Evinize perde seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Annekaz
18 Haziran 2018
Yorum Yok

Evinizi dekore ederken  her şey uyum   içinde olmasına özen gösteririz. Koltuk takımı, halılar, mobilya ve seçtiğimiz aksesuarların hepsi içimize sinmeli. Huzur içinde yaşayıp ailemiz ve misafirlerimizle uzun süre vakit geçirdiğimiz  evlerde en önemli detaylardan birisi ise perde seçimi.

Perde seçerken nelere dikkat etmeli?

Perde  bir evin süsüdür, kullanışlı olması kolay temizlenmesi, fiyatı bir yana kesinlikle evinizin dekoru ile ahenk içinde olmalıdır. Perde seçerken rengine kumaşına ve modeline öncelik vermelisiniz. Perdenin hem dış  hem de iç dekorasyon için oldukça önemli bir detay olduğunu unutmayalım.  Hangi perde  çeşidi hangi  pencerelere ve odalara yakışır hemen inceleyelim.

Stor perde

Stor perdeler sadelik ve kolaylık severler için en güzel tercihlerden birisi. Stor perdeler ilk çıktığı zamanlarda daha çok ofisler için kullanılsa da  artık o kadar çok çeşidi var ki evlerde yazlıklarda  her yerde kullanılabilir duruma geldi. Stor perdenin ruhunda sadelik var,  genelde sade tek renklerde çeşitli kalınlık ve kumaş türlerinde görebiliyoruz renkli ve desenli modelleri de  çok seviliyor.  Stor perdelerin en büyük özelliği bir mekanizmaya sahip olması ve bu sayede kolay kullanılması. Aşağı yukarı istediğiniz gibi hareket ettirebileceğiniz stor perdeler şimdilerde güneşlik yerine kullanılıyor. Klasik tül perde arkasına, kruvaze perdelerde, gösterişli dikilmiş perde çeşitlerine bile stor perde son derece uyumludur.

Stor perde temizliği

Stor perdeler klasik perdeler kadar sık temizlik istemez kullanılan kumaş cinsine göre çoğu zaman silinince bile üzerinde  tozlardan  ve kirlerden kolayca arınabilir. Ayda bir kere temizlik yaparken nemli bir bezle silebilir eğer lekeler varsa ‘sihirli sünger’ yardımı ile kolayca çıkarabilirsiniz. Yıkamak stor perdelerin ömrünü kısaltabilir sentetik kumaşlarla yapılan stor perdeleri mekanızmasından kolayca çıkarıp  düz bir zemine serip yumuşak bir bez ya da fırça yardımı ile yıkayabilirsiniz ama bu ancak son çare olarak yapılmalı.

Stor perde desenleri

Stor perde deyince aklınıza sadelik ve krem tonlarında renkler gelse de şimdilerde istediğiniz baskı ve modeli perdelere yaptırabiliyorsunuz. Şirketiniz için stor perde yapmak isterseniz logonuzu perdelere bastırabilir ya da çocuğunuzun odasına perde yaptıracaksanız onun en  sevdiği kahramanı bile perdenin üzerine istediğiniz şekilde baskı alabilirsiniz. Mutfak stor perdelerinizi istediğiniz desenlerle süsletebilir  fon perdeleri ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Dijital baskılı perdeler için dikkat etmeniz gereken tek şey istediğiniz desen ya da fotoğrafların yüksek kalite olması..

Zebra Perde nedir?

Stor perdenin kardeşi Zebra Perdeden bahsetmeden olmazdı. Zebra perdeler tül ve kalın kumaşların hoş bir kombinidir. Evinize girecek ışığı zebra perde sayesinde kolayca ayarlayabilirsiniz. Pek çok  renk seçeneği olan zebra perdeler de tıpkı stor perde gibi bir mekanizmaya sahiptir Balkonlarda salonlarda mutfakta kısaca her odada rahatlıkla kullanılabilir.  Modern bir havası vardır sadece düz çizgiler değil asimetrik çizgili zebra perdeler de vardır. Odanın dekoruna göre tek renk ya da  çift renkli modeller tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda kullanacağınız  hemen her türlü eşya ,le uyumlu olan zebra perdeler son derece modern ve temiz bir görüntüye sahiptir.

Bunu da seversin  Duvar dekoru için 30 şık fikir

Zebra Perde nasıl temizlenir?

Zebra perde , stor perdelere göre çok daha özen ister en güzeli düzenli aralıklarla nemli bezle silmektir. Evde yıkamak zebra perdelere zarar veriyor illa temizlik yapmak isterseniz  perdelerinizi   iyi bir kuru temizleme firmasına emanet etmeniz olur. Unutmayın hem zebra hem de stor perdeler yıkandıkça yıpranır zaten çok kirlenmeyen ve leke tutmayan bu tür kumaşlar için her zaman en doğru seçenek silmektir böylece perdelerinizi uzun süre kullanabilirsiniz.

Zebra Tül perde nedir?

Zebra perdenin yerine yıkanabilir, daha klasik, aynı zamanda mekanizmalı bir model isterseniz  yıkanabilir Zebra Tül perde sizin için muhteşem bir seçenek.  Dilimler halinde dikilen dikey zebra perdelerin en önemli özelliği çamaşır makinesinde yıkanabilir olması. Tül perde gibi görünen dikey zebra perdelerde 14 farklı renk var,  her bir dilimi de farklı renklerde olabiliyor bu perdeden yaptırdığınız zaman  ayrı bir tüle, fon perdeye,  güneşlik ya da stor perdeye gerek kalmıyor. Dikey perde hava karardığı zaman mekanizması sayesinde hemen  kolayca kapanıyor. Renk  konusunda çılgın fikirler geliştirebilir odanızdaki eşyalara göre perdede renk geçişleri isteyebilirsiniz. Aşağıda yıkanabilir zebra  perde modelinin kullanımını görebilirsiniz.

Plise perde nedir?

Teknoloji  perde sektöründe de çok geliştir bu sıralar favorim plise perdeler. Plise perde modern görünümü ve rahat kullanımı ile yine  ilk önce ofislerin gözdesi olsa da şimdi cam balkonlarda  en çok tercih edilen perde modellerinden birisi. Avrupa  tarzlardan hoşlananların gözdesi olan plise perde pencere içine bir kaç dakikada monte edilip hemen kullanıma hazır oluyor. Cam tavanlarda, asimetrik pencerelerde,  balkon camlarında özellikle tercih edilebilir. V şeklinde açılıp kapanabilme özelliği ve mekanizması  ile güneşin, ışığın içeri girişi kolayca ayarlanabiliyor.

Plise perde temizliği

Plise perdeler nazik bir yapıya sahiptir kullanımı kolay olmasına rağmen silerken bile özen ister, sadece özenle seçilen kuru temizleme firmalarına emanet edebileceğiniz plise perdeler çocuk odası  için de uygun değildir. Dikkatli ve özenli bir kullanım ile  plise perdeler uzun süre dayanır.

Plise perdeler çok iyi  ışık alır ve ortamı karanlık bir hale getirmez, dekoratif olarak modern alanlarda tercih edilebilir. Tül perde ya da fon perdelerle uyum sağlamaz tek başına kullanılmak için tasarlanmıştır.

Perdesiz bir ev düşünülemez ister gösterişli  klasik perdeler diktirin,  isterseniz spor  şık zebra perdeler önce evinizin genel görünüş ve tasarımını dikkate alın. Kullandığınız kırlentler, yerdeki halı, koltuğun kumaşı dahi pek çok ayrıntı perde seçimi için önemlidir. Perdeler bir evin adeta gelinliği gibidir ve hem evin içinden hem de dışından sizi yansıtır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim