Her şey dahil sistemde korkunç israf

Annekaz
9 Eylül 2018
Yorum Yok

Ekonomik kriz tüm Türkiye’yi etkisi altına alırken israf  korkunç şekilde devam ediyor. Erken tatil fırsatı ile satın aldığımız he şey dahil otelde gördüklerim beni çok üzdü. Yazmadan yapamadım

Yol kenarında  bir ekmek bulsak öpüp alnımıza koyup yüksek bir yere koyarız. Ekmek bizim için kutsaldır, ya  da ben öyle biliyordum. Gittiğimiz Otel Rus ve Türk ağırlıklı Alman ve Belçikalı bir kaç misafir de vardı. Malum her şey dahil oteller öyle ya da böyle yeme içme üzerine kurulu beklentiler muhteşem yemeklerden öte bol çeşit olması ama israfta da bol çeşit karşınıza çıkıyor.. Üzgünüm ama bunu yapan en çok Türk misafirlerdi ekmeğin kutsal olduğu israfın günah olduğunu düşünen ve bu öğreti ile yetiştirilmiş Müslüman Türk halkı. Tabak tabak masaya alınan yemekler , salatalar tatlılar bir çatal alınıp çöpü öylece boyluyor.

Sabah 7 de başlayan kahvaltı saat 10:30 kadar sürüyor, 11:30 gibi snack zamanı başlıyor , 12: 30 dan 14:00 e kadar öğle yemeği bu arada snack devam ediyor saat  17 de çay saati ve saat 18:30 da akşam yemeği.. Otele göre yemekler kalite çeşit vs değişse de hiç aç kalmıyorsunuz otele uyum sağlarsanız acıkamıyorsunuz. Tamam yenilsin içilsin ama her öğünde tabakları tıka basa doldurup çöpe attırmanın anlamını biz çözemedik. Tabağına al ve yemek istersen kalk ve bir daha al..

Bir de yemeği yiyip tabaklarla odaya taşımak isteyenler cabası, kalabalık gelen bir aile istediğimiz kadar yeriz istersek odamıza da götürürüz istersek çöpe atarız diye garsonla tartışıp sonunda her şeyi çöp poşetine doldurup odasına götürmüştü. Her şey dahil sistemde israftan kaçmanın tek yolu bilinçli insan davranışından geçer. Gerçek vatanseverler israf etmez tabağına bitirebileceğinden fazla yemek almazlar. diyecek çok fazla şey yok lütfen israf etmeyelim.. Her şey dahil otel sistemi ya acilen düzenlenmeli ya da İspanya’da olduğu gibi Her şey dahil sistemden uzaklaşılmalıdır.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim