Hepimiz böcek yiyoruz

Annekaz
3 Nisan 2012
1 Yorum

Acı ama gerçek dondurmalarda şekerlerde salçalarda hazır çorbalarda ketçaplarda meyveli yoğurtlarda.. aklınıza gelen her şeyde cochineal adındaki bu böcek var, kısaca E120.

Elinize aldığınız dondurmada içindekiler kısmında E120 varsa bu böceğin dişileri ve yumurtaları kullanılmış demektir. Sağlık açısından bilinen bir zararı yok sadece gıda boyasına alerjisi olanlar biraz rahatsızlık duyarlar o kadar deniliyor, eh organik de diyebiliriz..

Başka hiç bir şey yiyeceklere kırmızı rengi vermiyor veremiyor.  Son günlerde söz konusu büyük kahve zincirinin biraz günahı alınıyor yani dinime küfreden bari müslüman olsa durumu… Kahve zinciri tabi ki kabul edecek çünkü kırmızı olan her yiyecekte bu böcekler var ama bizim evde yaptığımız elma şekerinde de var.

Bu böcekler çeşitli kaktüslerde asalak olarak yaşıyor ve gerçekten ticari olarak çok değerli kilosu 500 euoruya ithal ediliyor.. Türkiye’ye yıllık 15 ton böcekten elde edilmiş gıda boyası giriyor. Biliyorum iğrenç görünüyor ama ben kendi adıma E120 nin aslında  ışın yöntemi ile hijyenik hale getirilip tozlaşmış böcekler olduğunu biliyordum genelde bu tür haberler ısıtılıp ısıtılıp verilir, arada bir bir böyle büyük firmaların adı da araya katılır ki vurucu olsun. Aslında her gıda boyasının tuhaf bir hikayesi var evde yapılacak çilekli bir yoğurda çilek istenilen pemBeliği verir tutup da gıda boyası katmaya gerek yok ama pek çok gıda için bu geçerli değil hele hazır gıdalar için organik boya imkansız gibi görünüyor. Ne diyelim afiyet olsun..

Bunu da seversin  Anne sütünü artıran 7 bitki
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. ÇokBilmiş dedi ki:

    Ben kendi adıma GDO’lu veya hormonlu yiyecekler yemektense böcekli yiyecek yemeyi tercih ederim. Hayvandır neticede. Antibiyotik, hormon filan da verilemeyecek kadar küçük. Belli ki bu böcekler tamamen organik :) Keşke hazır dondurmalardaki kansorejen maddeler olmasa da böcek tek sorunumuz olsa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim