Vajinusmus Her Evlilikte Görülür Mü?

Annekaz
10 Ocak 2020
Yorum Yok

Batı toplumlarında sıkça görülen vajinismus sorunu ülkemizde de yaygın bir şekilde görülmeye başlamıştır, ancak her evlilikte görülür diye bir durum söz konusu değildir. Halk arasında ilk gece korkusu ile karıştırılabilir ancak   bununla alakası yoktur, evliliklerin ilerleyen yıllarında da görülebilir. Vajinismusun tıptaki tanımı cinsel birleşmeme sorunu ve korkusudur. Tedavisi olan fakat, önemsenmeyen vajinismus sorunu bir süre sonra evliliklerin zedelenmesine ve çiftler arasındaki bağın kopmasına kadar birçok probleme neden olmaktadır.  Peki vajinismus neden kaynaklanıyor. Vajinismus tedavisi Ankara sağlık merkezleri bu konu hakkında neler tavsiye ediyor gelin birlikte değinelim… 

Vajinismus Nedir? 

Kadının cinsel organının etrafında bulunan pelvik kaslarının cinsel birleşme sırasında istemsiz kasılması, kaçınması ya da korkması olarak tanımlanmaktadır.  Bu sorun tamamen kadının kendi iradesi dışında gelişmektedir. Pek çok erkek bu durumdan kadını suçlamaktadır. %90 psikolojik %10 da organik sebeplerden meydana gelen sorunun oluşmasında çevredeki insanların cinsel birleşme konusunda olumsuz yorumları ve kötü geçen birleşme hikayeleri de neden olmaktadır. 

Vajinismus Tehdit Altında Olanlar

Vajinismus her kadında olmaz.  Bu sorun genellikle; daha önceden cinsel tacize uğrayanlarda, çocukluk döneminde geçen aile baskısı, yakın çevrenin etkisi ve dinsel baskı, cinsel birleşmeyi yeteri düzeyde öğrenememe ya da ailenin kötü olarak yorumlaması gibi durumlarla maruz kalan kadınlarda görülmektedir. 

Vajinismus Kendiliğinden Geçen Bir Sorun Değildir?

İnsanda eğer bir sorun ya da hastalık varsa bu maalesef kendiliğinden geçmez. Vajinismus da tedavi edilmediği sürece evliliklerde sorun olmaktadır. Bu nedenle bu sorun ile karşılaşan çiftler Vajinismus tedavisi Ankara sağlık merkezlerine giderek nöroterapi ile bu sorunu kısa sürede aşabilirler.  

Vajinismus Ne Kadar Zamanda Tedavi Edilir? 

Vajinusmus tedavi 6 ay ile 1 yıl sürebilir. Bu durum biraz da hasta ile alakalıdır. Yani kadın bu sorunu kabullenmekte ve eşi de tedavi sırasında buna destek olması gerekmektedir. Özellikle erkekler bu durumdan kadını suçlu edecek davranış ya da söylemler bulunmamalı ve tedavi olması için destek olmalıdır. Bu şekilde başlanan ve uzmanlar ile tüm sorunları açık paylaşan çiftlerin tedaviye tamamlama süresi biraz daha kısa geçmektedir. Tedavi çoğu zaman hastanın onayına ve doktorun muayene sırasında koyduğu teşhise göre 1 ile 3 seansa bölünerek yapılmaktadır. Öncesinde hastalara ücretsiz bilgilendirme görüşmesi yapılmakta gerekirse ve hasta karar verirse aynı gün tedavi için ilk seans yapılmaktadır. Vajinismus tedavisi Ankara tedavi yöntemleri ile her kadın bu sorundan kolayca kurtulabiliyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim