aradan geçti 23 yıl İstanbul da bir deprem bekleniyor.

Burası İstanbul! Şimdi bir deprem felaketinde Elbistan gibi bir sarsıntı da şurada kaç bina yıkılır, kaç insan  ölür, çadırlar nereye kurulur. Ailesini seven evi depreme dayanıklı mı test ettirsin!

OTURDUĞUM BİNA SAĞLAM MI?

Başvuracağınız bir kaç yer var Bağlı olduğunuz Belediye, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaymakamlık  veya özel bir şirket.

Belediyeye müracaat ettiğinizde elinde çekiçle bir adam gelip, kolonlara falan tık tık vurup bir rapor verebilir. Zaten bu uygulamayı belediyenin ilk yardım gibi düşünün. Çare bu işi gerçekten yapan evinize en doğru raporu verecek kurumu bulmak. Tabi bunun için apartmandaki aman bize bir şey olmazcıları ve cebi canından daha kıymetsizleri aşmanız gerekecek. Sonra lisanlı, referanslarına baktığınız, dürüst , sağlam onaylı bir  firma bulmanız gerek. Kolonlardan örnek alma, röntgen, zemin etüdü , çimento, demir kalitesi derken hem uzun hem de biraz pahalı bir iş sizi bekliyor. Lakin sakın atlamayın. Ayrıca aşağıdaki linkten inceleme için başvurabilirsiniz https://forms.ibb.gov.tr/isatmud/basvuru/ Kiracıysanız malesef bu işlemi ev sahibinizin yapması gerek.

Bunu da seversin  Depremde alınabilecek ekstrem önlemler - Deprem Bagajı

Deprem çantası işe yarar mı?

Binanız kötüyse deprem çantası hiç bir işe yaramaz. Bunu Elbistan depreminde gördük. Çanta  çok nadir olarak size enkaz altında işe yarar ki her gün yanınızda  bir çanta ile uyumak ne kadar mümkün.

Uyudunuz o çantanın depremde nereye fırlayacağı belli değil. Deprem çantası siz hafif hasarlı binadan çıkarken elinize alın diye. İçindeki bisküvi bir kat çamaşır devlet yardımı gelene kadar kullanın diye ki o da çok lazım değil.  Ha siz o çantayı yatağın yanına monte edersiniz bilemem. Yatağın üzerinde kalabilirseniz tabi.  Eviniz sağlam değilse deprem çantası çök kapan falan hikaye önce ev sağlam olacak. Paradan kaçmayın altı mağaza, market, kafe salon vs olan evlerde 100 kat daha dikkatli olun.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim