Gebelikte Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Melike
26 Haziran 2018
Yorum Yok

Gebelik süresince leğen kemiğindeki eklemler ve bu bölgedeki bağlar esnemeye ve yumuşamaya başlar ki bebek bu bölgeden kolay geçebilsin. Aynı nedenden ötürü pelviste normal durumlarda sabit olan eklemlerde bu dönemde oynamaya ve esnemeye başlar. Ayrıca rahim genişledikçe vücudun dengesini sağlayabilmek için diğer organlarda belli değişiklikler geçirirler ve sonuçta vücudun ağırlık merkezinde kayma olur. Bu ağırlık merkezindeki değişikliğe tepki olarak da anne adayları boyun bükmeye, eğik durmaya vb. başlar. Tüm bunların sonucunda da bel bölgesinde kimi zaman dayanılmayacak düzeylere yükselen sırt ağrıları oluşmaya başlar. Ancak bu nedenleri iyi bir şekilde takip ederek alınan bazı önlemler ve yapılan bazı müdahaleler sırt ağrılarını azaltmaktadır. İşte sırt ağrılarını dindirebilecek birkaç kilit ipucu:

Gebelikte Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir fizik tedavi uzmanına başvurun, önerdiği şekilde ağrıya tepki olarak geliştirdiğiniz duruşunuzu düzeltin ve doktorunuzun tavsiye ettiği sırt ve karın bölgesini güçlendirecek hareketleri günlük tekrarlayın. Ancak bu noktada internet gibi kaynaklara güvenmeyin çünkü yanlış bir hareketle hem kendi sağlığınızdan hem de bebeğinizinkinden olabilirsiniz.

Yerden bir kaldıracağınız zaman öne doğru eğilmek yerine dizlerinizi kırarak eğilin.

Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının, ayak yapınızı destekleyecek ortopedik ayakkabıları tercih edin.

Alt karın ve bel bölgenizi destekleyecek kemerler ve hamile taytlarından edinebilirsiniz.

Sırt bölgenizi rahatlatmak için doğru bir pozisyonda masaj yaptırabilirsiniz.

Dizlerinizin altına ve arasına yastık koymakta bir noktaya kadar etkili olsa da “hamile yastıkları” olarak piyasa da satılan uzun ve değişik şekilli yastıklar hem daha kaliteli bir uyku sağlar hem de sırt ağrılarına iyi gelir. Bu yastıkları otururken de kullanabilirsiniz.

Çok uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermek de sırt ağrısına iyi gelmektedir. Ancak ayakta çalışıyorsanız bel bölgenizi destekleyecek hamileler için üretilen korseleri kullanabilir veya uzun tabureleri kendine destek edinilebilir.

Bunu da seversin  Hamilelikte kan uyuşmazlığı nedir?

Ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalı.

Fazla kilo alımı da sırt ağrısına sebep olacağı için kontrollü kilo alımı için bir diyetisyenden yardım alın.

Uzun süre oturmayın. Bunun yerine belli aralıklarla yürüme ve gerinme hareketleri yapılmalıdır.

Evde veya işte oturduğunuz koltukların sırt-bel şeklinizi destekleyici, kollu ve sert minderli olmasına dikkat edin. Ayrıca ayaklarınızın altına ayaklarınızı hafif yükselterek eğim kazandıracak aparatlar edinin. Otururken kesinlikle bacak bacak üstüne atılmamalıdır çünkü bu oturuş şekli pelvisin öne doğru normalden fazla kaymasına sebep olarak sırt bölgesini ve pelvis bölgesini zorlamaktadır.

Ağrı süresince 15 dakikada bir sıcak veya soğuk kompres yapılabilir ancak çok sıcak veya çok soğuk yapılmamalı ve uygulama direk tene değil kıyafet üzerinden yapılmalıdır.

Hamilelikte sırt ağrılarının en etkili çözümü pilates ve hamile yogasıdır. Eğer vakit varsa bir uzman eşliğinde yapılan pilates ve yoga ile sırt ağrılarından yüzde yüz oranında kurtulmak mümkündür.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim