Eviniz her zaman güzel koksun, herkes evinizin kokusunu sorsun!

Annekaz
2 Haziran 2020
Yorum Yok

Evlerimizin kapıdan girer girmez güzel kokması hem aile üyeleri için hem de misafirler için çok önemli. Düşünsenize bir eve giriyorsunuz mis gibi kurabiye kokuları geliyor bu size ne hissettirir, ya da çöp ve nem kokusu geliyor. Nasıl kokular pozitif duygulara sebep oluyorsa negatif duygulara da neden oluyor ve bunlar inanın görüntüden çok daha kalıcı hisler! Evimizin her zaman güzel kokması için size bir kaç ip ucu vereceğim

Eviniz her zaman güzel koksun – kötü kokuları engelleyin

Evde çöp bekletmeyin günlük çöp bile siz farkına varmadan etrafa koku yaymaya başlar. Kili sepetiniz de mutlaka kapalı olmalı ya da sık sık kontrol edip asla kirli çamaşırları uzun süre bekletmeyin.

 

 

Giderleri kontrol edin

Sık sık kullanılmayan giderler de evi kokutabilir. Ebeveyn banyosu evdeki ikinci üçüncü tuvaletler de koku yapabilir. Günde bir kere de olsa sifonunu çekin ve kokusunu eksik etmeyin.  Yerde banyo gideri varsa kapatın. Lavaboların içine naftalin topları koyun. Mutfakta kullandığınız limonların ucunu kesip bu şekilde lavabo gideri tıkacı olarak kullanabilirsiniz.Banyo her zaman temiz olmalı

Sık sık evi havalandırın

Evi cereyan yapacak şekilde havalandırmak evin havasını temizler.

EVİNİZİN GÜZEL KOKMASI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

Herkes doğal kokuları sever bir ev için çiçek kokusundan ziyade meyve orman kokuları tercih edilmeli. Tabi kurabiye gibi doğal olarak hoşa giden ve hatıraları canlandıran kokular da çok seviliyor. En sevdiğiniz kokudan kendi doğal oda parfümünüzü yapabilirsiniz. Bunun için çok farklı uçucu yağlar var..

Nane yağı: Evin enerjisini artırır, okaliptuz ya da melisa da aynı etkiye sahiptir siz seçin..

Lavanta yağı: Stresi ortadan kaldırır ve uyku bozukluklarına iyi gelir yatak odasında en çok tercih edilen kokudur.

Sandal Ağacı: Ev için en çok tercih edilen koku diyebilirim sakinlik  ve huzur veriri odaklanma ve ders çalışma için harikadır tüm evde kullanılabilir.

Bunu da seversin  Stilinize Uygun Koltuk Takımı Hangisi?

Bergamot yağı: Tanıdık kokuları sevenler için harika eve gelenler ya bu şey değil mi şey diye tahmin ederler tanıdık ama ayırması zor bir kokudur çiçek mi limon mu turunç mu derken sohbet uzar..

Gül yağı: Gül ruhu yumuşatır evde sinir durumu varsa çok hafif bir gül kokusu tercih edebilirsiniz.

Papatya: Papatyanın da sakinleştirici etkisi vardır. Kır havası yaratan kaliteli olanlarını bulmak   her zaman kolay olmuyor.

Ylang-Ylang yağı: Baş ağrısına migrene iyi gelir

Yasemin yağı: Lohusa ve hamilelik kokusu kadınlar yasemini çok sever kaygı azaltmada etkisi vardır.

Limon Yağı: Limon yağını bilmeyen yoktur galiba ferah ve enerji veren limon her zaman en beğenilen kokular arasındadır.

Evde çok ağır meyve kokuları ve çok ağır çiçek kokularından sakının çilek kokan bir pek hoş bir fikir değil ya da ağır bir gül kokusu..

Tütsüler de çok etkilidir özellikle kötü koku bastırmada geçici olsa da  kullanılabilir. Konik tütsüler oldukça dekoratiftir en çok tercih edilen modeli ters şelale

Doğal oda kokusu yapmak için gereken malzemeler

Yarım litre su

10 – 20 damla istediğiniz uçucu yağ

2 kaşık karbonat

Hepsini bir sprey şişesine doldurup sallayın sık sık evinize sıkın istediğiniz kadar kullanın. Ayrıca  bakınız tencerede doğal oda kokusu nasıl hazırlanır

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim