İstanbul deprem için bina tespiti nereye başvurulur?

Annekaz
13 Şubat 2023
Yorum Yok

06.02.2023  tarihinde 10 ilde birden yaşanan büyük depremin etkileri hala sürerken  bu yazıyı yazıyorum. Ankara’da yaşamama rağmen İstanbuldaki sevdiklerim için endişeleniyorum.

Hem onlar için hem de artık kalbim sıkıştığı için belki bir kaç kişiye ulaşır diye olası İstanbul depremi için bina tespiti bilgileri paylaşıyorum.

Öncelikle Referenasım Twitter Özlem Tut hesabıdır. Kendisine teşekkür ediyorum ve  buradan da özet geçerek yazdıklarını olabildiğince çok kişiye ulaştırmaya çalışıyorum.

Yapılacakları adım adım buradan da yazıyorum.

  1. İlk yapmanız gereken https://binatespiti.ibb.istanbul/ sayfasını ziyaret edip formu doldurup  başvuru yapmak.
  2. Normalde 10 gün içerisinde ekipler size ulaşıyor inceleme yapılıyor ve 10 gün sonra da sonuçlanıyor.
  3. Kullanılan hızlı tarama yöntemi İstanbul Teknik Üniversitesi onaylı ve ortak çalışması.Hızlı tarama yöntemi sonrası binanız RİSKLİ YAPI İLAN EDİLMİYOR. Yani YIKIM VE TAHLİYE KARARI ÇIKMIYOR. Bilgilenmiş olacaksınız.
  4. Binanız yüksek riskli çıkarsa 6306 sayılı yasa kapsamında bireysel başvuru yaparak binanızın güçlendirilmesi veya yenilenmesi sürecini başlatabilirsiniz.
  5. https://istanbulyenileniyor.com/ adresine başvurup binanızın yenilenmesi sağlamlaştırılması için başvuru yapabilirsiniz.
  6. https://twitter.com/ibbdonusum adresi yine ücretsiz olarak destek veriyor.
  7. Ek olarak: Kiracıysanız malesef başvuru yapamıyorsunuz ev sahibinin başvurusu gerek. Kiracı binada daha önce bir denetim yapılmışsa bunu da göremiyor.
Bunu da seversin  Hafta Sonu Eğlenceniz: Flyzone Trambolin Parkı
Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim