Sürekli yorgun hissetmemizin 10 nedeni

Annekaz
22 Kasım 2021
Yorum Yok

Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun pek çok nedeni olabilir.  Türkiye’de yaşamak bence  başlı başına yorucu ama biz sürekli yorgunluğa global olarak bakacağız.

1. Egzersiz yapmıyoruz

Başta yerinden kalmak zor olsa da , egzersiz, yorgunluğu önleyen ve günün geri kalanında iyimser hissetmenize yardımcı olan her türlü yararlı biyokimyasalları üretir. Bunu olumlu geribildirim olarak düşünün: Ne kadar çok enerji üretirseniz, o kadar çok çıkarabilirsiniz.

2. Kötü uyku düzeni sizi yorar

Uyku hali yorgunlukla aynı şey değildir genel bir enerji eksikliğidir. Yorgun hissetmenin en yaygın nedenlerinden biri yeterince uyumamaktır. Çok az uyumaya ek olarak, düzensiz uyku düzenini korumak ve hatta çok fazla uyumak da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Uyu düzeni oturtmaya çalışırken, sadece gerçekten ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun, tutarlı zamanlarda uyuma rutinine sadık kalın.

3. Fazla kilolar sizi yorgun hissettirir

Kemiklerinize ve vücudunuza daha fazla ağırlık yüklemesine ek olarak , obezite uykunuzu korkunç derecede bozan uyku apnesine neden olabilir. Uyku apnesinden muzdarip bireyler, tek bir gecede düzinelerce, hatta yüzlerce kez nefeslerinde duraklamalar yaşayabilir. Uyku apnesi ayrıca potansiyel olarak kalp problemlerine neden olabilir.

4. Hamile olabilirsiniz

Hamileyken vücudunuzdaki ilk değişikliklerden biri  ve en dikkat çekici olanı uyku alışkanlıklarınızda ve enerji seviyelerinizde değişikliktir. Hamileliğin vücudunuz üzerinde ciddi bir etkisi vardır ve ilk üç aylık döneminizde yorgunluk hissi çok yaygındır.

5. Çok fazla kahve içiyorsunuz

Gününüzü geçirmek için kafeine yüklenirseniz,  yeni bir bağımlılık  yaratabilirsiniz – bu yüzden kafeinsiz kahveleri bir deneyin derim.  Kahve bağımlıları için sabahları kabustur, akşamları kahve veya çay içtiyseniz, uyurken kafein hala sisteminizde dolaşır  Bu da , normal REM uykusunu engelleyebilir ve daha da yorgun hissetmenize neden olabilir.

6. Kahvaltı yapmıyorsunuz

Kahvaltının günün en önemli öğünü olarak adlandırılmasının bir nedeni var , kahvaltı şekerinizi yükseltir ve sizi daha iyi hissettirir. Hafif bir kahvaltı ile  güne enerjik olarak başlayabilirsiniz

7. Demir eksikliğiniz mi var?

Demir içeriği düşük bir diyet genellikle yorgun hissetmek  ile sonuçlanır,  vejetaryenler ve veganların diyetinde kırmızı et eksikliği demir eksikliğine neden olabilir, ancak hayvansal ürünleri diyetlerinden çıkaran kişilerin otomatik olarak demir eksikliğine sahip olduğunu varsaymak haksızlık olur. Et yiyen insanlar, özellikle ıspanak , sakatat ve yumurta gibi sağlıklı, gıdaları eksik bırakırlarsa , düşük demirden muzdarip olabilirler . Özellikle kadınlar menstrüasyon nedeniyle kansızlığa eğilimlidir.

Bunu da seversin  Mandalla kafayı bozmuş bir blog

8. Depresyonda olabilirsiniz

Yorgunluk bir sık rastlanan yan etkidir.   Depresyon yaşıyor olabileceğinizden endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Ayrıca, ruh halinizi artıran yiyecekleri diyetinize dahil etmeyi denemek isteyebilirsiniz. Keyfinii yerine getirecek küçük şeyler bulun

9. Diyabetin başlangıcına işaret edebilir

Diyabet, Türkiye’de oldukça yaygın, belirtileri arasında  aşırı yorgunluk veya enerji eksikliği vardır.  40 yaşın üzerindeki herkese, önlem olarak en az yılda 1 kere şekerini ölçtürmelidir.

10. Yeni bir ilaca başladınız

Yorgunluk, farmasötik ilaçların en yaygın yan etkilerinden biridir. Çoğu zaman, anti-hipertansifler, narkotikler, anksiyolitikler ve antidepresanlar en yaygın suçlulardır. Yeni bir ilaca ilk başladığınızda, vücudunuza uyum sağlaması için biraz zaman verin. Bununla birlikte, eğer uyku hali birkaç hafta devam ederse ve günlük hayatınızı etkilemeye başlarsa, bir doktora görünme zamanıdır.

Enerjinizi sağlıklı bir şekilde artırın

Genel olarak, sağlıklı ve enerjik kalmak için yapabileceğiniz en iyi şeyler oldukça basittir: iyi beslenin, düzenli uyuyun, çok fazla alkol almayın  biraz temiz hava alıp ve egzersiz yapın. Birçok insan , aşırı yaşam stresleri nedeniyle yorgunluk yaşar . Stresinizi kontrol altında tutun: sınırlar belirleyin, kendinize ve sevdiğiniz insanlara zaman ayırın. Etrafınızda sizi yükseltecek insanlar bulundurun sabaları güne hızlı başlayın  yatakta oyalanmayın.

Etiketler: ,
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim